Wpis z mikrobloga

Samorządy bardzo chętnie sięgają po wygodnie narzędzie do promocji, jakim jest gazeta. Nie czyjaś, ale swoja. Bo kiedy gazeta jest komercyjnym tytułem, nie do końca mamy wpływ na treści w niej zamieszczane, tymczasem w “swojej” gazecie można bez ograniczeń pisać o świetnych inwestycjach wójta i gminie mlekiem i miodem płynącej.
Czy samorządy mogą wydawać prasę, o czym szumią gazety władzy i jak działają, czy mieszkańcy mogą w ogóle zabierać w nich głos, jakie są nasze rekomendacje? O tym piszemy w krótkim omówieniu raportu.


Ale na weekend polecamy lekturę całego raportu. Znajdziecie tam też spory suplement, składający się głownie z wycinków - subiektywny przegląd tego, o czym pisze się w gazetach władzy.
W analizie odpowiedzi pomogli nam użytkownicy serwisu Sprawdzamy, jak jest, których jest tu sporo.( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękujemy Wam!

Wołam:


I osoby, które w zamierzchłych czasach zapisały się na mirkolistę SJJ:


Życzymy Wam wszystkim dobrego weekendu!
__
Zostało już niewiele czasu! Rozlicz swój PIT i przekaż 1% podatku Watchdogowi: KRS 0000181348 www.siecobywatelska.pl/1-procent
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #gazety #gazetylokalne #gazetywladzy #sprawdzamyjakjest #dziennikarstwo #grywalizacja
Pobierz WatchdogPolska - Samorządy bardzo chętnie sięgają po wygodnie narzędzie do promocji, ...
źródło: comment_1619198553IyQkwwjadxLincQBw4ilQB.jpg
  • 20
@Watchdog_Polska: mój znajomy prowadził jednoosobowo taką miejską gazetkę (wcale nie w mieście w którym mieszkam ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i wyleciał zaraz po przyjściu nowego prezydenta bo nie (wcale nie było nacisków na zmianę profilu pisma na taki propagandowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)) dało się z nim dogadać. Oczywiście na jego miejsce zostały zatrudnione trzy osoby (wcale nie pociotki prezydenta ( ͡°
@powsinogaszszlaja:

w “swojej” gazecie można bez ograniczeń pisać o świetnych inwestycjach wójta i gminie mlekiem i miodem płynącej.

@Watchdog_Polska: Nic dodać, nic ująć.( ͡° ͜ʖ ͡°)


Jakby ktoś miał wątpliwości, to zawsze można przeprowadzić wywiad zaczynający się bardzo podchwytliwie, np.:

– Jeżeli pomyślę „Sianów”, to przywołuję obraz aktywnych seniorów, biblioteki triumfującej w rankingach ogólnopolskich, Dni Ziemi Sianowskiej aspirujących do najważniejszej imprezy plenerowej w regionie. I tak
@Watchdog_Polska więc z tego co piszecie nie mogą, po co zatem reszta tekstu? Powinno być zgłoszenie do prokuratury? W mojej gminie wydają takie goo za nasze pieniądze ze tv PiS to przy nich amatorka. Więc jak to jest mogą czy popełniają przestępstwa?
@MaszynaTrurla: Biuletyn gminy, jeśli już jest, nie powinien spełniać funkcji prasy, tylko zawierać podstawowe komunikaty dla mieszkańców. Zwracał na to uwagę też RPO.

Zdaniem Rzecznika działalność ta nie powinna jednak przybierać formy zwykłego tytułu prasowego. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że podstawowe standardy stanowiące o prawie obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej, nie będą realizowane. Rzecznik zwraca uwagę również na fakt, że ustrojowe przepisy samorządowe