Wpis z mikrobloga

Cześć
W raporcie NBP o cenach mieszkań w Polsce jest informacja o odchyleniu średniej ceny ofertowej od transakcyjnej w zależności od miasta, rynku (pierwotny, wtórny) oraz metrażu mieszkania.

W Krakowie w 3 kwartale 2020 roku dla rynku pierwotnego odchylenie wynosiło w zależności od metrażu:
- do 40 m2 - 10,7 %
- od 40,1 do 60 m2 - 8,3 %
- od 60,1 do 80 m2 - 6,6 %
- powyżej 80,1 m2 - 4,4 %

W Krakowie w 3 kwartale 2020 roku dla rynku wtórnego odchylenie wynosiło w zależności od metrażu:
- do 40 m2 - 20,3 %
- od 40,1 do 60 m2 - 17 %
- od 60,1 do 80 m2 - 24,8 %
- powyżej 80,1 m2 - 60,5 %

Jak widać są to dość duże procenty szczególnie dla rynku wtórnego. W poprzednich kwartałach 2020 roku i poprzednich latach też były to wysokie procenty. To pokazuje, że fliperzy i deweloperzy mocno zawyżają ceny ofertowe żeby oszukać nieświadomych kupujących.

Czy komuś z Was albo waszych znajomych udało się wynegocjować obniżki cen na poziomie przedstawionych wyżej procentów?
Czy w ogóle trudno negocjować ceny na rynku pierwotnym i wtórnym? Chętnie przeczytam o Waszym doświadczeniu w negocjowaniu ceny mieszkania przy zakupie.

Załączam screenshot z dokumentu NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2020 r."

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #krakow
x....._ - Cześć
W raporcie NBP o cenach mieszkań w Polsce jest informacja o odchylen...

źródło: comment_1616238614l6bwveLgnFrpBNELbN2Nfm.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
w


@xyz__: mam sporo znajomych którzy kupili w zeszłym roku mieszkania w Krk i Wawie i jedyne co mogę powiedzieć na 100% to że wtórny a pierwotny to zupełnie inna bajka jeśli chodzi o negocjacje.
Na pierwotnym cieszysz się z 2% upustu i darmowej komórki. Na wtórnym ogranicza Cię tylko umiejętność negocjacji, sky is the limit ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
ednich kwartałach 2020 roku i poprzednich latach też były to wysokie procenty. To pokazuje, że fliperzy i deweloperzy mocno zawyżają ceny ofertowe żeby oszukać nieświadomych kupujących.


@xyz__: spoko , z 750k zszedlem na 600k - platnosc gotowka . spore rabaty...
  • Odpowiedz
@xyz__ 60m2 + i 8% od ceny ofertowejz rok 2015/6. Sam proces niezbyt przyjemny bo musiałem umawiać chyba z 8 spotkań żeby na końcu wyszła cena i mogę się domyślać że nie każdy chce być tak namolny i może uwierzyć w historię że na Pana miejsce mamy 5 klientów z gotówka. Trzeba sobie zdawać sprawę że od kilku lat deweloperzy robią na bardzo wysokiej marży i mają z czego schodzić i jednocześnie
  • Odpowiedz
@xyz__: Podpinam się pod pytanie aktualnie sam jestem w trakcie poszukiwania mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu. Interesują mnie metraże w widełkach 60m2-75m2 również zastanawia mnie fakt czy z przykładowego mieszkania 70m2 wystawionego za 550k jest możliwość utargowania tych okolic 15%...
  • Odpowiedz
@bialyjakbialek: Myślę, że te teksty w stylu "mamy 5 klientów z gotówką na pana miejsce" to była i jest jedna z technik manipulacji deweloperów i fliperów. To jest rodzaj techniki manipulacji, która jest stara jak świat i można o niej przeczytać w mądrych książkach.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@xyz__: madrzejsze o tym nie wspomniec ( ͡° ͜ʖ ͡°) a dodajmy, ze covid sprawil, ze wielu baby boomersow zwolnilo mieszkania wlasnosciowe otrzymane za gierka. W ciagu roku (luty 2020-luty 2021) mamy az ok 500k zgonow. A bedzie ich jeszcze wiecej
  • Odpowiedz
@bialyjakbialek: to nawet jak faktycznie mają to przy negocjacjach trzeb to ryzyko pominąć i nie rozmawiać z aż tak przegranej pozycji. Tutaj mowa o kilkudziesięciu tysiącach złotych to ja przyjąłem wersję że jak się nie dogadamy to mogę odejść od stołu bez zawartej transakcji i najwyżej byśmy szukali dalej innego mieszkania.
  • Odpowiedz
Myślę, że te teksty w stylu "mamy 5 klientów z gotówką na pana miejsce" to była i jest jedna z technik manipulacji deweloperów i fliperów. To jest rodzaj techniki manipulacji, która jest stara jak świat i można o niej przeczytać w mądrych książkach.

Kilka lat temu jeden deweloper zaliczkował już bloki, które nie miały nawet jeszcze zatwierdzonego projektu budowlanego. Zanim została wbita pierwsza łopata nie było już mieszkań.
@xyz__:
  • Odpowiedz
@sudety:
Myślisz ze w Wawie na wtórnym można teraz urwać 10-15% przy mieszkaniach wielka płyta/małe bloki 4 piętra?

Wyceny rzędu 11k m2 za mieszkanie za do generalnego remontu w bloku bez windy z 1966 brzmią jak zart porównując ceny z cenami u deweloperów ... nie wierze ze ludzie po cenach ofertowych biorą takie chaty ... co sądzisz?
  • Odpowiedz
@LukaszITPill: Nie mam pojęcia, nie szukam mieszkania. Wiem tylko od znajomych którzy kupowali, ale oni wszystko na pierwotnym kupowali.Może zapytaj się na jakiś tematycznych forach, typu https://budujesie.pl/ bo tutaj to większość to dzieci którzy czekają na 90% obniżki :D
  • Odpowiedz
To pokazuje, że fliperzy i deweloperzy mocno zawyżają ceny ofertowe żeby oszukać nieświadomych kupujących.


@xyz__: Nie. Różnica bierze się głównie z tego, że na rynku wtórnym operują w przeważającej ilości ludzie którzy nie zajmują się zawodowo nieruchomościami i po prostu przeszacowują cenę. To naturalna kolej rzeczy.
  • Odpowiedz