Wpis z mikrobloga

#anime #animedyskusja

https://myanimelist.net/anime/12189/Hyouka

Hyouka

Obiektywnie tytuł bardzo dobry pod wieloma względami, mocno dopracowany, ładnie wykonany. Rzemieślnicza robota KyoAni. Niezły slice of life z ładnie nakreślonymi postaciami.

Subiektywnie zastrzeżenia mam w sumie dwa:

Pierwsze to wysokie stężenie chuuni. Główny bohater nie lubi nic robić bo jego życiowym motto jest oszczędzanie energii. Na przeszkodzie jego jakże intrygującej filozofii życiowej stoi koleżanka, która chce się czegoś dowiedzieć. Jemu się nie chce, ale jej się chce, więc jemu też się w związku z tym zachciało, bo więcej energii straci na męczenie się z jej jęczeniem niż rozwiązaniem zagadki. A że on jest super wybitnym detektywem, to oczywiście mu się udaje, by na koniec podsumować, że miał farta. Samo gęste.

Drugi problem to skrajnie nieinteresująca tematyka zagadek:

Kto zamknął drzwi na klucz? Dlaczego ktoś co tydzień cyklicznie wypożycza książkę? Dlaczego przewodniczący klubu wydającego gazetkę nie chciał wpuścić naszych bohaterów do klasy? Dlaczego nauczyciel pomylił strony w podręczniku? Jakby ten film się skończył, to jakie by miał zakończenie? Kto ukradł chochle?

Takie fascynujące "sprawy" do rozwiązania czekają na naszych detektywów. Niestety żadna z nich nie sprawiła, że siedziałem na krawędzi krzesła. Albo są tak boleśnie oczywiste (klucz, wejście do klasy) albo autystycznie przekombinowane (festiwal wujka, nauczyciel). Niestety serii nie udało się zaszczepić we mnie tego pragnienia poznania rozwiązania. Niewiele tu miałem rozrywki. Tematyka gloryfikacji i przeżywania szkolnego festiwalu też specjalnie do mnie nie trafiła.

Tytuł raczej nie trafił w mój gust. Co absolutnie nie oznacza, że jest słaby, czy coś. Zwyczajnie zabrakło tego czegoś, co by mnie wciągnęło.
kinasato - #anime #animedyskusja 

https://myanimelist.net/anime/12189/Hyouka

Hy...

źródło: comment_1618560533egZ19ea5WyHBExYTAvOrgt.jpg

Pobierz
  • 12
@kinasato: Ach, Hyouka. To zakończenie. Co do zagadek, to większość z nich z tego co pamiętam była bardziej w formie zwalczania nudy, aniżeli osiągnięcia jakiegoś konkretnego celu, więc w ogóle nie przeszkadzała mi ich błahość. Taka zabawa dla rozgrzania ponadprzeciętnego umysłu, tudzież lekkie wyzywanie - że inicjowane przez inne postacie niż energooszczędnego głównego bohatera - może czysto w formie nawiązywania z nim interakcji? :)
@Veriael: No zgadza się, slice of life wyszedł tutaj całkiem nieźle. Tylko po paru odcinkach zaczęło mnie już trochę nużyć. Głównie przez graniczące niemalże z pewnością przeczucie, że tutaj nic intrygującego się nie wydarzy, które niestety się sprawdziło. Oczywiście nie każdy tytuł musi dotyczyć ratowania świata, ale tutaj aż prosiło się by szturchnąć bohaterów patykiem. C'mon, zróbcie coś ciekawego. A tak momentami czułem się, jakbym oglądał kogoś kto rozwiązuje sudoku.
@kinasato: Tutaj muszę się nie zgodzić. Jedno z lepszych anime. Szczególnie jeśli chodzi o kwestie graficzne, jest po prostu piękne.
A co do zagadek, to raczej dodatek, niż temat główny anime. Większość z rozwiązań owych zagadek i tak jest tylko domysłami niż prawdziwym rozwiązaniem sprawy.

P.S. Poza tym przy sprawie wujka głównej bohaterki myślałem, że to Hyouka jest trudnym anime, bo było sporo zabawy w rozwiązywanie zagadek z języka japońskiego, dopóki
@kinasato: Że zagadki były nieinteresujące. Tutaj interesujące było dochodzenie do rozwiązania, niż samo rozwiązanie. Dodam, że mocno subiektywne rozwiązania, bo czasami bohater ubarwiał je i okłamywał innych dla własnej wygody.
@Chrystus:

Jedno z lepszych anime. Szczególnie jeśli chodzi o kwestie graficzne, jest po prostu piękne.


Tak, dlatego napisałem, że obiektywnie tytuł bardzo dobry, subiektywnie mam parę uwag.

Że zagadki były nieinteresujące


Hmm, że nie ma tutaj specjalnego pola do dyskusji. Samo anime przecież wprost mówi - będziemy zajmować się rozwiązywaniem spraw błahych, tak z czystej ciekawości. Woźny zamykający za sobą drzwi czy wypożyczenie książki jako rekwizytu, są to raczej sprawy niewielkiego