Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 334
Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwykłe polskie słowo i że nie jest obraźliwe. Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?

Mnie siedemnaście lat temu złamano rękę w centrum Warszawy, koło rotundy. Czterech Polaków zaatakowało mnie krzycząc „je**ć murzyna”, „wracaj do Afryki”. Ja teraz doskonale rozumiem, co to znaczy, ale wtedy nie miałem pojęcia, o co im chodzi. I nigdy tego nie zapomnę. Jak to słowo mogłoby się dla mnie kiedykolwiek stać neutralne.

Ja od siedemnastu lat, kiedy przyjechałem do Polski, wysłuchuję takich tekstów: „A skąd m----n ma kasę na ładny samochód” albo zdarza mi się, że wchodzę do restauracji a ludzie zaczynają się śmiać, że wszedł m----n. Proszę sobie wyobrazić, że ja przestałem chodzić z dziećmi do Zoo. Bo nigdy nie zapomnę, jak poszedłem z dziećmi oglądać szympansy i usłyszałem, jak ktoś zaczął się śmiać „że brat małpa przyjechał”. To nie jest fair, to nie jest śmieszne. Ale ludzie tak mówią.

Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera. Ale gdy do czarnoskórych mówi się „m----n” czy „czarnuch” to wszystko w porządku. Przecież każdy człowiek ma imię. Nie znasz mnie, zwracasz się do mnie, to mów „proszę pana”, znasz mnie, to mów do mnie po imieniu.

Najbardziej mnie boli, że teraz moje dzieci przechodzą to samo. Moja córka, która jest na tym zdjęciu z plakatem, też ma takie doświadczenia ze szkoły, że ktoś woła za nią „m----n”, „murzynek”. Wtedy moje dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tak nie może być. A nauczyciele nie reagują.

Źródło: https://notesfrompoland.com/2020/06/12/czy-m----n-obraza-zapytalismy-czarnoskorych-polakow-jezykoznawcow-historyka-i-aktywistke/

#bekazprawakow #urojeniaprawakoidalne #neuropa
c.....f - Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwyk...

źródło: comment_16152145851TkuR25jSZUhWgjYF3TzVL.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@boyano: w jaki sposób "uwłaczam" wolności słowa? Każdy ma prawo wyrażać się jak chce, ale używanie obraźliwych określeń powinno spotkać się z ostracyzmem społecznym.
  • Odpowiedz
@copychef a dlaczego teraz piszesz o tym, że ktoś używa słowa m----n? Dlaczego nie poruszyłeś tej kwestii wcześniej, gdzie za granicą ciemnoskórzy mówią na białych "białas" itp?
  • Odpowiedz
@copychef:
A czy gdyby w tych wszystkich sytuacjach, które wymieniłeś mówili np. "czarnoskóry", albo "człowiek o ciemniejszej karnacji" to uważałbyś te słowa za obraźliwe?
Może to nie w samych słowach jest problem, a po prostu kontekście w jakim są wypowiadane?
Praktycznie każdego słowa można użyć w ten sposób.
Czy jeżeli jakaś kobieta zrobi głupią rzecz i ktoś skomentuje to "no widać, że kobieta", albo "typowa blondynka" to znaczy, że słowa
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@copychef: No wiadomo. Jak będą krzyczeć "j---ć afropolaka, wracaj do Afryki", albo "skąd afropolak ma kasę na ładny samochód?" nie będzie rasistowsko, a i sebiksy będą nadal zadowolone. Jestem za.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@harnasiek: bo nie mieszkam za granicą i nie mogę się na ten temat w sposób kompetentny wypowiadać. Jeśli będę pisać o tym, że warto wrzucić monetę do puszki na WOŚP, to przyjdziesz się pruć dlaczego nie napisałem że na Caritas? Widziałem przejawy powszechnej akceptacji dla rasizmu w Polsce, więc piszę o tym.
  • Odpowiedz
@harnasiek: W zasadzie to M----n w żadnym razie nie jest odpowiednikiem białasa, którego odpowiednikiem byłby czarnuch. Jednak biali nie są uznawani za chronioną grupę uprzywilejowaną eee tzn. uciskaną i nikogo dyskryminacja białych nie obchodzi, a wręcz mówi się, że to "pozytywna dyskryminacja".( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mindrape: mam do Ciebie pytanie. Nie musisz odpowiadać, ale niech będzie pewnym eksperymentem myślowym:
Czy wyobrażasz sobie, że ktoś na wysoko eksponowanym stanowisku (np. prezydent RP) określa w jakimś wywiadzie telewizyjnym inną personę o prestiżowej pozycji (np. ambasadora Kenii) - zakładając, że w ogóle stosowne byłoby w pewnym momencie rozmowy nawiązanie do koloru skóry tej osoby - czarnoskórym? A murzynem?
  • Odpowiedz
@copychef:
Myślę, że jedno i drugie określenie jest niestosowne w takiej sytuacji, jednak tu właśnie chodzi kontekst, tak jak pisałem. Obydwa te słowa same w sobie są moim zdaniem całkowicie neutralne, choć w większości sytuacji społecznych nie ma najmniejszej potrzeby używania jakichkolwiek słów określających kolor skóry. Wręcz słowo M----n jest w pewnym sensie nawet bardziej zręczne, jak już ktoś napisał powyżej, bo nie zawiera nazwy koloru("czarny", "czarnoskóry" są spokrewnione z
  • Odpowiedz
@copychef: To nie słowo jest rasistowskie, tylko osoba która go używa. Czy gdyby użyła słowa czarny zamiast m----n to czy w jakikolwiek sposób zneutralizowałoby to poziom rasizmu w rasistowskiej wypowiedzi?
  • Odpowiedz
@reynevayen idąc tym tokiem trzeba tez zakazać słowa Ukrainiec albo Polak, też znajdą się takie harpagany które używają tego słowa w kontekście obelgi, tj. "j----y Ukrainiec" "j----y Polak" . Dalej mnie zastanawia co z 2652 Polakami o nazwisku M----n? Karzemy im zmienić nazwisko? Przecież obraźliwe będzie wywołanie Pana Murzyna w przychodni ...
  • Odpowiedz
@copychef: Super, ale w każdym z tych zdań gdyby zamienić murzyna na czarnego, dalej byłyby one obraźliwe i rasistowskie. - "Skąd czarny ma kasę na tak ładny samochód itp"

Tworzenie bezsensownych problemów na siłę. Tak jak na Azjatów mówimy Azjaci i jest ok, a w krajach latinoamerykańskich na białych mówi się blanco i też jest w porządku, tak samo będę nazywać w polskim języku osobę czarnoskórą murzynem lub czarnym, bo
  • Odpowiedz
@copychef: ja p------e jaki wypływ rasistowskiego robactwa w komentarzach xd W POLSCE WCALE NIE MA RASIZMU!!! Otóż śmierdziele, kulutura i nie bycie rasista wymaga tego, żeby zawracając się do kogoś nie zwracać się poprzez przydomki związane z jego cechami fizycznymi, w tym kolor skory. I tak samo jak mówienie do kogoś per gruby jest przejawem bycia obsranym gburem i mówienia do kogoś z pozycji lepszego bo niegrubego w swoim mniemaniu,
  • Odpowiedz
@reynevayen Ty jesteś głupi czy jaki? Chodzi o to że każde słowo można użyć w kontekście obelgi. I to zależy od kontekstu. Czy jak zobaczysz małe czarnoskóre dziecko i powiesz " o jaki słodki murzynek" to uważasz to za nacechowane negatywnie? No ja absolutnie nie.
  • Odpowiedz
@copychef:
Cała sytuacja przypomina mi trochę używanie słowa "sprzątaczka" u mnie w firmie.
Zawsze było to zwykłe słowo i sprzątaczki u mnie w pracy same tak o sobie mówią.
Jednak obserwuję, że coraz częściej ludzie wymyślają jakieś dziwne określenia typu "pani sprzątająca". Dla mnie wygląda to tak jakby ci ludzie uważali ten zawód za coś wstydliwego, obraźliwego i tak naprawdę takim słownictwem jedynie przyczyniają się do negatywnego odbioru społecznego tego
  • Odpowiedz