Wpis z mikrobloga

Jeżeli nie wiesz czy spike albo Spike LR jest skuteczny w zwalczaniu nowoczesnych czołgów to naprawdę nie wiem po co się wypowiadasz xd "fajerwerkiem" haha


@wujtrator: Dlatego się pytałem.
Ponieważ nie wiem czy ten "fajerwerk" potrafi uszkodzić czołg.
A to przepraszam, w nawale kpiących komentarzy musiałem odebrać równie negatywnie także i Twój. Ten PPK jest powszechnie używany na całym świecie i uznawany za jeden z czołowych w swojej klasie.


@wujtrator: Znając Polskie wojsko to pytanie ile mamy takich rakiet?
Ile pojazdów mogących je wystrzeliwać?
Znasz takie pociski Mewa używane do obrony wybrzeża przed samolotami?
@mpetrumnigrum: Z tego co kojarzę jakoś 300 przenośnych zestawów i pewnie 2-3k samych pocisków, teraz wraz z nowymi wieżami które także będą z nich korzystać zamówione zostaną kolejne, pewnie około 10/wieżę. O ile wiem to przed ZSSW-30 żadna inna nie była w stanie ich obsłużyć, mooooże któreś śmigłowce mają zdolność ich wykorzystania ale integracja była chyba dopiero rozważana. Ile którego typu Spików konkretnie mamy musiałbyś sam wygooglować, istotne jest że sami
Jeżeli chodzi Ci o pociski Newa to kojarzę, z tym że one nie są chyba zarezerwowane do obrony wybrzeża tylko ogólnie do jednostek OPL.


@wujtrator: W zeszłym roku rozmawiałem z dalszym niby znajomym który jest w obronie wybrzeża.
Mówił że na ćwiczeniach strzelają Mewą/Newą (wydawało mi się że mówił mewa) twierdził ze rakiety są do zestrzeliwania samolotów i pochodzą z lat siedemdziesiątych a najlepsze jest to że podobno ręcznie wprowadzasz koordynaty
@mpetrumnigrum: Jest to zabytkowy system, ale z tego co wiem to rakieta w nim jest naprowadzana wiązką radarową (z tylko jednym kanałem sterowania ogniem(naprowadzania)/zespół ogniowy, co jest absolutnie nieakceptowalne). To z koordynatami brzmi dziwnie, wszak gdyby tak było to już w momencie ich wdrażania byłyby wręcz bezużyteczne, a w latach 70 były okej. Jestem pewien że w trakcie lotu pociski można naprowadzać radiowo czy coś.
@mpetrumnigrum: Tak, te pociski są przestarzałe i prowadzone są liczne programy właściwie zbudowania od zera polskiego systemu plot każdego szczebla - średniego (program "Wisła" - Patrioty), krótkiego zasięgu (SHORAD -
program "Narew", procedury trwają) oraz bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD - tutaj w pełni polskie, nowoczesne konstrukcje, jak topowy w skali świata pocisk Piorun).
@piotr-zbies: Ale prymitywna technologia. Wielka Rossija zrzuci jedną atomówkę na polin i po zawodach, a nasi filmik wrzucają, jak rosomak wystrzelił jedną rakietkę małą, która leci nie wiadomo gdzie i jeszcze ta dramatyczna muzyka, jakby nie wiadomo co osiągnęli.
Smutek i żal.
@wujtrator
Fajnie, że próbujesz przemówić tym ludziom do rozsądku.
Mi się już odechciało xD
Większość Polaków żyje w świadomości swoich ojców i dziadków że Polskie Wojsko utknęło w PRL i wszystko musi być #!$%@? i nieprzemyślane.

Spike jest zajebisty.
Zestaw dla piechoty też daje rade.
@QuickCharger: A mi się wydaje że spiki po prostu mają tzw. Zimny start, czyli pierwszy etap lotu pokonują bez mogącego zagrozić obsłudze/pojazdowi w tyle płomienia i gorących gazów wylotowych, a dopiero potem załącza się normalny silnik marszowy. Poza tym chyba nie ma czegoś takiego jak "samospalanie pocisków", jak już to następuje ich samozniszczenie które jest nagłe i zdecydowanie bardziej jednoznaczne ;)