Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Moja siostra bierze z mężem kredyt hipoteczny na budowę domu - mają już pozytywną decyzję. Kwota? Prawie 500k.

Nie byłoby w tym nic szczególnie dziwnego, gdyby nie to, że szwagier choruje na nowotwór złośliwy i co jakiś czas pojawiają się nowe przerzuty. Nie jest dobrze, gdyż jest to bardzo ciężki nowotwór do wyleczenia i pomimo moich najszczerszych życzeń, obstawiam, że prędzej czy później doprowadzi to do jednego. Oboje obecnie mają swoje biznesy, jednakże obecnie zamknięte z uwagi na niedawne obostrzenia. Biznesy te w normalnych czasach funkcjonowały bardzo dobrze.

Zastanawiam się, jak to jest możliwe, że dostali pozytywną decyzję na kredyt w tych czasach pandemii, biorąc pod uwagę ich wykonywane zawody i przede wszystkim chorobę nowotworową szwagra. Ciężko mi uwierzyć, że jakikolwiek ubezpieczyciel zgodził się na ubezpieczenie na życie przy obecnym stadium choroby szwagra. Zakładając, że tak - to jak to funkcjonuje? Mąż umiera i ubezpieczyciel spłaca wszystkie zaległości finansowe względem banku co do hipoteki?

#hipoteka #kredyt #banki #bankowosc #finanse #ubezpieczenia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6071e7dff5537c000a488628
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 17
@AnonimoweMirkoWyznania Pieniądze z ubezpieczenia na wypadek śmierci są przelewane na spłatę kredytu. Czasami w ogóle nie pytają czy ktoś na coś choruję. Po prostu wystawiają ubezpieczenie na życie. Nawet jeśli się w banku zapytali, szwagier odpowiedział, że na nic nie choruje to jeśli uda mu się przetrwać przez 3 lata i potem umrze na nowotwór, który został stwierdzony przed zawarciem polisy to towarzystwo wypłaci pieniędze.
@cygan44: Jeszcze nie ;) No ale generalnie mając 40+ raczej ciężko się będzie korzystnie ubezpieczyć. Nie sądzę, żeby ubezpieczyciel miał dostęp do dokumentacji medycznej, ale kto wie jak wygląda umowa - może zatajenie choroby w ogóle unieważnia takie ubezpieczenie?
@QI-IQ przy zawarciu umowy klient wypełnia ankietę medyczną. W razie wątpliwości ubezpieczyciel prosi o dosłanie dokumentacji medycznej. W przypadku kłamstwa w ankiecie, w przypadku śmierci w ciągu 3 lat od zawarcie umowy może odmówić wypłaty. Jeżeli śmierć nawet na zatajona chorobę nastąpi po 3 latach to powinien wypłacić.
@AnonimoweMirkoWyznania: Przy badaniu zdolności kredytowej, nie bada się stan zdrowia. Tu wchodzi kwestia ubezpieczenia na życie. Bardzo istotne jest, aby dostać i rozumieć ogólne warunki ubezpieczenie oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Być może choroba nowotworowa nie wyłącza odpowiedzialności ubezpieczyciela i w przypadku śmierci ubezpieczyciel spłaci część kredytu. Ale to wiedzą tylko oni.
Wszystko zależy od konstrukcji umowy ubezpieczenia. Mam dwa kredyty i w jednym ubezpieczona jest tylko żona (jak ona kojtnie to
Zastanawiam się, jak to jest możliwe, że dostali pozytywną decyzję na kredyt w tych czasach pandemii, biorąc pod uwagę ich wykonywane zawody i przede wszystkim chorobę nowotworową szwagra. Ciężko mi uwierzyć, że jakikolwiek ubezpieczyciel zgodził się na ubezpieczenie na życie przy obecnym stadium choroby szwagra. Zakładając, że tak - to jak to funkcjonuje? Mąż umiera i ubezpieczyciel spłaca wszystkie zaległości finansowe względem banku co do hipoteki?


@AnonimoweMirkoWyznania: Ubezpieczenie na życie nie
@marcpol: Bzdura. Ubezpieczenie na życie z cesją na bank jest elementem obligatoryjnym.


@Hajo86: Nie masz racji. Ubezpieczenie na życie jest fakultatywne.

Obowiązkowe jest w nielicznych przypadkach związanych z jednym dochodem uwzględnianym przy obliczaniu zdolności kredytowej.
@Hajo86: OK, a jak jak brałem 2 lata temu w PKO BP to ubezpieczenie nie było obowiązkowe i obecnie nadal nie jest, zatem:

Ubezpieczenie na życie z cesją na bank jest elementem obligatoryjnym.


nie jest prawdą bo w PKO BP nie jest obligatoryjne.
@marcpol:
https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/kredyt-hipoteczny
/.../
Zabezpieczenia
Docelowym zabezpieczeniem Kredytu Hipotecznego w Banku Millennium są:
/.../
- cesja praw z polisy ubezpieczenia na życie kredytobiorcy wraz ze wskazaniem Banku jako jedynego uprawnionego do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego
/.../

Odnośnie ING faktycznie nie mogę znaleźć obecnie informacji o obowiązku ubezpieczenia na życie, jednak odnosząc się do swojego doświadczenia w 2016r taki obowiązek miałem i stosowne postanowienia znalazły się w umowie.

Z Millennium podpisywałem umowę w w