Wpis z mikrobloga

Rybolot morski - to stworzenie będzie być może zamieszkiwać Ziemię, ale dopiero za 200 milionów lat. Wyginą wtedy wszystkie ssaki, ptaki, gady i płazy. Ich miejsce zajmą ryby, a na lądzie królować będą kałamarnice. To jedna z wizji biologów i geologów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady, którzy kilkanaście lat temu opracowali prognozy dla Ziemi za 5, 100 i 200 milionów lat.

Efekt ich prac przedstawia 13-odcinkowy serial popularnonaukowy dla TV Animal Planet "Dzika przyszłość" (The Future is Wild), emitowany w Polsce w 2004 roku. Czytała oczywiście Krystyna Czubówna.
Według autorów serialu za 5 milionów lat na Ziemi już dawno nie będzie ludzi, powróci za to epoka lodowcowa. Za 100 milionów lat katastrofalne zmiany klimatu doprowadzą do wielkiego wymierania, a za 200 milionów lat kontynenty zjednoczą się jako Pangea II.

Czy ta wizja się spełni? Tego nie wiemy, bo to tylko jedna z możliwych opcji opartych na rozważaniach naukowych.

#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu #swiat #historia #klimat
biesy - Rybolot morski - to stworzenie będzie być może zamieszkiwać Ziemię, ale dopie...

źródło: comment_1613992310NRCqEVDRgQa7TUue55gzRU.jpg

Pobierz
  • 3
TV Animal Planet "Dzika przyszłość" (The Future is Wild)


@biesy: oglądałem nałogowo animal planet, ale ten serial ominął mnie! Może wiesz gdzie i czy można go jeszcze zobaczyć?
Wyliczenie i przewidywanie co stanie się z klimatem jestem w stanie sobie wyobrazić. Sam oczywiście bym nie umiał, ale temat swego czasu śledziłem na analizując przeszłość możemy z pewną dozą prawdopodobieństwa co stanie sie z klimatem.

Prorokowanie którą drogą pójdzie ewolucja brzmi abstrakcyjnie. I nie mówię o takich grubych stwierdzeniach jak to, ze cześć (sporo) gatunków wyginie.