Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Przechodzę z UoP na B2B dla nowego pracodawcy, branża IT. Stawka to 15000 netto + VAT. Zastanawiam się nad formą opodatkowania - ryczałt czy liniowy 19%?
Według kalkulatora, aby liniówka mi się opłacała muszę mieć około 2900 zł kosztów. A kosztów poza typowymi typu telefon, jakieś akcesoria do komputera, kursy to nie będę robił.
W przyszłości (na pewno po 3 miesiącach) myślałbym nad kupnem samochodu - więc tutaj wszedłby leasing, o ile ktoś mi go da ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dodatkowo myślę o kredycie hipotecznym, ale na pewno nie będzie to w tym roku. Więc podsumowując - czy po podaniu tych informacji kierować się w ryczałt czy jednak liniówkę?

#b2b #programista15k #it #podatki #rachunkowosc

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #601dee9fedd5b3000a9fbbec
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 67
podstawą składek jest prognozowana średnia krajowa i od tej kwoty oblicza się potem świadoczenia


@dzana: Nie. Od tego wyliczana jest wysokość składek na ZUS (i to minimalnych). Jak ktoś chce może płacić więcej. Składka chorobowa jest dobrowolna. Wysokość świadczenia na L4 zależy od wysokości odpłacanych składek. Mówienie że podstawą zus ci wypłaca kasę na L4 i podstawa jest średnia krajowa jest mylące (bo jeszcze ktoś pomyśli że dostanie takie wynagrodzenie na
po co ktoś miałby płacić nagrody firmie która wykonała umowę?


@doomer-2020: a po co miałby ktoś oferować kawę klientowi który jeszcze nawet nic nie kupił? Może umowa jest cykliczna albo projekt wymaga dalszego rozwoju?
ie ma "p


@dzana: Ja bym był ostrożny z tymi premiami i płatnymi urlopami. Wpisywanie "płatnego urlopu" do umowy B2B jest śliskie - inspekcja pracy albo skarbówka może się czepiać. Jest nawet coś takiego jak "przekształcenie umowy z mocy prawa w umowę o pracę". W praktyce większość normalnych firm działa w oparciu o tzw. gentlmen's agreement i to chyba najlepsze rozwiązanie. Tak samo jest z premią. Jedyna wada jest taka, że
@AnonimoweMirkoWyznania: jak masz żonę która zarabia mniej to UoP może się opłacać nawet przy 15k brutto., wystarczy rozliczyć razem PITa. Jak zmajstrujesz dzieciaka to do tego dochodzą inne bonusy, np. urlop okolicznościowy przy urodzeniu dziecka, tacierzyński, urlop "na zajęcie się dzieckiem" (4dni w roku), ulga podatkowa na gówniaczka...
Wiem że teraz na topie jest #antynatalizm ale IMO lepiej żeby za płodzenie dzieci zajmowali się wykształceni, dobrze zarabiający ludzie, a nie patola