Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 87
@Edi93: 2kN/m2 to zdecydowanie za mało w tym przypadku. Obliczyć należy jeden stopień i dla niego przyjąć najbardziej niekorzystny możliwy przypadek. Czyli osoba powiedzmy 120kg wagi stąpa podczas schodzenia przy krawędzi stopnia. Daje to nam 1,2x0,7 = 0,84 kNm momentu od samego wchodzenia. Do tego należy uwzględnić współczynnik dynamiczny, bo przy schodzeniu zdecydowanie uderza się z siłą większą niż ciężar ciała. Spokojnie można przyjąć moment 1,0 kNm w ścianie. Z drugiej
  • Odpowiedz
@Yog-Sothoth:
przyjąłem minimalne dla schodów (2kn/m2)
W sumie dla siły 2kN przy krańcu stopnia oberwie mocniej.
Wskaźnik wytrzymałości przyjąłem dla pola ceramiki pod stopniem (dla uproszczenia 25x25cm) by finalnie obliczyć warunek z tej strony

@kolek92: No stopień nie jest zakotwiony tak jak powinien, dlatego chciałem sprawdzić, czy może jakimś cudem mur to utrzyma.

@Can_I_help_you: No widziałem w dyskusji, że OP pisał, że robi to w ścianie nośnej. Co do
  • Odpowiedz
@Kexu: Jeśli chodzi o zginanie znalazłem jeszcze to, tylko nie kminię za bardzo tego współczynnika wytrzymałości na jednostkę długości.

A by dokładnie oszacować czy j*bnie musiałbym oszacować naprężenia od momentu wywołanego obciążeniem oraz naprężenia ściskające od ciężaru ściany + ew stropów/innych obciążeń i sprawdzić finalny rozkład naprężeń (z założeniem - pojawia się pole rozciągane = j*bnie)?
Edi93 - @Kexu: Jeśli chodzi o zginanie znalazłem jeszcze to, tylko nie kminię za bard...

źródło: comment_1617478666S0CIzro6QJRhRniVAseGim.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Edi93: Spojrzałem do EC6 i jednak dobrze policzyłeś nośność elementu. Co ja miałem na myśli czytając podpis co to za wytrzymałość to nie wiem...

Poprzedni wpis usunąłem, bo za dużo skrótów myślowych było, żeby czasem ktoś z niego nie zaczerpnął wiedzy.

A by dokładnie oszacować czy jbnie musiałbym oszacować naprężenia od momentu wywołanego obciążeniem oraz naprężenia ściskające od ciężaru ściany + ew stropów/innych obciążeń i sprawdzić finalny rozkład naprężeń (z założeniem
  • Odpowiedz
@Edi93: @Yog-Sothoth: Odnośnie ścinania, to policzmy na szybko ile minimalnie to jest. Nie używam tego wzoru V(Rd,c)=0,13k(100ρ1 fck )^(1/3)∙bd, bo wymaga zbrojenia dobrze zakotwionego ( ͡° ͜ʖ ͡°), więc zostaje ten drugi wzór.
v
min=0,035*k^(3/2)*f.ck(1/2)=0,035*2^(3/2)*12^(1/2)=0,34 MPa
b*d=25cm*4cm=100cm^2 (przyjąłem 4cm, bo d jest wysokość użyteczna, czyli pomiędzy włóknami ściskanymi, a środkiem ciężkości zbrojenia rozciąganego, tutaj zbrojenie, to tak hmmmm nie pamiętam jak wygląda, może
  • Odpowiedz
@Kexu patrząc ile tam stali (górne i Dolne "zbrojenie" i rama stopnia z bednarki) to cofam to co pisałem a nawet obstawiam, że nie jebnie spekularnie tylko będzie się z czasem luzować w murze w zależności od klasy betonu. Jest za dużo niewiadomych by to obliczyć. Zabawnie będzie przy płycie.
  • Odpowiedz