Wpis z mikrobloga

@Edi93: ja przyjąłem, że moment to ok. 2,6 kNm. Zakładając, że oś obrotu, jest w 1/6 ściany, czyli ok. 4 cm od lica ściany to na skraju działa siła wypadkową 2,6/0,08=32,5kN
Zakładając w miarę równy rozkład to będzie około 8,125kn/cm. Rozkładając to na szerokość, 25 cm 0,325kn/cm², daje to 3,25MPa, przy wytrzymałości pustaka 10-12,5MPa. Dałem tutaj uproszczenie w rozkładzie siły, więc podtrzymuję, że najwyżej będzie się kruszyć na krawędzi.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Yog-Sothoth no właśnie tym gorzej. Naprężenia od samego stopnia, czy też nawet skumulowane ze ścianą są niewielkie i daleko odchodzą od nośności muru/pustaka na sciskanie. Najgorsze jest to co się dzieje po drugiej stronie, gdzie stopień jest unoszony i brak obciążenia w tym miejscu to brak przeciwwagi, czy czegokolwiek co go utrzyma.

Największe zapasy można otrzymać z tego co pisze @dyzenteria - zbliżenie punktu oparcia w stronę stopnia zwiekszy naprężenia
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Dziubaster
Przy założeniu 2.6 kNm i równego rozdziału mamy 0.13 MPa naprężenia odrywajacego krawędź stopnia od pustaka. A to jest większą wartością od potencjalnych obciążeń napierajacych na niego.
Przy mniejszym momencie będzie lepiej natomiast naprężenia na krawędzi zawsze będą większe.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@FlasH nie znam się na tym k**wa jestem w 5 klasie

Jakbym miał obstawiać, to ta rura na końcu nie będzie działać jako podpora, która zapobiegnie powstawaniu momentu na ścianie, ale może pomóc w roznoszeniu obciążeń na sąsiednie stopnie.

  • Odpowiedz