Wpis z mikrobloga

Postanowiłem stworzyć nowy wątek do tego WPISU, może kogoś jeszcze to zainteresuje, albo doda coś od siebie.

@Gandalf_Rudy 3

Dlaczego gra o budowaniu mostow sie nazywa dokladnie tak samo jak oficjalny twitter papieza?


Też mnie to zastanawiało, ale w końcu po tylu latach postanowiłem sprawdzić w internecie i na wikisłowniku łacińskim.

Pontifex to tytuł przyznawany papieżom, Pontifex Maximus to starożytny dostojnik rzymski. Od pontifexa wzięło się też pontyfikat, czyli "papieżowanie". Tyle mówi wikipedia.

A wg wikisłownika łacińskiego, pontifex to zlepek słów ponti + -fex.
- Ponti to celownik liczby pojedyńczej od pons, a pons to most, albo pokład statku. Ciekawe czy stąd pochodzi nazwa pontonu?
- -fex - to przyrostek dodawany do rzeczowników, używany do tworzenia rzeczowników rodzaju męskiego oznaczających wykonawcę, twórcę jakiegoś przedmiotu, rzeczy; -czyńca, -dziej

Czyli Pontifex to budowniczy mostów, dlatego nazwanie gry o budowie mostów pontifexem, nie powinno dziwić.
Dziwne tylko dlaczego tak zaczęto nazywać papieży. Zapewne to chrześcijańska wersja wcześniej wspomnianego Pontifexa Maximusa, który był najwyższym w hierarchii kapłanem w starożytnym Rzymie. Ale skąd wziął się tytuł Pontifexa Maximusa?

#gry #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #papiez #lacina #rzym #historia #starozytnyrzym
Chrystus - Postanowiłem stworzyć nowy wątek do tego WPISU, może kogoś jeszcze to zain...

źródło: comment_1618649235ZBpWxYLKug5V0iWGZzLADv.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach