Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 334
Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwykłe polskie słowo i że nie jest obraźliwe. Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?

Mnie siedemnaście lat temu złamano rękę w centrum Warszawy, koło rotundy. Czterech Polaków zaatakowało mnie krzycząc „je**ć murzyna”, „wracaj do Afryki”. Ja teraz doskonale rozumiem, co to znaczy, ale wtedy nie miałem pojęcia, o co im chodzi. I nigdy tego nie zapomnę. Jak to słowo mogłoby się dla mnie kiedykolwiek stać neutralne.

Ja od siedemnastu lat, kiedy przyjechałem do Polski, wysłuchuję takich tekstów: „A skąd m----n ma kasę na ładny samochód” albo zdarza mi się, że wchodzę do restauracji a ludzie zaczynają się śmiać, że wszedł m----n. Proszę sobie wyobrazić, że ja przestałem chodzić z dziećmi do Zoo. Bo nigdy nie zapomnę, jak poszedłem z dziećmi oglądać szympansy i usłyszałem, jak ktoś zaczął się śmiać „że brat małpa przyjechał”. To nie jest fair, to nie jest śmieszne. Ale ludzie tak mówią.

Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera. Ale gdy do czarnoskórych mówi się „murzyn” czy „czarnuch” to wszystko w porządku. Przecież każdy człowiek ma imię. Nie znasz mnie, zwracasz się do mnie, to mów „proszę pana”, znasz mnie, to mów do mnie po imieniu.

Najbardziej mnie boli, że teraz moje dzieci przechodzą to samo. Moja córka, która jest na tym zdjęciu z plakatem, też ma takie doświadczenia ze szkoły, że ktoś woła za nią „murzyn”, „murzynek”. Wtedy moje dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tak nie może być. A nauczyciele nie reagują.

Źródło: https://notesfrompoland.com/2020/06/12/czy-m----n-obraza-zapytalismy-czarnoskorych-polakow-jezykoznawcow-historyka-i-aktywistke/

#bekazprawakow #urojeniaprawakoidalne #neuropa
c.....f - Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwyk...

źródło: comment_16152145851TkuR25jSZUhWgjYF3TzVL.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ajuto00: zgoda, ale negatywne konotacje istnieją też dla słowa "żyd" (a pewnie dla wielu innych narodowości/wyznań by się znalazło), ale nikt nie postuluje, żeby zastąpić je innym wyrażeniem. Moim zdaniem jeśli już to powinno się walczyć z określeniami typu "100 lat za Murzynami", nie z samym określeniem.
  • Odpowiedz
@Yahoo_: No tak, jakiekolwiek słowo by nie wprowadzić w zamian, to zaraz ta prymitywna część społeczeństwa i z niego zrobi nośnik negatywnych znaczeń. Dlatego nie da się odgórnie zarządzać językiem, językoznawcy mogą jedynie sugerować pewne rozwiązania.

Walczyć należy z rasizmem, a jeśli walka przyniesie efekty, to i mniej będzie negatywnych konotacji w samym języku.
  • Odpowiedz
@copychef: co do całej tej historyjki ma słowo m----n? Jak się je zastąpi słowem "czarnoskóry", czy jakimkolwiek innym, to nagle te teksty przestaną być rasistowskie? Nie wiem, autor stwierdziłby "no złamali mi rękę, ale chociaż nie nazwali murzynem"?
  • Odpowiedz
Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera.


@copychef: że co proszę? Wręcz przeciwnie. Ja nawet życzyłbym sobie by tak sie do mnie zwracano
  • Odpowiedz
@copychef: a później które słowo? A jeszcze później które? Aż w końcu zostaną nam jakieś nowomowy, bo powiedzieć jakiekolwiek słowo, jak słabe powiązanie z kolorem by nie było, będzie uznawane za obraźliwe.
Jesteś M----n. Nie asfalt ani czarnuch, to były by n-wordy które tak na siłę ruguje z internetu twitter. Język jest płynny, nie decyduje sobie parę lewackich łbów co jest obrazą co nie. Nie mają władzy nad językiem. Jak
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: @copychef: @StarySkuter: M----n to jest m----n. Trochę dystansu do siebie ludzie, człowiek biały to jest biały, w zambibarze będą mówić na ciebie albinos, coś w tym złego? Zamiast od razu jęczeć to trzeba zamieniać to w żarty zamiast mieć piekący ból dupska. Aktywiści mają to do siebie, że lubią zaklinać rzeczywistość, np to "lu ze stop bzdurom" czy jak to tam sie nazywało. Nie tylko
  • Odpowiedz
@copychef: pozwól, że Ci poprawię:

Część Polaków mówi, że to obraźliwe słowo. Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?
  • Odpowiedz
@copychef: problem z "murzynem" jest taki, że to słowo ewoluowało z neutralnego określenia czarnych na bardziej politycznie poprawnego "czarnucha" tj. mówiąc "m----n" dajesz znać, że nie darzysz tej osoby sympatią, ale jednocześnie wiesz, że nazwanie jej "czarnuchem" to ekspresowy ostracyzm.

Dodatkowo sam język nie ułatwia obrony tego słowa - "murzyńskość" jako uległość, "murzynić" jako robienie jak wół za nic, "m----n zrobił..." jako opis człowieka głupiego, bo wykorzystanego, "sto lat za
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@deeprest: no to nie trzeba nazywać jej murzynem jak sobie tego nie życzy, ale nie tyczy to się wszystkich murzynów. Jak chce to mogę ją nawet nazywać per białas, bez różnicy.
  • Odpowiedz
jakaś grupa uważa, że słowo jest dla niej obraźliwe

advice jełop

hehe, i tak będę używał, bo dla mnie nie jest, a polsce nie ma rasizmu


sama ta histeryczna postawa na to, że ktoś wam dość grzecznie tłumaczy dlaczego jest to przykre dla osób czarnoskórych osób świadczy o tym jaki jest rasizm w Polsce
  • Odpowiedz
To pewnie chodzi o metody. Jak tluczesz ludzi po głowie że muszą spalić książkę w pustyni i w puszczy to wiadomo że będzie reakcja obronnna. Jak wybierzesz inna metodę to może efekty też będą inne. U mnie w liceum, Wrocław była para uczniów z usa z wymiany i nikt za nimi nie biegał że m----n przyjechali. Ale też oni za nikim nie biegali żeby przypadkiem nie używał takiego słowa czy nie czytal
  • Odpowiedz