Wpis z mikrobloga

siema #programowanie #programista15k #mobiledev (pozdrawiam 3 obserwujących), #frontend

Mam taki temat, że chcę sobie napisać apkę na androida + web, backend po REST. I zastanawiam się, w czym?

Widzę dwie opcje:
Flutter - ogólnie wygląda spoko i solidnie, ale sporym kosztem jest nauka Darta - języka UI.

Druga opcja to Ionic - napisałbym sobie apkę we VueJS i wykręcił wersję mobilną, ale jak pomyślę, że mam się #!$%@?ć z js, css, npm, #!$%@? mujami dzikimi wężami, to chuba już wolę się darta nauczyć.

Co mikroby sądzą? Flutter będzie ok? Inne propozycje?
  • 17
@nunczako: reacta odrzuciłem, bo jak już jakiś JS to bym se we Vue napisał, kiedyś już cośtam w nim robiłem. Ostatnią rzeczą, jakiej mi trzeba to nauka nowego frameworka js

@push3k-pro: ej nie wiedziałem, że w tym apki webowe można robić. Ale jak tak patrzę na sam język i środowisko, to chyba za blisko javy to leży jak dla mnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ssauczo_pauczo: ja mam od roku apke na web we Flutter. Są pewne problemy nadal nie rozwiązane
- brak scrollbara
- dodawanie osobno dla myszy hoover i obsługa scrolla
- brak SEO i słaby page speed
Trzeba uważac czy pakiety których używasz działają i na Web i na mobile, ale już coraz mniej. Pewne pakiety były osobne dla Web i Mobile. Ja mam Web first a mobile mam na osobnym branchu
@ssauczo_pauczo: no dobra ale vue native to nowe , mało sprawdzone rozwiązanie a react native jest często używane i sprawdzone. Poza tym jeżeli rozważasz Kotlin i Spring Boot to znaczy że nie bardzo chyba rozumiesz o czym piszesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: czyli nie tak pięknie? Echchhx
@nunczako: kotlina odrzuciłem po 5 minutach researchu, ale na pierwszy rzut oka nie wiem, czemu takie głupie jest rozważanie tego. Chyba w tym apki mobilne piszą nie?
I nie mam na myśli vue native, ale vue pod ionic
I nie mam na myśli vue native, ale vue pod ionic


@ssauczo_pauczo: no to pisz w dart/flutter. Problemy zaczną się kiedy będziesz chciał wykorzystać jakieś natywne interfejsy przeglądarki typu canvas, websokety, svg, webrtc, history api.. trochę tego jest.
@ssauczo_pauczo: używam obu, ionica z 5 lat a fluttera od roku
imho oba są spoko, aczkolwiek flutter web jeszcze trochę niedomaga

skoro robisz wersję webową, to bym się zastanowił, czy w ogóle potrzebujesz androida
skoro przecież można zrobić eleganckie PWA

sporym kosztem jest nauka Darta


@ssauczo_pauczo: bzdura, to jest moment, zwłaszcza jak się zna dobrze typescripta

jak pomyślę, że mam się #!$%@?ć z js, css, npm


@ssauczo_pauczo: kolejna bzdura,
@ssauczo_pauczo: Daj specyfikację projektu to wtedy można określić, inaczej to wróżenie z fusów. Narzędzie trzeba dobrać pod projekt. No jednej funkcjonalnosci nie uzyskasz i już trzeba dobrać coś innego ;-)

To tak jak ludzie pytają czy WordPress jest ok. Jest. Ale nie ma sensu na nim stawiać wizytówek które są aktualizowane raz na rok albo rzadziej.
@ssauczo_pauczo: idąc za radami kolegów wyżej jeśli już byś się zdecydował na PWA to na sam koniec i tak jest możliwość wrzucenia tego do Google Play (jeśli np. klient bardzo by chciał) za pomocą specjalnego wrappera - poczytaj o TWA (Trusted Web Activities) - dosyć świeża i ciekawa sprawa
przecież można zrobić eleganckie PWA

w 2k21 poszedlbym w pwa


@epi: @Krall: w sumie to o tym nie pomyślałem, może się okazać, że będzie to dla mnie najlepsze rozwiązanie :)

PWA to na sam koniec i tak jest możliwość wrzucenia tego do Google Play


@walesuchary: o, miło, nie wiedziałem

czasami lepiej napisać dwie osobne aplikacje


@nunczako: mi się jednej nie chce pisać a mam pisać dwie? xd frontend