Wpis z mikrobloga

Teoria maszyn i mechanizmów z wykorzystaniem pakietu SolidWorks

W odcinku nr 164 pojawił się komentarz z prośbą o poruszenie tematu związanego z teorią maszyn i mechanizmów. Zastanawiając się nad realizacją pierwszego materiału wspomnianego zagadnienia pomyślałem, aby wyjść od ogólników po co to jest i gdzie jest to potrzebne. W związku z tym, że temat związany jest z zakresem poznawanym na studiach, gdzie zadania z analizy schematów kinematycznych mechanizmów rozwiązywane są w sposób analityczny lub grafoanalityczny, warto znaleźć alternatywny sposób, by móc w łatwy sposób zweryfikować, czy dokonane przez nas obliczenia są poprawne. W tym celu, druga część materiału niniejszego odcinka przedstawia wyjaśnienie jak użyć możliwości SolidWorksa do analizy mechanizmów.

Takie podejście do materiału pozwoliło moim zdaniem poznać wstępnie narzędzie, by najpierw możliwe było bardzo proste zbudowanie schematu mechanizmu, nadanie początkowych parametrów związanych z jego ruchem, by w późniejszym etapie realizowania przykładowych rozwiązań, można było wykonane obliczenia zweryfikować.

Ponadto, przedstawiony został sposób na wykonanie schematów mechanizmów oraz ich eksportu, np. do pliku pdf, co umożliwia umieszczenie schematu, np. w sprawozdaniu lub projekcie, w którym prowadzone były obliczenia.

Zapraszam: [[#173] Teoria maszyn i mechanizmów z wykorzystaniem pakietu SolidWorks](https://youtu.be/kiSKq61XCDw)

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu
InzynierProgramista - Teoria maszyn i mechanizmów z wykorzystaniem pakietu SolidWorks...

źródło: comment_1613599771ndOwMeF3ujKlol8vIyd8sJ.jpg

Pobierz
  • 18
@snup-siup: Jak widać po komentarzach, tak jest do dzisiaj. Warto dodać, że rozpisując schemat ręcznie, uzyskujemy wynik tylko dla aktualnie analizowanej pozycji mechanizmu. Wystarczy zmienić kąt korby i już wszystko będzie inaczej wyglądało. Owszem, policzona formuła, np. w Excelu pozwoli na wykreślenie jednego obiegu.
Co do opracowania podanego w *.pdf, to ja tu chyba nie mam co więcej przy tym temacie robić, bo przecież tu jest wszystko rozpisane. Ale nawet jeśli,
@InzynierProgramista: polecasz jakaś lekturę na temat poruszony w filmie? Jestem po studiach już parę lat i sporo już z głowy wyleciało, co więcej u nas na politechnice Białostockiej ten temat był słabo poruszony, a jeśli był to podejście i sposób przekazania wiedzy przez prowadzących był tragiczny, pewnie nic się nie zmieniło pod tym względem.
@rasiaczek: W powyższym komentarzu faktycznie bardzo konkretny opis przygotowany przez wspomnianego autora i tak jak napisałem powyżej - raczej temat w podlinkowanym opracowaniu jest tak wyczerpany, że ze swojej strony pewnie bym tego nigdy lepiej nie przedstawił. Mimo wszystko realizując prośbę z komentarza przedstawię w taki sposób jaki się kiedyś tam dawno temu nauczyłem i mimo takiego samego przykładu - będę przygotowywał własne podkłady.
@xan-kreigor: Nie kojarzę ani jednego, ani drugiego. Zobaczę co to jest.
Niestety nie mogę sobie przypomnieć nazwy programu, z którego korzystałem w czasach gdy miałem ten temat na studiach. Chyba coś pokroju Visual Nastrana, którego dało się łączyć z simulinkiem Matlaba i tam definiować zasady ruchu mechanizmow. Ale nawet nie poruszam tego, bo nie mam nic, co mógłbym pokazać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@InzynierProgramista: dorzucę 3 grosze z darmowych softów do analizy ruchu:

- http://www.ar-cad.com/freecad/index.html askoh freecad, mylony często z FreeCADem, program do analizy kinematyki oraz dynamiki, interfejs baaaardzo toporny, ale bardzo dużo można w nim zrobić na prostych bryłach , często w robocie zamiast Adamsa używałem powyższego
- http://www.ehu.eus/compmech/software/ GIM mechanism - taki podobny do Artas SAMa, kinetostatyka, co rok nowa wersja i co rok obiecują dodanie dynamiki
- HOTINT.org wspomniany wyżej jest