Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@KrowkaAtomowka:
1. według mnie do 2035 będzie spokój, jeśli wcześniej osiągniemy przyzwoity udział fotowoltaiki to powinni zamknąć program dla nowych instalacji. Zrobią to gdzieś między 2025-2030. Stare powinni dociągnąć zgodnie z ustawą do 2035
2. Pompa ciepła nawet bez fotowoltaiki jest spoko. Jeśli spalimy węgiel w elektrowni, potem prześlemy go do domu i napedzimy nim sprężarkę w pompie ciepła to dostarczymy do domu 130% energii zawartej w tym węglu (pompa gruntowa).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
PS są pompy ciepła które mają sprężarki napędzane silnikiem na gaz.

@zibizz1: podrzucisz więcej info? Siedzę trochę w układach chłodniczych oraz klimatyzacyjnych i nigdy o tym nie słyszałem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Xargo1: musisz sobie wygooglac. Gas engine heat pump GEHP lub GHP. W Polsce o tym nie słyszałem, ale do wielkich budynków mozna to stosować. Oczywiście równie dobrze można do normalnej pompy dokupić agregat prądotwórczy
Jeśli spalimy węgiel w elektrowni, potem prześlemy go do domu i napedzimy nim sprężarkę w pompie ciepła to dostarczymy do domu 130% energii zawartej w tym węglu


@zibizz1: a nie 300-400%?

Ogólnie ciekawe, magazyn energii dla pompy ciepła ... w lato przy +20 robię sobie ciepło i oddaje do magazynu :D tak to by można żyć :D
Dla powietrznych pomp raj.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuncfot: 300-400% to energii elektrycznej a ta docierającą do domu to z ~30% tego co jest w węglu. Więc jak masz piec węglowy i sprawności np 80%(to chyba maks) to pompa ciepła o COP średnim 3 ma odpowiednio 90% (0.3x3) względem węgla.