Wpis z mikrobloga

Otwierać sezon 2021 w marcu to nie powód do dumy, ale jak to mówią lepiej późno niż wcale.

Na zdjęciu dwie dość znane, położone w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy galaktyki tj. Galaktyka Bodego (M81) i Galaktyka Cygaro (M82). Są oddalone od nas o jakieś 12 mln lat świetlnych. Ciekawą sprawą jest, że galaktyki sąsiadują nie tylko optycznie, ale w rzeczywistości oddziałują na siebie grawitacyjnie.

Łączny czas naświetlania to nieco ponad 4,5 godz więc w zasadzie bardzo mało. Prezentowane zdjęcie traktuję bardziej jako rozgrzewkę.

Dodam, że na zdjęciu jest tak na prawdę więcej galaktyk - musicie je sobie znaleźć ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

EDIT: Jako, że wykop nie umie dzisiaj into załączniki wrzucam link do pełnej rozdzielczości: https://flic.kr/p/2kJnWAL

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Nedved - Otwierać sezon 2021 w marcu to nie powód do dumy, ale jak to mówią lepiej pó...

źródło: comment_1615359451fgnc7NZTJupjdaJg0IFHGw.jpg

Pobierz
  • 10
Świetne zdjęcia. Jak ustawiasz aparat, żeby osiągnąć taki efekt? Nie jestem w żadnym stopniu fotografem a mój aparat to lumix fz18. Mogę coś z tego wyczarowac? :)
@Krzakol: Nie miałem nigdy lumixa, ale widzę, że to kompakt. Coś tam wyczarujesz, ale na cuda bym nie liczył. Zależy od czego byś chciał zacząć. Większość zaczyna od Księżyca czy Drogi Mlecznej. Myślę, że w obu przypadkach coś byś dał radę z niego uzyskać. Jeśli myślisz o obiektach głębokiego nieba to raczej szkoda czasu.