Wpis z mikrobloga

Miałam ostatnio okazję zwiedzić Kielce i okolice. Mam wrażenie, że Kielce mają dużo niewykorzystanego potencjału. Znajdują się w ładnym miejscu, w okolicy Gór Świętokrzyskich, nawet w granicach miasta są rezerwaty przyrody. Dodatkowo jest to stare miasto z ciekawą historią.

Niestety miasto jest prosto mówiąc brzydkie, wygląda jakby zatrzymało się 20 lat w rozwoju. Oczywiście są ładne miejsca, park, pałac biskupów, ale ogólnie to... Mam pytanie do osób znających temat, dlaczego mimo to, że Kielce to takie stare miasto, nie ma tam jakiejś ładnej starówki i rynku? Czy były, ale zostały zniszczone, czy nigdy ich nie było w takiej formie jak innych starych miastach Polski?
Dzięki za info :)

#kielce #pytanie
  • 13
To byłaś w Kielcach, a nie byłaś na rynku? Okoliczne uliczki - Mała i Duża prowadzące do katedry i jeden z ładniejszych deptaków w Polsce - ul. Sienkiewicza? Na jednym końcu deptaka pomnik H. Sienkiewicza "Quo vadis", zaś z drugiego końca widok na piękny... PRL-owski dworzec PKP z wielkim banerem reklamowym
(°°
Fakt, że ponoć Kielce to było komunistyczne miasto i takim
@kubsztyk: Lepiej bym tego nie napisał, celnie wszystko podsumowałeś. Dodam może jeszcze że niestety nowy lepszy prezydent okazał się nie lepszym więc to kolejne zmarnowane dla naszego miasta lata.Niestety brak programu i zaplecza politycznego spowodowało że stare układy mają się swietnie, najechały nas tylko osoby z regionu które wzięły się za rządzenie miastem z perspektywy małej gminy. Tak że tego..jedziemy w przepaść
@kubsztyk z tym najładniejszym deptakiem to bym polemizowała :D fakt, że fajnie wygląda bo jest długa i latarnie ładnie wyglądają, ale ten deptak to otoczony jest komunistyczna zabudowa, "domami towarowymi" jakie ja pamiętam z dzieciństwa, ogólnie komuna się wylewa oknami... No nic nadzwyczajnego, powiedziałabym że Piotrkowska w Łodzi (która też jest brzydka defacto) jest sporo ładniejsza.

Nie chcę atakować Kielc, bo są rzeczy które mi się podobały. Ale chciałabym zrozumieć co doprowadziło
@Catttwoman Kielce są bardzo młode a nie bardzo stare. Miasto może i jest na mapach długo, ale przed zaborami było zasadniczo rezydencją/pałacykiem wraz z okolicznymi chatami chłopów pańszczyźnianych. Miastem z prawdziwego zdarzenia (choć dalej ciężko je tak nazwać XD) stały się dopiero kiedy carska małopolska (świętokrzyskie było pod Rosyjskim zaborem) rozwinęła się wraz z początkiem epoki przemysłowej i budową pierwszych zakładów przemysłowych przez lokalnych polskich działaczy. XIX wiek to duże zmiany w
@Catttwoman Z ciekawostek to jak już wspomniałaś o Chęcinach to do epoki przemysłowej Chęciny były większe od Kielc. Chęciny są też starsze i widnieją już na mapach z wczesnego średniowiecza. 900 lat temu to Kielce były wsią a Chęciny niezłym jak na region Europy miastem

@Catttwoman: Fakt, może przesadziłem z tym pięknem deptaka. Rzeczywiście, sporo kamienic jest zaniedbanych. Po prostu uroku dodaje mu sytuacja, gdy w wiosenny, pogodny dzień stojąc w dalszej części alei, można obserwować zachodzące słońce (za wcześniej wspomniany dworzec kolejowy, bo potem wsiada do pospiesznego i zmyka do bardziej rozwiniętych miast wojewódzkich ( ͡° ʖ̯ ͡°) ).
Natomiast, rzeczywiście, jest kilka ciekawych legend.
Np. o Mieszku, który będąc w