Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 334
Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwykłe polskie słowo i że nie jest obraźliwe. Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?

Mnie siedemnaście lat temu złamano rękę w centrum Warszawy, koło rotundy. Czterech Polaków zaatakowało mnie krzycząc „je**ć murzyna”, „wracaj do Afryki”. Ja teraz doskonale rozumiem, co to znaczy, ale wtedy nie miałem pojęcia, o co im chodzi. I nigdy tego nie zapomnę. Jak to słowo mogłoby się dla mnie kiedykolwiek stać neutralne.

Ja od siedemnastu lat, kiedy przyjechałem do Polski, wysłuchuję takich tekstów: „A skąd m----n ma kasę na ładny samochód” albo zdarza mi się, że wchodzę do restauracji a ludzie zaczynają się śmiać, że wszedł m----n. Proszę sobie wyobrazić, że ja przestałem chodzić z dziećmi do Zoo. Bo nigdy nie zapomnę, jak poszedłem z dziećmi oglądać szympansy i usłyszałem, jak ktoś zaczął się śmiać „że brat małpa przyjechał”. To nie jest fair, to nie jest śmieszne. Ale ludzie tak mówią.

Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera. Ale gdy do czarnoskórych mówi się „m----n” czy „czarnuch” to wszystko w porządku. Przecież każdy człowiek ma imię. Nie znasz mnie, zwracasz się do mnie, to mów „proszę pana”, znasz mnie, to mów do mnie po imieniu.

Najbardziej mnie boli, że teraz moje dzieci przechodzą to samo. Moja córka, która jest na tym zdjęciu z plakatem, też ma takie doświadczenia ze szkoły, że ktoś woła za nią „m----n”, „murzynek”. Wtedy moje dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tak nie może być. A nauczyciele nie reagują.

Źródło: https://notesfrompoland.com/2020/06/12/czy-m----n-obraza-zapytalismy-czarnoskorych-polakow-jezykoznawcow-historyka-i-aktywistke/

#bekazprawakow #urojeniaprawakoidalne #neuropa
c.....f - Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwyk...

źródło: comment_16152145851TkuR25jSZUhWgjYF3TzVL.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@copychef: co to za logika xdd rasizm i zachowania chuliganow to jest problem jak juz a nie nazywanie kogos murzynem xd jak ktos jest czarny w polsce gdzie murzyni to mniejszosc to naturalne ze jego ksywka w szkole bedzie m----n, tak jak rudy jest rudy, a maly jest maly xd
  • Odpowiedz
Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?


@copychef: to wysoki od teraz też jest obraźliwe i c--j.
Jestem wysoki, nie będziesz mi mówił jak mam się czuć.
  • Odpowiedz
@copychef: Mnie tam obojętne, można to słowo wywalić, ale Pan M----n (o ile w ogóle istnieje) nie ogarnął jednego - jeżeli zakażemy słowa m----n to nadal będą go porównywać do małpy w zoo i będą gadać "skąd czarny ma kasę", a za dzieckiem będą wołać "czarna", "czarnulka", "węgielek" czy cokolwiek

Problemem nie są, proszę państwa literki pozlepiane akurat w takiej formie, problemem jest realny rasizm. Czepianie się słówka nie pomoże.
  • Odpowiedz
Wielu Polaków mówi, że to zwykłe polskie słowo i że nie jest obraźliwe.


@copychef: Pytając się bardzo poważnie: czy nie uważasz, że to nie słowo jest problemem, ale zachowanie/myślenie/nastawienie/świadomość (jak zwał tak zwał)? Nie ma znaczenia ilu słów zabronisz. W środowisku, które nie szanuje innych pojawią się nowe słowa na pejoratywne określanie danej grupy ludzi. Będzie tak jak ze słowem "gej", które kilka lat temu było przyjaźniejszą alternatywą dla "homoseksualisty".
  • Odpowiedz
Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera.


@copychef: jakby jakis m----n powiedzial do mnie białasie to bym sie cieszył i przez reszte dnia chodziłbym wesoły xdd
  • Odpowiedz
Super, ale w każdym z tych zdań gdyby zamienić murzyna na czarnego, dalej byłyby one obraźliwe i rasistowskie. - "Skąd czarny ma kasę na tak ładny samochód itp"


@Aammon: Tyle, że w przytoczonym tekście bardziej chodzi o to, że ludzie do takiej osoby zwracają się per m----n, a nie per pan. Nawet jakby się zwracali per czarny nadal byłoby to obraźliwe tak samo jakbyś się do kogoś bez włosów zwracał per łysy, do kogoś z nadwagą per gruby, a do kogoś na wózku per kaleka. Tu chodzi o to aby zwracać się do drugiej osoby w neutralny sposób bez odwoływania się do cech jej wyglądu.

Tworzenie bezsensownych problemów na siłę. Tak jak na Azjatów mówimy Azjaci i jest ok, a w krajach latinoamerykańskich na białych mówi się blanco i też jest w porządku, tak samo będę nazywać w polskim języku osobę czarnoskórą murzynem lub czarnym, bo jest to normalne i nie widzę w naszym języku negatywnych konotacji tych
  • Odpowiedz
@copychef: Afroamerykanin też niedługo pewnie będzie obraźliwe i wymyślą inną nazwę która pewnie też stanie się obraźliwa ogólnie czemu tak się dzieje nie wiem ale się domyślam.
  • Odpowiedz
@copychef: Jeżeli ktoś porównuje słowo m----n z białas to jest idiotą nie znającym znaczenia słów. Porównywalny byłby czarnuch a nie m----n, który jest całkowicie neutralny.

Obraźliwy może być kontekst a tutaj nie ma znaczenia czy powiesz o j-----m murzynie, afropolaku czy co tam sobie wymyślisz. M----n jest określeniem człowieka o ciemniejszym fenotypie i tyle. Zresztą o wiele lepszym od wszelkich czarnoskórych, afroamerykaninów itp. bo w samej konstrukcji słowa nie wskazuje się koloru ani pochodzenia, co już daje mu na starcie przewagę do innych określeń którymi chciano by je zastąpić.

Nadal jednak nie bardzo wypadałoby do kogoś zwracać wskazując na miejsce jego pochodzenia. Wyobraź sobie, że czekasz za granicą w kolejce do lekarza i pielęgniarka cię woła mówiąc "Polak następny", ale do wszystkich innych zwraca się pan/pani. Nie wiem jak ty, ale ja poczułbym wtedy, że nie jestem traktowany z takim samym szacunkiem jak reszta i miałbym z tym
  • Odpowiedz
  • 1
Pewien amerykański komik opowiadał, że miał występ na jakimś zadupiu. W międzyczasie poszedł do baru, żeby coś zjeść i przy ladzie siedział dziadek, który coś ciągle p-------ł o tym, że poniedziałki są c-----e. Komik postanowił zagadać o co dziadkowi chodzi, a ten mu wyjaśnił, że tutaj na czarnych mówi się "poniedziałek". Komik zapytał, dlaczego akurat "poniedziałek"? A dziadek odpowiedział, a dlatego, że nikt nie lubi poniedziałków. (Nie jestem na 100% pewny, ale
  • Odpowiedz
@copychef: fakt, nie wiem jak się czujesz, ale jednak większość przypadków które przytaczasz brzmiałaby równie obelżywie i nietaktownie gdyby zamiast słowa "m----n" padło w nich "czarny/czarnoskóry" które to są ponad wszelką wątpliwość neutralne
  • Odpowiedz
@copychef: xD no tak bo przecież gdy czarnoskóry poseł z Łodzi - John Godson powiedział że jego słowo m----n nie obraża to jakiś zjeb mu wytykał że polskiego widocznie dobrze nie zna i nie rozumie znaczenia tego słowa xD M----n murzynowi murzynem
  • Odpowiedz
Oczywiście, że takie określanie samo w sobie jest już czymś karygodnym jednak zastąpienie jednego określenia innym nic tutaj nie zmienia.


@Herubin: Ale czy w powyższym tekście albo moim komentarzu widzisz cokolwiek o zastępowaniu jednego słowa drugim? Mam wrażenie, że coś tu sobie dopowiadasz.

W sferze publicznej nie powinno się używać żadnych określeń kolorów skóry. To jest typowe słowo do języka prywatnego. Publicznie żadne murzyny, biali itp. nie ma żadnego sensu
  • Odpowiedz
@TenTypZez: to byly jakieś regulacje prawne odnośnie używania tego słowa? Kiedy? Ja słyszałem rylko, ze rada języka polskiego zaleca nieużywanie tego słowa i tyle.
  • Odpowiedz
@copychef: Ciekawe czy jak biały człowiek pojedzie w dziką Afrykę, gdzie mało kto widział białego to też będzie roszczeniowo wrzeszczał o rasizmie, bo murzyni dziwnie się patrzą?
  • Odpowiedz