Wpis z mikrobloga

Nowa akcja we Francji: „Dzięki mojemu SUVowi uczestniczę z dumą w niszczeniu życia”.

Grupa aktywistów w Paryżu rozpoczęła akcję oznaczania samochodów typu SUV, które wg nich dużo bardziej przyczyniają się do niszczenia środowiska niż samochody innych typów. Oprócz samochodów typy SUV piętnowane są również samochody sportowe i luksusowe, z dużymi silnikami.

Aktywiści chcą zwrócić uwagę na wybieranie samochodów typu SUV do miasta ze względu na panującą modę a nie względy praktyczne. Uważają, że posiadanie SUVa w takim mieście jak Paryż nie ma żadnego uzasadnienia praktycznego a znacząco przyczynia się do niszczenia planety - potrzeba więcej materiałów by taki samochód wyprodukować, większa masa zwiększa spalanie i emisję CO2, większe wymiary to większy hałas powodowany oporem powietrza. Wszystko w imię, wg aktywistów, chwilowej mody i „widzimisię” bez żadnego uzasadnienia praktycznego.

We Francji prawie 40% sprzedaży pojazdów to właśnie SUVy (zaliczane są do nich również crossovery) i ten udział ciągle rośnie. Z kolei wg badań SUVy generują o 25% więcej dwutlenku węgla niż ich „klasyczne” odpowiedniki.

Celem akcji jest odwrócenie trendu i zwrócenie uwagi na bezzasadność zakupu takiego typu samochodów.

#samochody #ekologia #francja #motoryzacja
Mithrindil - Nowa akcja we Francji: „Dzięki mojemu SUVowi uczestniczę z dumą w niszcz...

źródło: comment_1619343713R1uiVuvJc3OEdxezMxDT9Q.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@bidzej: Dla mnie to każdy może sobie czołgiem jeździć jak mu to odpowiada, nic mi do tego. Tym bardziej ze nowe SUVy nierzadko maja mniejsze emisje niż kilkunastoletnie hatchbacki. Ale bawi mnie znajoma w swoim RAV4 narzekająca ze miejsca parkingowe na parkingach podziemnych są za ciasne :)
  • Odpowiedz