Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Przechodzę z UoP na B2B dla nowego pracodawcy, branża IT. Stawka to 15000 netto + VAT. Zastanawiam się nad formą opodatkowania - ryczałt czy liniowy 19%?
Według kalkulatora, aby liniówka mi się opłacała muszę mieć około 2900 zł kosztów. A kosztów poza typowymi typu telefon, jakieś akcesoria do komputera, kursy to nie będę robił.
W przyszłości (na pewno po 3 miesiącach) myślałbym nad kupnem samochodu - więc tutaj wszedłby leasing, o ile ktoś mi go da ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dodatkowo myślę o kredycie hipotecznym, ale na pewno nie będzie to w tym roku. Więc podsumowując - czy po podaniu tych informacji kierować się w ryczałt czy jednak liniówkę?

#b2b #programista15k #it #podatki #rachunkowosc

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #601dee9fedd5b3000a9fbbec
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 67
via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
@AnonimoweMirkoWyznania: ja bym to przedyskutował z doradcą finansowym. Na portalu ze śmiesznymi obrazkami może być ciężej z otrzymaniem konkretnej odpowiedzi. Jeśli się nie mylę, to nie wszystkie banki potrafią dobrze przeliczyć zdolność kredytową osobom na ryczałcie. Chyba tylko mBank dobrze to liczy. No i poza tym banki chyba potrzebują minimum 2 lat prowadzenia działalności. Niech ktoś bardziej obeznany się wypowie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@PrzegrywWykopek: ale OP nigdzie nie napisał ile teraz zarabia, bo jeżeli zarabia tyle samo na UoP i przechodzi z tą samą stawką na b2b to rzeczywiście słabo, aczkolwiek każdy kalkulator pokaże, że i tak będzie do przodu. Tak myśląc to b2b nigdy się nie opłaca, bo możesz zapaść w śpiączkę na dwa lata i zostajesz bez hajsu. Akurat ze złamaną nogą można pracować.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@PrzegrywWykopek: wystarczy wynegocjować te 10% więcej do rocznej stawki jako pokrycie urlopu. Co jest złego w pracy ze złamaną nogą? Jeżeli teraz zarabia 12k na UoP, a będzie zarabiać 15k na b2b to przy liniówce jest 40k rocznie do przodu (przy małym zusie), przecież to spokojnie pokrywa urlop i standardowe chorobowe czyli powiedzmy dwa tygodnie grypy w roku. Nie biorąc nawet pod uwagę wrzucenia rzeczy w koszta.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PrzegrywWykopek: może przed wszystkim należy zacząć od tego, że, z tego co widzę, po prostu niektóre firmy w ogóle nie proponują UoP, więc wyboru nie masz. Z tym, że ja nawet w Polsce nie pracuje, ale od jakiegoś czasu zacząłem się interesować tematem zatrudnienia.

Oczywiście, że jak ktoś ma wybór to należy przeliczyć, dopytać o bonusy i inne benefity, ale dużo ofert widzę, że b2b i #!$%@?, nie ma wyboru, bo
@PrzegrywWykopek: > Nie, nie będzie. Na b2b nie ma czegoś takiego jak urlop
Oczywiście, że nie ma. Ale dni wolne płatne możesz mieć. Nawet niekoniecznie w umowie - to już zleży od Ciebie na co się zgodzisz. Wiadomo, że w takiej umowie trzeba unikać rzeczy wskazujących na stosunek pracy.
Odnośnie chorobowego - jeżeli nie ma "płatnego" na b2b to proste - musisz doliczyć sobie X dni w roku (tyle co średnio
@PrzegrywWykopek: > No chyba coś źle liczysz, jesteś około 10k do przodu licząc 30 dni zawieszenia świadczenia usług na b2b. Teraz dodaj sobie jeszcze bonus roczny na uop, pewnie jakieś akcje firmy i jesteś z 10k na plus do b2b xD Ja nie staram się zniechęcić ludzi do b2b, ale wy serio nie widzicie że jesteście ruchani na hajs, chociaż widzicie te 1k więcej na koncie

Takiego "pieprzenia" dawno nie czytałem.