Wpis z mikrobloga

@yggdrasil: Nawet nie o wysokość, a jasność, przejrzystość podatków chodzi, jak mogę się rozliczyć cyk pyk cyk, a jak mam się obawiać każdego odliczenia bo za rok mnie za nie naczelnik us dojedzie to jest inna rozmowa. No i tak jak @Piesa: wspomniał, o jakość usług publicznych się rozchodzi. Za co ja mam bulić nfz wyższy? Za to że do specjalisty i tak się nie dostanę szybko? Każda władza kładzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 72
@yggdrasil: ja nie narzekam na te 19%. To jest na tle Europy niskie opodatkowanie. Teraz deal jest na zasadzie "państwo gówno mi daje, ale ja też mało płacę". W momencie gdy dowalą podatków to klasycznie dla Polski - #!$%@? dostaniemy, nic się nie poprawi a całość ukradzionej kwoty pójdzie na wyborcze łapówki dla plebsu. No i zobaczymy co wtedy stanie się z emigracją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Herubin: IP BOX jest cholernie skomplikowany i nie wiesz, czy nie dowalą wstecz, bo jednak nie masz prawa do tego. Ryczałt jest tylko dla ludzi zajmujących się stricte kodowaniem, a jeśli masz coś własnego, swoje produkty, to na ryczałcie będziesz tracił. Wszystko się rozchodzi o to, że jak liniówkę zabiorą, to będzie katastrofa.

@Khaine: ja wiem co się stanie, większość społeczeństwa będzie chciała "dowalić kułakom" i kułacy uciekną do jednego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 30
@Sekularyzacja: ja bym oddawał te 30%, ale nie takiemu państwu jak Polska ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdybym coś z tego miał realnie, jakieś wsparcie od państwa choćby ze sprawnie działającą ochroną zdrowia, sądami, urzędami i tym podobne - no dałbym się przekonać.

Ale w tym kraju jedyne co otrzymuję w zamian to nazywanie mnie bogolskim śmieciem który tylko kradnie (bo nie da się uczciwie zarobić więcej niż
@markkk92: tak, bo kilkadziesiąt tysięcy programistów + inni specjaliści IT + inni specjaliści + medycy na DG z radością przyjmą zwiększenie podatków z 19% do 30%-50% i jeszcze będą całość po rękach polityków, a z wdzięczności będą płakać i bić polskiemu narodowi pokłony
Powiem tak, to jedyny hamulec, który trzyma od dekady tych ludzi w kraju. Nie uciekli TYLKO i wyłącznie dzięki 19%

@Khaine: niestety moja rodzina nawet nie ogarnia
@Sekularyzacja: Żeby jakaś znacząca ilość osób wyjechała np. do Czech to musieli by faktycznie dowalić jakieś kosmiczne podatki. Przecież jak ktoś ma w Polsce: dom, mieszkanie, kredyt na mieszkanie to jego mobilność znacznie spada. Nawet jeśli nie ma nic z tego i wynajmuje mieszkanie to dla powiedzmy 5% zarobków mało kto zostawi znajomych, rodzinę i przeniesie się do miejsca gdzie ludzie na ulicy czy w sklepie rozmawiają nieznanym dla niego językiem.
@Sekularyzacja: Też mam taką nadzieję, przy 50% faktycznie sytuacja zrobiłaby się dramatyczna, ale nie wierzę w coś takiego. Ewentualnie nadzieja, że za 2 lata w wyborach dojdzie do władzy ktoś kto będzie miał odwagę odkręcić te debilizmy. Niestety z przywilejów socjalnych / wysokich podatków (co jest wynika z tego pierwszego) jest bardzo ciężko się wycofać.
@Sekularyzacja: W Polsce branża IT, nie ma źle. Tu trochę się pooptymalizuje, trochę tam i jakoś leci. Na umowie o pracę jest jeszcze "autorskie" i to jest plus. Gorzej, że nawet z tym łatwo dobić do granicy, nie mając nawet tych magicznych 15k.

Można się też z żoną rozliczać. Gorzej jak żona jest ogarnięta i też potrafi zarobić więcej niż najniższa w jakimś urzędzie.

Jeszcze gorzej jak robisz "nadgodziny" lub coś
mówią nawet o progu 50%


@Sekularyzacja: Co ty tutaj opowiadasz za nowości?! I pewno jeszcze ten "pruk" po przekroczeniu jakichś śmiesznych 120-130k rocznie, bo dla p0laka-robaka to już "#!$%@? piniondza halynka pacz jakie bogole #!$%@?", a to nieco ponad 8k na rękę xD (120k podstawy opodatkowania na UoP)

@Lukasq: To jest kraj dla ludzi bez ambicji, którzy potrafią maksymalnie wbić gwoździa lub być kolejnym robolem z palety z robolami do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@BezKrakaNiePograszMakaroniarzu: mam księgowość w iFirmie która ma prawników od tego a programiści to ich główny target, także na twoim miejscu zastanowiłbym się raczej nad swoim księgowym xD

https://www.ifirma.pl/blog/preferencyjne-opodatkowanie-w-wysokosci-5-czy-kazdy-informatyk-programista-skorzysta-z-ulgi-ip-box.html

W sytuacji, gdy dochodzi do rozwijania, ulepszania oprogramowania będącego autorstwa innych osób, na które przedsiębiorca nie posiada prawa własności ani licencji wyłącznej do tego prawa również nie skorzysta z 5% stawki podatku PIT. Z takim stanowiskiem organów podatkowych można się spotkać w interpretacjach
Ja się odniosłem tylko do tego, ze każdy narzeka na to złodziejskie 19%


@yggdrasil: gdzie ktoś narzeka na złodziejskie 19%?
Ja widziałem jedynie narzekania na pomysły dalszego #!$%@? etatowców (wywalenie limitu ZUS, brak podwyższania progów podatkowych etc) albo wprowadzenie jakichś testów przedsiębiorcy, które miałyby uniemożliwić/zmniejszyć opłacalność B2B.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Khaine: Przeciętny księgowy #!$%@? wie o podatkach i pytanie go o nie guzik daje. IP box jest szeroko dostępny i nie ma nic wspólnego z rzeczywistą pracą badawczo rozwojową.

Z palcem w dupie byś interpretacje ogarnął i byś był kryty.