Wpis z mikrobloga

Szybkie FAQ w związku z #gme i powtarzającymi się pytaniami

1. Gdzie kupie GME?

Najprościej u internetowych maklerów jak Revolut, Etoro, Trading212, XTB. Ew. twój bank może mieć usługę maklerską - upewnij się tylko, że pozwala kupować amerykańskie akcje.

2. Ile mogę zarobić?

"Short Squeeze" o którym mowa, się jeszcze nie wydarzył, jeśli się wydarzy to można liczyć na wzrost ceny akcji do 1000$+

Osobiście przewiduje szanse na wzrost do minimum 500$ na jakieś 70% - to jest moja osobista opinia i w żaden sposób nie jest podparta wyliczeniami.

3. Ile mogę stracić?

Obecna cena to około 300$, po short squeezie cena prawdopodobnie wróci do okolic 50$, ale równie dobrze może spaść chwilowo do 5$. Sądzę jednak, że bankructwo w krótkim terminie już tej spółce nie grozi.

4. Chce zastawić mieszkanie, pieniądze rodziców/dziadków na emeryturę i wziąć pożyczkę z Providenta by zainwestować w GME - czy to dobry pomysł?

Absolutnie nie. Na giełdzie nie ma "pewniaków" i każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Graj tylko tymi pieniędzmi, które możesz stracić.

5. Po jakiej cenie powinienem kupić? Czy kupować na otwarciu czy czekać?

Nikt Ci tego nie powie. Owszem, zdarzają się spore spadki (a potem wzrosty) ale równie dobrze cena może teraz już tylko rosnąć i nigdy nie wrócić do

6. Jeśli zainwestuje, to po ile mam sprzedać?

Nikt nie da Ci jasnej ceny - równie dobrze cena akcji może wybić dzisiaj do 500$, jutro spaść do 150$ by pojutrze w końcu wystrzelić do 1500$.

Jeśli zamierzasz włożyć w to większe pieniądze, rozsądnym może być zrobienie sobie planu wyjścia - np. 25% akcji sprzedam po 500$, 25% po 600$, 25% po 800$ a 25% zostawię i zobaczę co rynek przyniesie.

7. Czy powinienem sprzedawać jeśli cena akcji nagle spadnie?

Te akcje obarczone są olbrzymią zmiennością - były już sytuacje, że cena w ciągu jednego dnia spadała o 50% i więcej i tego samego dnia lub następnego się odbijała.

Musisz się z taką zmiennością liczyć - jeśli planujesz przy pierwszym spadku spanikować i sprzedać, to nie baw się w to, bo na 99% stracisz swoje pieniądze.

8. Słyszałem, że oprócz GME ludzie inwestują w AMC, BB, NOK czy Srebro - czy tam powinienem też inwestować?

To jest pokłosie "afery" z GME, ale jest wiele opinii, że to także pułapki na inwestorów mające odciągnąć od GME i dać funduszom więcej czasu na odkupienie akcji po niskich cenach. Wg. mnie obecnie szansa na zysk jest mniejsza, a na stratę większa w tych spółkach niż w GME.

9. A tak w ogóle to o co chodzi z tym całym GME i "short squeezem"?

Tu masz wytłumaczenie: https://www.wykop.pl/wpis/55178649/w-gorace-trafil-wpis-wyjasniajacy-co-sie-stalo-z-a/

To nie jest porada inwestycyjna, a jedynie zbiór odpowiedzi na często zadawane pytania na tagu.

#gielda
Pobierz rzep - Szybkie FAQ w związku z #GME i powtarzającymi się pytaniami

1. Gdzie kupie ...
źródło: comment_1612185924kukZfQqtbFnvYilXdAzcM3.jpg
  • 60
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krolik1337: albo skladasz zlecenie po każdej cenie, albo ustawiasz limit.
Sam sobie liczysz zysk kredki to jakieś zagraniczne rzeczy i płacisz od od tego podatek belki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzep: czemu uważasz że short squeeze sie wydarzy? Czy to nie jest tak że shorta można rolować? Czyli tak długo go trzymać aż się wszystkim znudzi?
@rzep jesteś na pewno mądrzejszy niż ja więc zadań co pytanie - to co można było wyczytać jakiś czas temu np. na Yahoo finance to to że ilość akcji które oni sprzedali przy sportach wynosiła ponad 100% i dlatego akurat padło na GME

Teraz ilość shortowanych akcji to ok. 50%, czy dobrze rozumiem że sytuacja zmieniła się diametralnie i taki infinite short squeeze nie ma już raczej szansy?
@rzep czy wiadomo kiedy fundusze muszą wykupić akcje?

Czy jest szansa że przez takie akcje fundusze upadną co doprowadzi do kolejnego kryzysu na świecie?(tak serio, ciekawi mnie to)
@rzep: Z tego co widzę, sporo polskich banków oferuje po prostu Rachunek inwestycyjny, gdzie niby można kupować akcje z największych giełd świata.
Czemu ludzie wybierają xtb, etoro itp zamiast oficjalnych kanałów?
Jestem zielony w temacie. Czy chodzi o zaporową prowizję w bankach, czy co?
czy wiadomo kiedy fundusze muszą wykupić akcje?


Nie ma terminu. Dopóki stać ich na płacenie odsetek i utrzymywania kapitału na zabezpieczenie, to mogą trzymać.

Czy jest szansa że przez takie akcje fundusze upadną co doprowadzi do kolejnego kryzysu na świecie?(tak serio, ciekawi mnie to)


@apoo: Prze same straty z GME? Nie. To jest za mała spółka. Może natomiast doprowadzić do zmniejszenia zaufania do giełdy.
@rzep: Taki Santander (pierwszy z brzegu) ma prowizję 0,39%, minimum 12$. Jak to się ma w porównaniu do popularnych apek?
No i etoro i inni co rusz mają niby coś, że ustawiają różne rzeczy użytkownikowi bez jego zgody.