Wpis z mikrobloga

Mireczki, który z poniższych pomysłów powinien zostać wprowadzony jako pierwszy, bo spieramy się w gronie kolegów, jakie tutaj rozwiązania zaproponować dla polskich miast:

- całkowity zakaz ruchu samochodów prywatnych,
- całkowity zakaz ruchu nieelektrycznych (i innych, które nie wykorzystują zielonej energii) samochodów prywatnych do 2025 roku albo wcześniej,
- opłaty parkingowe i mandaty podniesione x5-x10 w stosunku do tych teraz (przy jednoczesnym ograniczeniu miejsc parkingowych docelowo o ~65-80%),
- podwyższenie x3-x5 akcyzy na paliwo (stopień rządowy, może być trudny w egzekucji z wielu powodów),

A wy jakie macie pomysły na wyrzucenie złomów z miast? Zapraszam do udziału w ankiecie i dyskusji!

#ankieta #polska #warszawa #krakow #poznan #wroclaw #gdansk #motoryzacja
RoHunter - Mireczki, który z poniższych pomysłów powinien zostać wprowadzony jako pie...

źródło: comment_1617030410RQLf6CzoNhE5vrBYuogkRL.jpg

Pobierz

Który pomysł najlepszy?

  • Opcja 1 19.1% (41)
  • Opcja 2 17.2% (37)
  • Opcja 3 44.7% (96)
  • Opcja 4 3.7% (8)
  • Mix kilku opcji (rozwiń proszę w komentarzu) 15.3% (33)

Oddanych głosów: 215

  • 146
Smog powodowany przez auta jest marginalny w porównaniu do ilości emitowanych zanieczyszczeń przez nieodpowiednie palenie w piecu.


@OneMaanArmy: Źródło?

Poza tym mam też tu zupełnie wystarczające argumenty poza smogowe. Estetyka przestrzeni miejskiej, gdzie 80% powierzchni, to nie są miejsca parkingowe. Hałas. Wygoda dla pieszych i podróżujących komunikacją zbiorową, rowerami, hulajnogami, na pieszo.
Czemu ludzie mają być ciągle opodatkowani?


@Negatyf: Nie rozumiem pytania.

Czemu ciągle ludzie mają płacić za byle gówno?


W moim komentarzu wyżej przedstawiłem czemu. I nie - nie uważam, w przeciwieństwie do ciebie, tych rzeczy za "byle gówno". Jakość życia, to nie jest "byle gówno". Potrzebna jest zmiana.

Czemu chcesz podnosić podatki?


Bo to właściwe.
twoje propozycje brzmią trochę ekstremalnie


@MshL: Zgadzam się, ale takie ekstremalne zmiany są być może potrzebne. Mamy dużo mniej czasu niż nam się wydaje, a jak to się mówi - najlepszy moment na zmianę był wczoraj.
@psposki: Jeśli nie jesteś w stanie podjąć merytorycznej dyskusji, to wrzucam cię na czarną listę. Przykro mi, ale najwidoczniej jeszcze nie dorosłeś do rozmowy na poziomie.
@RoHunter: W żadnym miejscu Cię nie obraziłem.

Wspominasz względy estetyczne, tyle, że jest to kompletnie subiektywny temat. Mi np. samochody w mieście się podobają, w czasie kiedy widok taki jak poniżej narusza moje poczucie estetyki.

Odebranie ludziom wolności do poruszania się na długie dystanse przez zakaz posiadania samochodów jest tylko niewiele mniej szkodliwym pomysłem niż odebrania ludziom wolności w ogóle, przez zamknięcie ich w domach, czy w granicach miasta.
GaiusBaltar - @RoHunter: W żadnym miejscu Cię nie obraziłem. 

Wspominasz względy e...

źródło: comment_1617032020i0TCMc8l0UZdKXiSmyH5mQ.jpg

Pobierz
@RoHunter

1) Kobieta rodzi i masz iść na MPK zamiast zawieść szybko do szpitala, bo jest zakaz używania samochodów prywatnych?

2) Polaków nie stać na auta elektryczne, nie mają gdzie ładować jak mieszkają w blokach.

3) Wprowadzenie kolejnych podatków nie jest dobre. Za biedne społeczeństwo, niedługo i tak będzie jedynie klasa bogata i biedna.

4) 4 pomysł jest absurdalny. Nie dosyć, że paliwo jest drogie to chcesz jeszcze podnieść akcyzę. Co za
@Jason_Stafford:

Bo najpierw musisz ludziom dać alternatywę, żeby sami rezygnowali z samochodów.


Jestem zdania, że spora część społeczeństwa nie przesiądzie się, np. do komunikacji miejskiej ze względu na egoizm. A wybór oczywiście daję - to samochody wykorzystujące zieloną energię. Pomysły, które przedstawiam nie są w stu procentach rozwinięte - za każdym z nich stoi inwestycja właśnie w inne sposoby przemieszczania się - myślałem, że to oczywiste, ale może powinienem to umieścić
1) Kobieta rodzi i masz iść na MPK zamiast zawieść szybko do szpitala, bo jest zakaz używania samochodów prywatnych?


@Negatyf: Tutaj wchodzi w grę opcja, np. druga. Mogłaby przemieścić się samochodem, np. z napędem elektrycznym.

2) Polaków nie stać na auta elektryczne, nie mają gdzie ładować jak mieszkają w blokach.


@Negatyf: Problem można łatwo rozwiązać poprzez inwestycje - zlikwidowanie inicjatyw prosamochodowych w obecnym kształcie dałoby ku temu możliwości + nieprzecenione
@MshL: Rzeczywiście - przy obecnej strukturze polskiego przemysłu energetyczne byłoby to problemem. Samym segregowaniem śmieci nie uratuje się planety. Potrzeba impulsów.