Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 334
Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwykłe polskie słowo i że nie jest obraźliwe. Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?

Mnie siedemnaście lat temu złamano rękę w centrum Warszawy, koło rotundy. Czterech Polaków zaatakowało mnie krzycząc „je**ć murzyna”, „wracaj do Afryki”. Ja teraz doskonale rozumiem, co to znaczy, ale wtedy nie miałem pojęcia, o co im chodzi. I nigdy tego nie zapomnę. Jak to słowo mogłoby się dla mnie kiedykolwiek stać neutralne.

Ja od siedemnastu lat, kiedy przyjechałem do Polski, wysłuchuję takich tekstów: „A skąd m----n ma kasę na ładny samochód” albo zdarza mi się, że wchodzę do restauracji a ludzie zaczynają się śmiać, że wszedł m----n. Proszę sobie wyobrazić, że ja przestałem chodzić z dziećmi do Zoo. Bo nigdy nie zapomnę, jak poszedłem z dziećmi oglądać szympansy i usłyszałem, jak ktoś zaczął się śmiać „że brat małpa przyjechał”. To nie jest fair, to nie jest śmieszne. Ale ludzie tak mówią.

Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera. Ale gdy do czarnoskórych mówi się „murzyn” czy „czarnuch” to wszystko w porządku. Przecież każdy człowiek ma imię. Nie znasz mnie, zwracasz się do mnie, to mów „proszę pana”, znasz mnie, to mów do mnie po imieniu.

Najbardziej mnie boli, że teraz moje dzieci przechodzą to samo. Moja córka, która jest na tym zdjęciu z plakatem, też ma takie doświadczenia ze szkoły, że ktoś woła za nią „murzyn”, „murzynek”. Wtedy moje dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tak nie może być. A nauczyciele nie reagują.

Źródło: https://notesfrompoland.com/2020/06/12/czy-m----n-obraza-zapytalismy-czarnoskorych-polakow-jezykoznawcow-historyka-i-aktywistke/

#bekazprawakow #urojeniaprawakoidalne #neuropa
c.....f - Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwyk...

źródło: comment_16152145851TkuR25jSZUhWgjYF3TzVL.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Myślę, że jedno i drugie określenie jest niestosowne w takiej sytuacji

@mindrape: przecież nie przedstawiłem żadnej konkretnej sytuacji. Sorry, ale zrobiłeś tani unik - oczywiście, że są sytuacje, gdzie jest to stosowne. Zatem dobrze, spróbujmy z czymś bardziej konkretnym jeśli ma Ci to ułatwić.

Dziennikarka: _panie prezydencie, czy nie uważa pan, że wypowiedź ambasadora Zawadi dotycząca skutków polityki apartheidu wygłoszona na zgromadzeniu ONZ w ostatnim tygodniu była nie
  • Odpowiedz
Chodzi o to że każde słowo można użyć w kontekście obelgi. I to zależy od kontekstu.


@texasranger92: No to czemu jako przykład podałeś "j------o Polaka" - gdzie obelgą w tym wyrażeniu jest tylko pierwsze słowo? XD Jakbyś chciał mi udowodnić, że każde słowo może być obraźliwe to nie musiałbyś dodawać "j------o" do przykładu.

I żeby nie było, ja się zgadzam, że słowo jest uzależnione od kontekstu - ale kontekst jest
  • Odpowiedz
@reynevayen Ciężko dyskutować z osobą, która dorobiła sobie własną wizję świata , ale masz takie prawo. Dla mnie nie jest obraźliwe. Nie wiem skąd się to wzięło. Słowa które podajesz jako kontrargument są powszechnie znane jako wulgaryzmy. A słowa biały, żółty, czarny są powszechnie używane jako określenia koloru skóry człowieka. Jak w takim razie mówić o czarnych? M----n nawet jest bardziej lajt niż czarny jak dla mnie. Co się więc zmieniło
  • Odpowiedz
Dla mnie nie jest obraźliwe.


@texasranger92: No spoko, ale - jak to się mówi - żyjemy w społeczeństwie i to normy społeczne kształtują postrzeganie konkretnych słów. Jest to tak naturalne, że wręcz niezauważalne - zwróć uwagę, że zarzuciłeś mi, iż słowo którego użyłem jako kontrargument jest wulgarne. Ale powiedz mi, T Y je uznałeś za wulgarne co poprzedziłeś drobiazgową analizą etymologii tego słowa oraz jego znaczenia, czy raczej "przyjąłeś" wulgarność tego słowa w procesie socjalizacji? No raczej to drugie, czyż nie?

Jak w takim razie mówić o
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@texasranger92: ciężko dyskutować z osobą, która nie dopuszcza myśli, że język ewoluuje a słowa zmieniają swój pierwotny charakter. Kompletnie Cię zaskoczę, ale możliwe że to słowo Cię nie obraża, bo nikt Cię w ten sposób nie nazywa na porządku dziennym. Większość współczesnych słowników dodaje adnotacje, że jest to słowo niestosowne, a Ty krzyczysz że tak nie jest, bo są ludzie którzy mają na nazwisko M----n. Litości.
  • Odpowiedz
@copychef:
Nakreśliłeś bardzo ogólnie sytuację w której prezydent wypowiada się na szczeblu oficjalnym o ambasadorze afrykańskiego kraju. Więc do niej się odnosiłem.

Co do Twojego ostatniego przykładu to faktycznie tutaj wspomnienie o kolorze skóry jest uzasadnione. Z pewnością prezydent użyłby określenia "czarnoskóry", zamiast "M----n" ale niekoniecznie dlatego, że uważałby je za obraźliwe, co z powodu postępującej poprawności politycznej oraz naciskom wymuszających autocenzurę, do której również się przyczyniasz.
Ludzie faktycznie przestają
  • Odpowiedz
@copychef: mialem kiedyś takiego kolegę czarnego z Warszawy. poprosiłem go czy by mi nie pomógł z zakupami, a on mi na to że "nie będzie robił za murzyna". taki to był z niego rasista j----y
  • Odpowiedz
@copychef: mi się to słowo nigdy źle nie kojarzyło, dla mnie to ktoś o egzotycznej afrykańskiej urodzie. W szkole miałam kolegę mulata, ostatnio byli u mnie na wakcjach znajomi z mieszanej rodziny. Spoko ludzie jak kążdy innny.Jak zabronisz ludziom mówić m----n to i tak nic nie da jak zaczną wymyśla epitety np za słowem czarnoskóry, jak ktoś zje()*&nym rasistom to takie zakazy nic nie zmienią, ludzi trzeba edukować że wszyscy
  • Odpowiedz
@copychef: Sam używam tego słowa przy znajomych, bo przyjęło się tak od dzieciństwa jako neutralne i normalne. Natomiast język ewoluuje i nie wiem co szkodzi ludziom nie używać tego słowa w obecności osob, które słyszeć go nie chcą
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@syllot: skoro już podpierasz się słownikiem etymologicznym w swoim pięknym wysrywie, to dlaczego nie skorzystasz też z dowolnego słownika języka polskiego z internecie i nie sprawdzisz definicji słowa "M----n"? Czy to dlatego, że to już nie pasuje do Twojej tezy?

Trzy pierwsze wyniki po wpisaniu w google "słownik języka polskiego":
- sjp.pwn.pl
- wsjp.pl
  • Odpowiedz