Wpis z mikrobloga

Kiedy umiera spośród ponad 30 tys zakażonych – 600 osób dziennie, które nie miały tyle szczęścia, by łagodnie przejść zakażenie, to tacy ludzie , którym nie chce się założyć maseczki w miejscu publicznym, bo to „niezgodne z prawem”,itp. powinni mieć świadomość, że są potencjalnymi – mordercami . Nie zakładamy maseczki TYLKO dla siebie, ale w trosce o życie i zdrowie innych. Nie życzę tym sceptykom, ani choroby ani śmierci, ale odrobiny troski o bliźniego , bo założenie maseczki w miejscu , gdzie przebywają inni – naprawdę wiele nie kosztuje.
#koronawirus
  • 105
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@ajuto00 ale zdajesz sobie sprawę że po kichnięciu/kaszlnięcie należy maskę wymienić na nową a twarz umyć? Inaczej mokra maseczka rozprzestrzeniają cały czas wirusy(każdy wydech?), a nie jednorazowo w rękaw? Do tego dochodzi wielkość cząstek które przy kaszlu/kichnięciu są większe niż aerozol wypuszczany przez maskę. A im mniejszy tym gorszy, bo się dłużej w powietrzu znajduje.
  • Odpowiedz
@TenTypZez zdajesz sobie sprawę z wielkości wirusów, nawet uwięzionych w aerozolu? To są rzędy wielkości mniejsze od pyłu PM 2,5. Sam pył PM 2,5 zatrzymują tylko specjalistyczne materiały. Większość ludzi ma zwykły szmateks, który może minimalne ilość zatrzyma przez pierwsze 30 min aż zawilgotnieje i nie będzie barierą dla aerozolu. Narazie dowiodłeś, że maska chroni przed opluciem przez osobę, która nie potrafi się od tego powstrzymać.
  • Odpowiedz
@Szamotowy_Marian: Wilgotne też jest barierą dla aerozolu. I jak zatrzymasz aerozol, to razem z wirusem, który w nim jest. Są takie rzeczy jak napięcie powierzchniowe i takie tam. Poza tym z zarażeniem się nie działa to tak, że wirus sztuk jedensię dostanie i już jesteś chory. To jest zależne od całej ekspozycji/stężenia na które jesteś wystawiony. Maska wszystkiego nie zatrzyma, ale zatrzyma część, a to już mniejsza szansa na zakażenie.
  • Odpowiedz
@TenTypZez no właśnie ja chcę zrozumieć sens noszenia, może moje rozumowanie jest błędne, dlatego chcę naukowych dowodów, potwierdzonych w powtarzalnych eksperymentach. To aż tak dużo? Masz coś wiarygodnego do poczytania?
  • Odpowiedz
@TenTypZez ok dzięki poczytam dokładniej później. Tylko chce zauważyć, że badanie było wykonane w warunkach laboratoryjnych i powiedzmy działa. Tylko życie to nie laboratorium. Ludzie używają badziewnych materiałów, mają nieszczelnie założone maski, brudne, niezmienianie w ogóle w ciągu dnia. W pomieszczeniu może to jeszcze ma sens, ale na świeżym powietrzu? Z chęcią przeczytałbym opracowania biorące pod uwagę takie czynniki
  • Odpowiedz
Tylko chce zauważyć, że badanie było wykonane w warunkach laboratoryjnych i powiedzmy działa. Tylko życie to nie laboratorium


@Szamotowy_Marian: he? Warunki laboratoryjne właśnie dobierane są tak, aby jak najlepiej modelować rzeczywiste sytuacje. Z resztą takie sytuacje jak mówisz też są ujęte w tym badaniu, mogłeś chociaż abstrakt przeczytać, zanim odpiszesz xD

Trochę to wygląda, jakbyś ty nie chciał prawdy, tylko bardzo byś chciał, aby twoja wersja okazała się prawdziwą (
  • Odpowiedz
  • 1
@Hissis ty i tak masz poryty łeb od narkotyków i lipne życie. Chcesz się przysluzyc Polsce ? Odpal Jarka albo Zbigniewa. Byś miał miliony fanów.
  • Odpowiedz
@Pietiapk1: Nikt z oddziału zakaźnego nie zachorował, a wszyscy stosowali maski FFP2/3 i gogle chroniące oczy. Przeciwciał nie miałem do czasu zaszczepenia Pfizer. Wiele razy miałem bezpośredni kontakt z chorymi na COVID-19.
Pierwsze zachorowania u nas to ognisko w części "czystej" w miejscu, gdzie maski filtrujące nie były noszone i zarażenia drogą "domową" - dzieci w szkole/przedszkolu.

Maski to chyba najważniejszy element ochrony przed zarażeniem, dalej higiena rąk i ubioru.
  • Odpowiedz
@holan: Co? Nie wiem skąd twierdzenie, że mam poryty łeb od narkotyków, albo lipne życie xDD
Nie zamierzam też zabijać Jarosława żadnego, ani Zbigniewa, dla mnie to są bohaterzy narodowi.
A po co mi jacyś 'fani'? Co Ty równasz do swojego poziomu, a nie wiesz, że nie wypada równać do zera?
  • Odpowiedz