Wpis z mikrobloga

Jak to jest z kredytem na mieszkanie? Załóżmy że biorę kredyt na mieszkanie 400k przy 100k wpłaty własnej, i sobie żyje rok tam. Ale po roku mi się nudzi. Wrzuciłem w mieszkanie 120k powiedzmy. Czyli rozumiem składam wymówienie kredytu, lub szukam jak przy leasingu kolejnej osoby która chciałaby przejąć, wtedy jak się załatwia to żeby 120k wróciło do mojej kieszeni, albo 130k biorąc pod uwagę wzrost wartości nieruchomości?
Jak jest w kraju pierwszego świata typu USA, Niemcy a jak u nas?
#pytanie #polska #usa #niemcy #kredyt #kredythipoteczny #pieniadze #banki #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #nieruchomosci
  • 15
@LuCzadoreQ: to mieszkanie z kredytem można tak po prostu sobie uznać że w dowolnym czasie się sprzedaje?

Powiem Ci czemu pytam. Bo miałem wychowane wielki strach i niewiedzę finansową. Że kredyt to rzecz że jak weźmiesz to pętla na szyje tunel na 30 lat i musisz już być bardzo ostrożny i rozważny i spłacać grzeczniutki.
A tu okazuje się że jak ze wszystkim i na wyjebce można się tym totalnie nie
@interpenetrate: tak, można sprzedać mieszkanie z kredytem.
Wtedy kupujący przelewa kwotę kapitału do spłaty na rachunek bankowy, a pozostałą kwotę ponad kredyt przelewa do Ciebie.
Trzeba tylko pamietać że jeśli sprzedajesz w ciagu pierwszych 5 lat od zakupu, to płacisz 19% od dochodu - chyba że wydasz pieniadze na cele mieszkaniowe - kupisz za to nowe mieszkanie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojteksrz: to zależy. Póki co nieruchomości nie tracą na wartości. A przy sprzedaży i tak przecież spłacasz sam kapitał, bez odsetek. ;)
@interpenetrate: weź pod uwagę że jeżeli bierzesz kredyt na powiedzmy 100k PLN na 20 lat to w ciągu roku spłacisz 5k PLN + 1k PLN odsetek o ile w umowie nie jest zapisane że płacisz dodatkową opłatę za wcześniejsze spłacanie kredytu bo wtedy może wyjść to jeszcze gorzej. Aczkolwiek wydaje mi się że teraz takie dodatkowe opłaty są już nielegalne.
@belie

@wojteksrz: kredyt bierzesz na max 80% wartości nieruchomości, więc musiałoby spaść >20%.

No ale ryzyko jest zawsze. :)

Pokaż mi proszę przykład na liczbach jak działa matematyka którą tu wymyśliłaś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@emesc: jeśli mieszkanie kosztuje 400k to bank udziela kredytu maksymalnie 320k. Potrzebujesz 80k wkładu własnego, czyli 20%. Żeby mieszkanie po sprzedaży nie pokryło wartości tego kredytu musiałoby zmniejszyć swoją wartość poniżej 320 tys zł.
I nic nie 'wymyśliłam'. ¯\_(ツ)_/¯