Wpis z mikrobloga

2 tygodnie ze starlinkiem.

Minusy:
Drogie.
Ciagnie duzo pradu - 100W.
Beta downtime. Jeszcze tydzien temu bylo srednio 5 minut dziennie. Rozlaczalo na 10 sekund. Obecnie downtime to mniej niz minuta na 24h.
Sredni transfer jest wysoki, ale potrafi na chwile spasc do ponizej 100mbps, by chwile pozniej przekroczyc 300mbps.
CGNAT. Dzialaja smart rzeczy ze wsparciem chmury jak np Google Nest i Amazon Ring, ale postawienie np serwera ftp czy prywatne trackery odpadaja. Grac sie da. Na Nintendo Switch pokazuje kategorie polaczenia B. W przyszlosci bedzie mozna otworzyc porty i korzystac z IPv6. Probowalem zmusic moj router do uaktywnienia IPv6, ale po kilku probach sie poddalem. U innych ponoc dziala, ale nie przez caly dzien.
Czasami wykrywa, ze jestem gdzies na Ukrainie.
Z antena mozna oddalic sie od swojej domowej lokalizacji tylko na kilkanascie kilometrow. Ma to ulec zmianie w przyszlosci.

Plusy:
Transfery do 350mbps/40mbps. Po kilkuset speedtestach srednia predkosc to 210mbps. Wszystkie testy po wifi.
Antena jest ciepla wiec w zimie nie powinno byc problemu z zalegajacym sniegiem.
Podlaczenie jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko wsadzic antene w stojak, podlaczyc do pradu i odpalic apke na telefonie. Wszystkie kable sa ze soba polaczone.
Gralem okolo 2h i ping wahal sie pomiedzy 40 a 60. Nie bylo disconnectow, ale pewnie jakbym trafil na beta downtime to bym polecial z serwera.
Video rozmowy dzialaja luks.
Podlaczylem swoj 8-letni router i mam lepszy sygnal wifi niz na stockowym routerze. Transfery podobne.
Wczoraj caly dzien wialo oraz padalo. Nie mialo to wplywu na stabilnosc i predkosc starlinka.
Przez 2 tygodnie mialem chyba ze 4 updejty firmware anteny i po kazdym byla poprawa predkosci albo stabilnosci.
Antena po uruchomieniu sama sie obraca i ustawia w jednej, konkretnej pozycji wiec nawet jak podczas instalacji ustawimy antene w zla strone, to i tak wszystko bedzie ok. Mieszkam blizej polnocy (szerokosc 53.6) i antena skierowana jest na poludniowy-wschod.

Czy gdybym mial dostep do kabla 50mbps, to bym dalej korzystal ze starlinka? Nie. Glownie przez cene i CGNAT. Inni pewnie beda narzekac na pingi w grach, bo 40-60 moze byc za duzo dla kogos kto gra w gry na powaznie, ale to nie jest alternatywa dla kabla i zakup czegos takiego "do gier" to slaby pomysl. Przynajmniej w chwili obecnej. Elon pisal, ze w przyszlosci bedzie mozliwe "competetive gaming" wiec moze sie to zmieni. Czytalem tez o planach wprowadzenia roznych pakietow predkosci i chetnie bym z tego skorzystal zeby obnizyc miesieczny koszt. Wystarczy mi 50mbps.
Ogolnie jestem zadowolony. To jest ciagle beta i w mojej komorce jest coraz wiecej uzytkownikow, ale do tej pory nie wplynelo to w zaden sposob na predkosc. Na swiecie jest ponad 10k testerow. W UK 1.5k.

#starlink #spacex #elonmusk #elonmuskprowadzmnie #pierwszymirekwkosmosie
global - 2 tygodnie ze starlinkiem.

Minusy: 
Drogie.
Ciagnie duzo pradu - 100W.
...

źródło: comment_1620118136Qfc4EMnhbx52G6W1SmcSOO.jpg

Pobierz
  • 112
Probowalem zmusic moj router do uaktywnienia IPv6, ale po kilku probach sie poddalem. U innych ponoc dziala, ale nie przez caly dzien.

Czasami wykrywa, ze jestem gdzies na Ukrainie.


@global: próbowałeś tunel HE.net? Z reguły jest banalnie prosty w ustawieniu i bardzo ładnie działa. Tylko netflix na nim nie działa :/
@kwahu666: Nie, nie bedziesz mogl poniewaz obecnie Starlink ogranicza zasieg do kilkunastu mil wokol ktorego zamowiles usluge (tak dziela obszar na sektory), a zanim sobie pojedzisz z kampingiem zobacz jaki zasieg ma Starlink, kawalek polnocy USA i jakies niedobitki w Europie, nawet nie w wszystkich krajach.
@uhauha: Jak masz okablowanie miedzy tymi mieszkanami, przeciez to zwykly router za ktorym mozesz podlaczyc switch czy kolejne routery (tylko lepiej wylaczyc NAT), jednak znajac zycie w umowie zakaz dzielenia czy odsprzedawania uslugi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zarowka12: akurat Polska, a konkretnie południe kilkanaście km od miasta powiatowego xD Niedawno sąsiadowi podłączyli i ma prawie stałe 300mbps ale to dlatego że taki pakiet. Ja nie mam bo mam jeszcze ponad rok umowy z innym ISP
@uhauha: Tak sredni bym powiedzial kazdy dostawca internetu dla osob prywatnych, Starlink to nie rozwiazane na tereny zabudowane, z kilkoma mieszkaniami w jednym budynku czy gesto ustawionych posesjach z domami. Zaraz sie skonczy jak z LTE czy wieloma radiowkami ktore dobrze i przewidywalnie dzialalo na poczatku, im wiecej klientow chetnych na bezprzewodowke tym gorzej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@global: Z antena mozna oddalic sie od swojej domowej lokalizacji tylko na kilkanascie kilometrow. Ma to ulec zmianie w przyszlosci.
Jak to rozumieć :)?
Masz publiczne IP ? Albo zmienne ?
Czy możesz legalnie się dzielić z sąsiadami netem ? Ja tak miałem przez parę lat i potem się dowiedziałem że to średnio legalne :P
Czy antena sama się dostosuje np jakbym jechał autem i miał ją na dachu ?
satelita satelitą ale nie wiem czy to ma sens w domach jak teraz nawet największe wiochy mają możliwość podłączyć FTTH


@pesymistyk: To zależy, mieszkam w typowej sypialni dużego miasta (więc taka wiocha z ambicjami, za dekadę/dwie będzie pewno dzielnicą miasta) i na FTTH czekam już 8 lat... O ile "osiedla" - czyli kilka bliźniaków w rzędzie podłączają od ręki o tyle wolno stojące domy nie chcą bo za mały z tego
@Niebadzlosiem: Obecnie Starlink dziala tak, ze zamawiasz go pod danym adresem (oczywiscie, nie dostajesz go z automatu tylko jesli jestes w zasiegu i sie zalapiesz na testowanie), gdy sprobujesz wlaczyc antene dalej niz kilkanascie mil od twojego adresu nie bedziesz mogl korzystac z internetu. IP chyba jest prywatne obecnie. Antena nie dziala w ruchu, moze jak staniesz autem bo nawet na łodkach, jachtach obecnie jest problem.
@kwanty: Zadne miasto czy miasteczko nigdy nie mialo 100 procent pokrycia internetem kablowym, to nie prad ani woda zeby oczekiwac dostepnosci, ludzie korzystajacy z LTE jeszcze pogarszaja sytuacje. Paranoja jest to, ze w miastach wojewodzkich czy wiekszych powiatowych, gminnych sa podpinane domy, mieszkania z dotacji unijnych a wiele wiosek, miasteczek jest calkowicie zostawionych sobie.
@Barto_: Fiber To The Home, czyli internet po swiatlowodzie prosto do mieszkania, cos jak oferuje Orange czy niektore lokalne firmy. Nie wszyscy bo UPC, Vectra, ogolnie kablowki na wlasnych sieciach prowadza kabel koncentryczny do mieszkania a swiatlowod jest w bloku czy nawet w miedzy blokami.
@Barto_: Zalezy, nie masz jakies radiowki w okolicy? U mnie w miasteczku firma od radiowki ma swiatlowod w kilku blokach a i tak czesc adresow w tym moj zalapaly sie pod dotacje unijne. Zeby bylo smieszniej po 10 latach firma oferujaca radiowke tez kladzie kabel, ekipy weszly rowno z konkurencja od dotacji, kpina.
@krzywy_kanister wiadomo do ostatniego momentu nie będą nic robić bo nie muszą. Ale jak już konkurencja do gardeł zagląda to nagle można. Żenada. Jest u nas jakaś #!$%@? radiówka ale to podobno ciężko internetem nazwać... Boję się że jak postawie tam chatę na chawirze będę musiał mieć jakiś gówno orange pseudostacjonarny na kartę z ograniczeniem GB...