Wpis z mikrobloga

Runda 715 ostatnia runda tej tury
Mazowieckie vs świętokrzyskie vs wielkopolskie
Wiskitki vs Wodzisław vs Budzyń

Wiskitki - Pierwsze wzmianki o Wiskitkach pochodzą z 1221. Osada powstała przy dworze myśliwskim (stąd w herbie głowa tura i topór) na terenie obecnej wsi Stare Wiskitki (Starowiskitki). Zlokalizowana była w Puszczy Wiskickiej przy trakcie z Rawy do Sochaczewa. Później została przeniesiona na obecne miejsce i była zwana Wiskitkami Młodymi lub Kościelnymi. 18 lutego 1345 roku w Wiskitkach zmarł piastowski książę Siemowit II rawski. W Wiskitkach na polowaniach bywali królowie: Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt August.

Wodzisłąw - Miejscowość powstała w XIV w. za czasów panowania Władysława Łokietka. Początkowo nosiła ona nazwę Włodzisław. Dokładna data nadania Wodzisławowi praw miejskich nie jest znana, ale przyjmuje się, że nastąpiło to ok. 1317. Wodzisław był własnością królewską. Według Janka z Czarnkowa 3 listopada 1370 umierający król Kazimierz Wielki w swoim testamencie zapisał miasto Zbigniewowi, Przedborowi i Pakosławowi, synom Zbigniewa. Nie ma pewności co do tego czy zapis ten został wykonany przez króla Ludwika i królową Elżbietę.

Budzyń - Pierwsza adnotowana wzmianka o Budzyniu pochodzi z 1435 r. Prawa miejskie otrzymał Budzyń przed 1458 r., za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Miasto było własnością króla. Prawa miejskie odnowił Władysław IV w 1641 r., potwierdzając jednocześnie wizerunek orła białego i klucza jako herb Budzynia. W starostwie rogozińskim Budzyń był miastem królewskim, a później siedzibą niegrodowego starostwa budzyńskiego.

Głosowanie do 05.04, do godziny 15.05

Nie bierzemy jeńców i plusujemy! Bitwy na poduszki, zgryźliwe komentarze, międzymiastowe waśnie i wyciąganie stereotypów podczas głosowania mile widziane!
Tabela rozgrywek

Tag do obserwowania lub czarnolistowania - #herbymiastpl
#pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy
FuczaQ - Runda 715 ostatnia runda tej tury
Mazowieckie vs świętokrzyskie vs wielkopo...

źródło: comment_1617541481belXZyWyKUL54wqZTGQj6G.jpg

Pobierz

Który herb w twojej ocenie wygrywa?

  • Wiskitki 35.7% (245)
  • Wodzisław 38.4% (264)
  • Budzyń 25.9% (178)

Oddanych głosów: 687

  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FuczaQ: nie wiem jak ludzie głosują, ady ja mam taką zasadę, że jeśli jest herb z wielkopolski to nieważne jak wygląda #!$%@? to musi wygrać, a jeśli są dwa z Wlkp to wtedy ten ładniejszy