Wpis z mikrobloga

2 tygodnie ze starlinkiem.

Minusy:
Drogie.
Ciagnie duzo pradu - 100W.
Beta downtime. Jeszcze tydzien temu bylo srednio 5 minut dziennie. Rozlaczalo na 10 sekund. Obecnie downtime to mniej niz minuta na 24h.
Sredni transfer jest wysoki, ale potrafi na chwile spasc do ponizej 100mbps, by chwile pozniej przekroczyc 300mbps.
CGNAT. Dzialaja smart rzeczy ze wsparciem chmury jak np Google Nest i Amazon Ring, ale postawienie np serwera ftp czy prywatne trackery odpadaja. Grac sie da. Na Nintendo Switch pokazuje kategorie polaczenia B. W przyszlosci bedzie mozna otworzyc porty i korzystac z IPv6. Probowalem zmusic moj router do uaktywnienia IPv6, ale po kilku probach sie poddalem. U innych ponoc dziala, ale nie przez caly dzien.
Czasami wykrywa, ze jestem gdzies na Ukrainie.
Z antena mozna oddalic sie od swojej domowej lokalizacji tylko na kilkanascie kilometrow. Ma to ulec zmianie w przyszlosci.

Plusy:
Transfery do 350mbps/40mbps. Po kilkuset speedtestach srednia predkosc to 210mbps. Wszystkie testy po wifi.
Antena jest ciepla wiec w zimie nie powinno byc problemu z zalegajacym sniegiem.
Podlaczenie jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko wsadzic antene w stojak, podlaczyc do pradu i odpalic apke na telefonie. Wszystkie kable sa ze soba polaczone.
Gralem okolo 2h i ping wahal sie pomiedzy 40 a 60. Nie bylo disconnectow, ale pewnie jakbym trafil na beta downtime to bym polecial z serwera.
Video rozmowy dzialaja luks.
Podlaczylem swoj 8-letni router i mam lepszy sygnal wifi niz na stockowym routerze. Transfery podobne.
Wczoraj caly dzien wialo oraz padalo. Nie mialo to wplywu na stabilnosc i predkosc starlinka.
Przez 2 tygodnie mialem chyba ze 4 updejty firmware anteny i po kazdym byla poprawa predkosci albo stabilnosci.
Antena po uruchomieniu sama sie obraca i ustawia w jednej, konkretnej pozycji wiec nawet jak podczas instalacji ustawimy antene w zla strone, to i tak wszystko bedzie ok. Mieszkam blizej polnocy (szerokosc 53.6) i antena skierowana jest na poludniowy-wschod.

Czy gdybym mial dostep do kabla 50mbps, to bym dalej korzystal ze starlinka? Nie. Glownie przez cene i CGNAT. Inni pewnie beda narzekac na pingi w grach, bo 40-60 moze byc za duzo dla kogos kto gra w gry na powaznie, ale to nie jest alternatywa dla kabla i zakup czegos takiego "do gier" to slaby pomysl. Przynajmniej w chwili obecnej. Elon pisal, ze w przyszlosci bedzie mozliwe "competetive gaming" wiec moze sie to zmieni. Czytalem tez o planach wprowadzenia roznych pakietow predkosci i chetnie bym z tego skorzystal zeby obnizyc miesieczny koszt. Wystarczy mi 50mbps.
Ogolnie jestem zadowolony. To jest ciagle beta i w mojej komorce jest coraz wiecej uzytkownikow, ale do tej pory nie wplynelo to w zaden sposob na predkosc. Na swiecie jest ponad 10k testerow. W UK 1.5k.

#starlink #spacex #elonmusk #elonmuskprowadzmnie #pierwszymirekwkosmosie
global - 2 tygodnie ze starlinkiem.

Minusy: 
Drogie.
Ciagnie duzo pradu - 100W.
...

źródło: comment_1620118136Qfc4EMnhbx52G6W1SmcSOO.jpg

Pobierz
  • 112
@pesymistyk: zdziwilbys sie. Mieszkam w malym miescie, ale nie na jakichs peryferiach tylko blisko centrum. Dom kupilem 8 lat temu i zanim to zrobilem, to sobie posprawdzalem dostepnosc internetu i na papierze wygladalo to niezle: fttc, kablowka.Gdy sie wprowadzilem i zamowilem net, to nagle kazda firma zaczela sie wycofywac i moj adres zostal oznaczony jako "not serviceable". Jedyne co sie udalo podlaczyc to 11/1mbps. 2 lata temu niedaleko mnie jedna z
@Sad-: zgadzam sie. Deweloperzy oszczedzaja na czym sie da. Moj dom ma 20 lat i zostal wybudowany posrodku wiekszego estate. Dookola kazdy ma dostep do swiatlowodu. Ulica jest wylozona kostka i zadna firma telekomunikacyjna nie chce zainwestowac w poprawe infrastruktury. Przyjezdza ekipa. Widza kostke i odjezdzaja. Na papierze wyglada to super, ale w rzeczywistosci to jest lipa. W Polsce mam 2 nieruchomosci i nie mam problemow z szybkim internetem a tu