Wpis z mikrobloga

Ładna pogoda to i czas na sprzątanie. Trasa od Jelitkowa do molo w Sopocie. Szliśmy (ja i dziewczyna) głównie przy brzegu, więc smieci nie bylo az tak duzo. Zebraliśmy jeden prawie pełen worek (opakowania po papierze toaletowym świetnie sprawdzają sie jako worki na smieci). Ciekawe, ze w Gdansku przeważały ubrania(glownie skarpetki) i buty(prawie same cholewki), w Sopocie natomiast byly to kapsle ( #podroze i #podrozujzwykopem ). Dwa razy wszedlem do wody po kolana, nie byla jednak az tak zimna. Raz po worek na smieci, a drugi po fragment sieci.
Planowałem o tym pisac dopiero blizej wakacji, ale kazda okazja jest dobra by o tym wspomnieć. Starajcie sie proszę jak najmniej używać kosmetyków przed kąpielą w morzu/jeziorze, ewentualnie stosować te naturalne. Perfumy, dezodorant, olejki do opalania, makijaż, balsam, wszystko to po wejściu do wody splucze sie do niej i ja zanieczyści. Duza część zwierzat i roślin jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia i czesto kończy sie to dla nich śmiercią w danym zbiorniku. W jeziorach i rzekach przykładami moga byc brzana, miętus, jętka, czy tez rak szlachetny(tak tak pasożyty). Organizmem ktory najbardziej ucierpiał z powodu zanieczyszczenia Bałtyku jest morszczyn, w zatoce gdańskiej wymarły prawie calkowicie. W większości za zanieczyszczenia zbiorników wodnych odpowiedzialne jest rolnictwo (tu może pomoc kupowanie produktow z zielonym listkiem z gwiazdek), ale sami tez swoje dokładamy.

#gdansk #trojmiasto #sprzatamylasy #ekologia #morze #patologiazewsi #patologiazmiasta
#gruparatowaniapoziomu #baltyk
bambaryua - Ładna pogoda to i czas na sprzątanie. Trasa od Jelitkowa do molo w Sopoci...

źródło: comment_1617117151wxdriTNrfBeW6nNVPS5VPP.jpg

Pobierz
  • 31
@Plp_: hmm nie wiem w sumie co o tym myśleć. To w wiekszosci byly serio kapsle(pifko na plazy hehe) i skarpetki, ktore latwo jest na plazy zgubić. Jakies plastiki/metale i sieci, oczywiście z morzem związane