Wpis z mikrobloga

Nowa akcja we Francji: „Dzięki mojemu SUVowi uczestniczę z dumą w niszczeniu życia”.

Grupa aktywistów w Paryżu rozpoczęła akcję oznaczania samochodów typu SUV, które wg nich dużo bardziej przyczyniają się do niszczenia środowiska niż samochody innych typów. Oprócz samochodów typy SUV piętnowane są również samochody sportowe i luksusowe, z dużymi silnikami.

Aktywiści chcą zwrócić uwagę na wybieranie samochodów typu SUV do miasta ze względu na panującą modę a nie względy praktyczne. Uważają, że posiadanie SUVa w takim mieście jak Paryż nie ma żadnego uzasadnienia praktycznego a znacząco przyczynia się do niszczenia planety - potrzeba więcej materiałów by taki samochód wyprodukować, większa masa zwiększa spalanie i emisję CO2, większe wymiary to większy hałas powodowany oporem powietrza. Wszystko w imię, wg aktywistów, chwilowej mody i „widzimisię” bez żadnego uzasadnienia praktycznego.

We Francji prawie 40% sprzedaży pojazdów to właśnie SUVy (zaliczane są do nich również crossovery) i ten udział ciągle rośnie. Z kolei wg badań SUVy generują o 25% więcej dwutlenku węgla niż ich „klasyczne” odpowiedniki.

Celem akcji jest odwrócenie trendu i zwrócenie uwagi na bezzasadność zakupu takiego typu samochodów.

#samochody #ekologia #francja #motoryzacja
Mithrindil - Nowa akcja we Francji: „Dzięki mojemu SUVowi uczestniczę z dumą w niszcz...

źródło: comment_1619343713R1uiVuvJc3OEdxezMxDT9Q.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@Mithrindil: no i mają racje, chociaż nie sądzę że wymazanie suvów z ulic będzie miało na coś wpływ

to strata właściciela, że kupuje drogie auto palące jak lokomotywa
  • Odpowiedz
@halny8: gdyby klimat i srodowisko nie byly wspolne to ok, ale niestety sa i to, ze oni
swoimi samochodami emitująą znacznie wiecej gazow niz inne auta, to jest to sprawa wszystkich
  • Odpowiedz
@Czimchik: Mnie ciekawi skąd wzieli te 25%. Porównałem sobie kilka popularnych modeli i ich odpowiedniki SUVowate:
Kia - CEED (127g), XCEED (136g) - 7%
Renault - Clio (117g), Captur (136g) - 16%
Peugeot - 308 (133g), 3008 (152g) - 14%
  • Odpowiedz
@PiotrFr: Kto w mieście jeździ 140? Problemem, według inicjatorów akcji, jest kupowanie SUVa do miasta. W cyklu mieszanym różnice CO2 nie są jakies kosmiczne. A jednak na trasie taki SUV ma już jakieś praktyczne uzasadnienie w stosunku do hatchbacka.
  • Odpowiedz
Grupa aktywistów


@Mithrindil: predzej grupa nierobow, ktora nie ma pracy, mieszka z rodzicami lub w squacie i ma czas na rozporzadzanie mieniem innych lub na jego niszczenie. To prawdopodobnie ci sami ludzie, ktorzy chca by bogaci paryzanie dzielili sie mieszkaniami z biednymi, by nie jesc miesa, itp.
Lepiej niech sie zajma swoim zyciem.

A czy suv w paryzu ma sens? Pamietajmy, ze sporo osob pracujacych tu mieszka POD paryzem i do
  • Odpowiedz
@Mithrindil: Dzięki Twojemu wpisowi, a raczej wykopków komentujących Twój wpis, zrozumiałem sobie jak wiele mamy idiotów w społeczeństwie. Dziękuję! ()
  • Odpowiedz
@exoone: Trudno się nie zgodzić :) ale z drugiej strony - zanieczyszczanie wspólnego mienia (powietrza) w imię swoich nieracjonalnych wyobrażeń (brak realnej potrzeby posiadania SUVa) brzmi równie niedorzecznie.

@tbhilt: Każdy ma swoje zdanie na ten temat i wyzywanie innych od idiotów tylko dlatego ze myślą inaczej prowadzi do jeszcze większej polaryzacji w społeczeństwie - „nieważne czy ma racje, nazwał mnie idiotą wiec to mój wróg”. Zachęcam do dyskusji :)
  • Odpowiedz
@Mithrindil: Póki co to kupienie i jeżdżenie suvem jest legalne, niszczenie cudzej własności nie. Jeśli już tak bardzo chcą zwrócić uwagę na problem mogą wrzucac za wycieraczki ulotki.
  • Odpowiedz
@exoone: Wrzucanie ulotek można podciągnąć pod śmiecenie co również jest nielegalne :) jestem wielkim przeciwnikiem niszczenia cudzej własności i zgadzam się, że to najgorszy sposób na propagowanie swoich poglądów. Bo ci „oklejeni” tylko się zdenerwują i następnym razem z przekory też kupią SUVa :)
  • Odpowiedz
zanieczyszczanie wspólnego mienia (powietrza) w imię swoich nieracjonalnych wyobrażeń (brak realnej potrzeby posiadania SUVa)


@Mithrindil: i kto decyduje o tym, czy dana osoba ma "realną potrzebę" posiadania SUVa? Kto może mieć SUVa, a kto nie?
Jakbym miał dzieciaka w mieście, to też bym jeździł SUVem. Do miasta to jest akurat bardzo praktyczne rozwiązanie.
  • Odpowiedz