Wpis z mikrobloga

Drodzy wykopowicze, niedługo wybieram się na studia i zastanawiam się nad niektórymi kierunkami. W technikum i gimnazjum bardzo lubilem lekcje fizyki, interesowały mnie zwłaszcza tematy związane z kosmosem.
Stąd też myśle nad wyborem Politechniki Łódzkiej, kierunku inżynieria kosmiczna. Jest może tutaj jakiś absolwent tego kierunku, lub jakichś podobnych studiów i chciałby poopowiadać o możliwościach kariery, zarobkach oraz poziomie nauczania na uczelni, którą ukończył?
#studia #studbaza #kosmos #pracbaza
  • 11
@Rzepa43: Ale co w zasadzie chcesz robić w życiu? Bo bardzo lubilem lekcje fizyki, interesowały mnie zwłaszcza tematy związane z kosmosem jest bardzo mało precyzyjne i brzmi bardziej jak astrofizyka/astronomia niż jak aeronautyka/inżynieria kosmiczna.

Co chciałbyś w życiu robić? Gdzie chciałbyś pracować? Jak wyobrażasz sobie swój dzień pracy za 5 czy 10 lat? Ad tego konkretnego kierunku nie mogę nic powiedzieć, ale może będę coś w stanie doradzić jeśli chodzi o
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0
Masz racje, zbyt ogólnie odniosłem się do tematu, już precyzuje. Zafascynował mnie pomysł "podboju" kosmosu przez człowieka. Chciałbym wziąć nim udział, budując wahadłowce, rakiety, wystrzeliwując na różne planety łaziki lub konstruując części do nich. Równie ciekawa wydaje mi się opcja planowania takich lotów, wynoszenie satelit na orbite, lądowań itp.

Jednak nie wiem czy w Polsce taka kariera jest opłacalna, dlatego chce się dobrze zastanowić, zanim podejmę wybór kierunku.
Chciałbym wziąć nim udział, budując wahadłowce, rakiety, wystrzeliwując na różne planety łaziki lub konstruując części do nich. Równie ciekawa wydaje mi się opcja planowania takich lotów, wynoszenie satelit na orbite, lądowań itp.


@Rzepa43: to fajnie, ale widziałeś gdzieś w PL firmy co się tym zajmują? Polski przemysł kosmiczny jest maleńki. No chyba że od razu zamierzasz gdzieś za granicę wyjechać ale wydaje mi się to tak wyspecjalizowany temat że tylko niektóre
@Boska_Klaudia: Bez przesady, jest trochę firm w PL które zajmują się podzespołami, jak chociażby jakiś Creotech albo SpaceForest czy oddziały zagranicznych firm jak Sener i IceEye. Wynika to trochę z członkostwa Polski w ESA -> ESA musi część budżetu przeznaczyć na kontrakty w każdym kraju co sprawia, że albo takie firmy powstają, albo przynajmniej zagraniczne firmy otwierają nowe oddziały.
Z drugiej strony są też "większe" projekty prowadzone przez Instytut Lotnictwa, CBK
Bez przesady, jest trochę firm w PL które zajmują się podzespołami, jak chociażby jakiś Creotech albo SpaceForest czy oddziały zagranicznych firm jak Sener i IceEye.


@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: no, ale ja nie napisałem że ich nie ma tylko że jest ich niewiele. Kilka firm rozsianych po Polsce to nie jest duży rynek. Poza tym OP napisał że on chce jakieś loty kosmiczne planować, no tego to się po prostu w PL nie robi.
@Boska_Klaudia: Nie no USA to w ogóle odpada ze względu na restrykcje ITAR, ale europejski sektor kosmiczny nie jest jakiś szczególnie mały i raczej o brak pracy bym się mocno nie spinał. Niemniej wydaje mi się, że dużo bezpiecznieszą opcją jest studiować "normalny" kierunek a potem iść do pracy w tym sektorze.

Poza tym OP napisał że on chce jakieś loty kosmiczne planować, no tego to się po prostu w PL
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0
@Boska_Klaudia
Dzięki wielkie za odpowiedzi, najwyraźniej muszę bardziej zgłębić temat róznych specjalizacji w tym sektorze i skupić się na jakimś konkretniejszym kierunku niż "kosmos" ( ͡º ͜ʖ͡º). Niemniej odpowiedz 5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0 jest dla mnie satysfakcjonująca, jeszcze raz dzięki!
Pozdrawiam serdecznie : )