Wpis z mikrobloga

- Wprowadzenie warunku wydawania pozwolenia na budowę deweloperom pod warunkiem, że 45% mieszkań z inwestycji zostanie wykupionych przez państwo w celu przeistoczenia ich w mieszkania komunalne/należące do miasta


@zexan: Samorządy nie mają takiej kasy. Poza tym połowa mieszkań na cele komunalne to też ostra przesada. Tu raczej należałoby stosować mechanizmy typu ziemia za mieszkania.

Z mieszkaniami komunalnymi są u nas inne problemy - po pierwsze ustawa narzuca śmiesznie niskie stawki, przez
  • Odpowiedz
Podatek od nieruchomości jest już dawno wprowadzony.


@PiccoloGrande: źle się wyraziłem. Zreformowalbym podatek od nieruchomości, żeby działał w taki sposób w jaki opisałem.

+20%? A czemu nie -20%? Niech państwo wykupuje za 80% wartości, albo za 50%. Czemu nie? Jak komunizm to komunizm.


Dlaczego odkupywanie czegoś od kogoś po zawyżonej cenie nazywasz komunizmem? Zachęcam by zaznajomić się ze znaczeniem słów, które się używa.

Samorządy nie mają takiej kasy. Poza tym połowa
  • Odpowiedz
Dlaczego odkupywanie czegoś od kogoś po zawyżonej cenie nazywasz komunizmem?


@zexan: Zapomniałeś o słowie "przymusowe" przed "odkupywanie". Nacjonalizacja mojego prywatnego majątku w imię jakiegoś "solidaryzmu społecznego" to nic innego jak komunizm.
  • Odpowiedz
Bo nacjonalizacja mojego prywatnego majątku w imię jakiegoś "solidaryzmu społecznego" to nic innego jak komunizm.


@PiccoloGrande: Ponownie, wykup po zawyżonej cenie względem ceny rynkowej to nie jest nacjonalizacja. Nacjonalizacja to przejęcie własności prywatnej na podstawie odrębnego aktu prawnego. To nie ma nic wspólnego z komunizmem.
  • Odpowiedz
@zexan: Ładny fikołek. Oczywiście, że jest i dobrze o tym wiesz. Ale skoro boisz się nazywać proste rzeczy po imieniu to szkoda czasu na dyskusję, z resztą na szczęście to tylko Twoje mokre fantazje o neo-komunizmie.
  • Odpowiedz
@PiccoloGrande: masz rację. Wykup własności przez państwo zalicza się do nacjonalizacji.

Czy to rozwiązanie które zaproponowałem z wykupem nieruchomości po zawyżonej cenie byłoby dobrym rozwiązaniem? Tego nie wiem. Podałem tylko pomysł do dyskusji.

Myślę, że lepsze rozwiązania podał @sredni_szu

Poziom zadowolenia z życia oraz ocena miejsca w kategorii przyjaznego do życia jest w pewnym sensie skorelowana z sytuacją na rynku nieruchomości. To, że większa dostępność tanich mieszkań (tak jak w Niemczech
  • Odpowiedz
Wprowadzenie warunku wydawania pozwolenia na budowę deweloperom pod warunkiem, że 45% mieszkań z inwestycji zostanie wykupionych przez państwo w celu przeistoczenia ich w mieszkania komunalne/należące do miasta


@zexan: I jak myślisz - taki wykup mieszkań przez państwo spowoduje:
a) spadek cen nieruchomości, każdy przecież jest patriotą i chętnie sprzeda państwu taniej
b) brak związku z cenami
c) gigantyczny wzrost cen - przecież jak państwo kupuje, to "cena nie gra roli"
  • Odpowiedz
Poziom zadowolenia z życia oraz ocena miejsca w kategorii przyjaznego do życia jest w pewnym sensie skorelowana z sytuacją na rynku nieruchomości.


@zexan: I vice versa - w miejscach gdzie zadowolenie z życia jest większe, tam wszyscy chcieliby się osiedlić.
A siłą rzeczy stać na to tylko bogatszych

o, że większa dostępność tanich mieszkań (tak jak w Niemczech lub Austrii) dla większości społeczeństwa


@zexan: Nie tak dawno rozglądałem się za
  • Odpowiedz
I jak myślisz - taki wykup mieszkań przez państwo spowoduje:

a) spadek cen nieruchomości, każdy przecież jest patriotą i chętnie sprzeda państwu taniej

b) brak związku z cenami

c) gigantyczny wzrost cen - przecież jak państwo kupuje, to "cena nie gra roli"


@hellfirehe: myślę, że to państwo jest tutaj w bardziej uprzywilejowanej pozycji, ponieważ jeśli deweloper nie zgodzi się na sprzedaż po korzystnej cenie (lub po prostu nie zgodzi się na
  • Odpowiedz
Nie tak dawno rozglądałem się za mieszkaniami w Niemczech - konkretnie w okolicach Monachium.

Nie były przystępne, nawet dla #programista15keur.

A większość tych z którymi miałem okazję pogadać dojeżdżała do pracy po 50-100km (co może nie jest tam aż takim problem jakim byłoby u nas ze względu na fajne drogi), właśnie ze względu na cenę metra w mieście.


@hellfirehe:

54% of Germans live in rented accommodation – more than in
zexan - > Nie tak dawno rozglądałem się za mieszkaniami w Niemczech - konkretnie w ok...

źródło: comment_1617950280g9YgDXi03cwDYXHKOXBi2j.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Jednak mam pewne wątpliwości co do tematu braku automatycznego dziedziczenia. Co masz przez to na myśli i jakie masz argumenty za tym, że byłoby to korzystne rozwiązanie?


@zexan: W tej chwili albo do bardzo niedawna lokale komunalne były tak jakby dziedziczne - krewny zameldowany pod adresem dostawał lokal niezależnie od dochodu. Jak dołożysz do tego możliwość wykupu za grosze, to masz przepis na mechanizm do okradania samorządu.

A, jeszcze jedno -
  • Odpowiedz
@matka_boska_w_klapie mieszkanie na 40 lvl to juz późno, powinno być norma że jesteś w stanie je kupić max do 25 roku życia żeby skołować pannę i jeszcze trochę pożyć

Mieszkanie do 25 roku życia mówisz? Czyli po zakończeniu studiów masz koło 22 lat i w 3 lata chcesz odłożyć ponad pół miliona złotych?
  • Odpowiedz