Wpis z mikrobloga

Mirki, mam taki oto bankowy problem.

1. Czy w przelewach międzynarodowych typu Swift czy SEPA z Holandii do Polski można podać w rubryce „Odbiorca” inne nazwisko, niż właściciela konta. Suma jest przeznaczona dla X, ale nadawca przelewa ją na konto należące do Y, ale jako odbiorcę wpisuje X. Czy takie coś zostanie zaakceptowane przez bank nadawcy przelewu i odbioru przelewu (czyli Y) w przelewie międzynarodowym Swift lub SEPA.
2. Podobnie jak wyżej, tyle że czy można wpisać jako odbiorcę dwie osoby (X i Y), podczas gdy konto należy wyłącznie do Y (nie jest wspólne z X) w systemie Swift czy SEPA?

Mam znajomego, który narobił długów i jest „ścigany” przez wierzycieli i komorników. Komornik siedzi mu na koncie, robi na czarno, mieszka kątem u siostry. Mniejsza o okoliczności, wpadł w g**no, ale powoli wychodzi na prostą.
Znajomy przez jakiś czas pracował w Holandii (teraz siedzi w PL) i ma tam do zwrotu jakieś podatki. Holendrzy dopuszczają jedynie zwrot kasy na konto bankowe. Nie dadzą mu do ręki w siedzibie urzędu czy pocztą. Jeżeli dostanie kasę na konto polskie, to zajmie je komornik. Opcja założenie nowego konta nie wchodzi w grę, bo również wierzyciele dowiedzą się i może zostać zajęte. A niewiadomo dokładnie, w który dzień Holendrzy zrobią przelew, więc to może trwać. Co gorsza, kolega też „narozrabiał” w Holandii, ma tam jakieś długi nie popłacone, więc i tam konta nie otworzy.
Pojawił się pomysł, żebym to ja odebrał na swoje konto jego hajs i mu oddał. Mógłbym mu pomóc, nawet podpisalibyśmy jakiś papier. Ale pojawia się kilka „ale”. Holendrzy nie zgadzają się na zwrot podatku/składek danej osoby na konto bankowe innej osoby (nawet rodziny czy z pełnomocnictwem), tylko na konkretne konto beneficjenta. Realizują to przez przelew Swift albo SEPA.
I tu pytania do ludzi mających pojęcie o przelewach międzynarodowych bankowych.

1. Czy jeżeli kolega poda Holendrom w formularzu we wniosku MÓJ numer polskiego konta w Euro, ale jako odbiorcę poda swoje nazwisko (a nie moje), to czy taki przelew dojdzie do skutku? Czy bank nadawcy z Holandii i mój polski to zaakceptują? Nie wiem czy Holendrzy używają Swift czy SEPA, stąd pytanie dotyczy przelewu zarówno przez Swift jak i SEPA.
2. I druga opcja – gdyby kolega w formularzu jako właściciela rachunku podał i swoje i moje nazwisko (a konto mam tylko ja, wspólnego za nic nie otworzę z nim) to gdyby Holendrzy zrobili przelew wpisując jako odbiorcę wyłącznie jego (albo nawet mnie i jego), to czy taki przelew dojdze do skutku i kasa znajdzie się na moim koncie?

Trochę się rozpisałem, ale sprawa jest skomplikowana, a chciałbym kolesiowi pomóc. Z góry dzięki za wskazówki :)

#banki #bankowosc #swift #przelewy #waluty #pieniadze #sepa #bank #przelew #waluty #waluta

@ING_Bank_Slaski @ZespolmBanku @Zespol-Santander
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spiegelglas: Zaloz koledze konto Revolut. Nim komornik na nie siadzie to umrzecie ze starosci. Zarejestrowane jest za granica. Poczytaj w necie. Pol godziny roboty rozwiaze Twoje i kolegi problemy z wykluczeniem finansowym.
@Niedobry: wiem, że istnieje revolut i inne tego typu, nie o to pytam
jest konkretna, opisana wyżej sytuacja - chodzi o konto bankowe i przelewy typu Swift/SEPA..

i ja nie jestem wykluczony finansowo, chce człekowi pomóc
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spiegelglas: Jesteś pewny, że tego holenderskiego zwrotu podatku nie zajmą na poczet długów i w ogóle go wypłacą? Przelewy w ramach UE w EUR to w praktyce zawsze SEPA, więc jeśli wyślą, to takim.
Problem z podaniem cudzego konta może być taki, że mogą chcieć jakiś dokument poświadczający, że to jego konto - wyciąg, potwierdzenie rachunku, itp. Wtedy cały wasz plan się sypie.
dzięki, revolut do przemyślenie, ale zapytam tak jak w wątku:
1. Czy w przelewach międzynarodowych BANKOWYCH typu Swift czy SEPA z Holandii do Polski można podać w rubryce „Odbiorca” inne nazwisko, niż właściciela konta. Suma jest przeznaczona dla X, ale nadawca przelewa ją na konto należące do Y, ale jako odbiorcę wpisuje X. Czy takie coś zostanie zaakceptowane przez bank nadawcy przelewu i odbioru przelewu (czyli Y) w przelewie międzynarodowym Swift lub
facet raczej nie założy revoluta, bo nie ma smartfona, tylko zwykłą nokie, nawet kompa dobrze nie umie obsłużyć, ma swoje lata (koło 60.), zdrowie takie sobie..
można revoluta założyć i prowadzić przez kompa? i jak następuje weryfikacja czlowieka? wideorozmowa, skan dowodu/paszportu?