Wpis z mikrobloga

Mirki, przychodzę do was z prośbą o pomoc. Kupiłem laptop bez systemu operacyjnego "HP Pavilion 15-eg0028nw". Ponieważ miałem już wcześniej wolny klucz Windows, I tu zaczyna się mój problem, tak jak dziesiątki razy wcześniej w innych przypadkach: zrobiłem nośnik systemu, zmieniłem kolejność w Biosie, uruchamiam instalator, przechodzę przez poszczególne okienka, i w okienku przydziału partycji nie mam zupełnie żadnych informacji o dyskach - zupełnie nic.

Pierwsza myśl:
Wchodzę w cmd uruchamiam diskpart lecz pokazuje on tylko pendrive.
Później wszedłem do biosu, lecz w biosie dysk widnieje jak najbardziej. Zacząłem szukać w internecie różnych rozwiązań, ale zupełnie nic nie poskutkowało. Załadowałem sterowniki, zmieniałem opcje w biosie - zupełnie nic nie pomogło

Druga myśl:
Spróbuję zainstalować Linuxa, pobrałem Ubuntu, wrzuciłem instalator - wszystko śmiga. Lecz właśnie sprawa jest taka, że niestety na tym lapku musi stać Windows. Tutaj rodzi się moje drugie pytanie, ponieważ przeszukałem znaczną część internetu i nie dotarłem do odpowiedzi. Istnieje jakiś sposób na instalację Windowsa bezpośrednio z poziomu Linuxa? Bez flashowania pendrive? Ponieważ nawet po instalacji linuxa dalej instalator nie widzi dysku zupełnie

Bardzo zależy mi żeby postawić tego windowsa na tym lapku.

#komputery #informatyka #systemoperacyjny
#windows10 #windows #linux
  • 21
Nie będzie wtedy problemów z gwarancją? Tak, sprawdzony, nic zupełnie nie pomogło, a co do pendrive korzystałem z 4 różnych i nici, jeden kupiłem specjalnie do tego celu nawet.
@Yoshek: Po pierwsze jaki Windows próbujesz zainstalować dokładnie? Tam jest jakiś bardzo nowy chipset nvme do dysku, dlatego Windows bez sterownika może go nie widzieć (sterownika do instalatora). Zacznij od sformatowania dysku do NTFS tak jak pisali przedmówcy (aplikacja gparted w ubuntu live da radę). W BIOSie powyłączaj też secureboot i inne takie.