Wpis z mikrobloga

#serwery #linux #serwerownia

Witajcie, wpadłem na pomysł ( ͡° ͜ʖ ͡°) przeznaczenia starego PC na jakiś domowy serwerek dla zabawy czy tam postawienia jakiegoś serwera dedykowanego dla gier w które akurat ze szwagrem ogrywam. I zastanawiam się nad opłacalnością takiej konstrukcji. Ma ktoś z was jakieś doświadczenie w tej materii? Obecnie działam na VPS z ovh, więc jak pewnie się domyślacie – nie jest zbyt kolorowo z wydajnością. Droższy VPS, którego musiałbym nająć, aby się nie męczyć, wyszedłby 85pln. Już pomijam, że za dedyk podobnych parametrów musiałbym wybulić jakieś 300-400zł/m
Ogólnie zachęca mnie fakt, że procesor (i5-4590, 16GB RAM, GTX970) wydaje się bardzo energooszczędny – przy obciążeniu (CPU) z win10 cały zestaw pobiera ~65W, a idle 30-35W. Może istnieją jakieś sztuczki, aby jeszcze zmniejszyć pobór przy zerowej aktywności? Ogólnie prawdopodobnie wyleci gpu, bo wydaje się niepotrzebne (choć aktualnie cały zestaw podpięty na luźno pod tv, aby grać w jakieś mniej wymagające tytuły gdy główny PC zajęty przez dziewczynę). Oczywiście największy problem to będzie łącze, a bardziej upload wynoszący 60-70Mbps. Nie wydaje się źle, powinno wystarczyć do mniej wymagających rzeczy.. Internet VECTRA więc strzelam, że musiałbym kupić jakiś router, a modem przestawić w tryb brige. Ponoć są z tym problemy w vectrze. No i teraz jeszcze dochodzą zabezpieczenia ale to powinienem ogarnąć, bo już się trochę z tym bawię - muszę jeszcze prześledzić tematy zabezpieczeń np. przeciw ddos i inne typowo serwerowe.

Ogólnie dobrze kminie? Jak opłacalność według was? Jeśli chodzi o bajery typu UPS – raczej nie zamierzam instalować, ponieważ uważam, że jest to zbędne przy planowanym użytkowaniu (szczególnie, że ostatnia przerwa w zasilaniu była u mnie.. jakieś 3 lata temu). No i musiałbym ogarnąć jakąś obudowę, bo flaki aktualnie w półce leżą pod tv schowane, a bootowanie następuje po zworce nożyczkami ( ͡° ͜ʖ ͡°). Hmm może jakaś obudowa mikroatx? Patrzę teraz na ceny takich małych obudów i jestem zaskoczony.. ~300zł za takie maleństwo, a normalnej wielkości szajs nawet za 80zł się dostanie (ʘʘ) wnęka pod tv to 33x33cm..
  • 13
@Niukron: Dobry pomysł. Chociaż ja zrezygnowałem z czegoś takiego u siebie, bo mój operator trochę skostniały, o ile transfer dało by radę nawet symetrycznie 1Gb/s, to mało adresów IP w ofercie, i revDNS tylko jak domena u operatora, co jest no nieporozumieniem w dzisiejszych czasach. Ale na Twoje potrzeby, jak wyhaczysz stały zewnętrzny IP i łącze chociaż te 100Mb uploadu, to powinno być całkiem spoko.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niukron: jakiś mały UPS, nawet odzyskany po jakiejś firmie, musi być. Bez tego można stracić dane.
Włącznika nie montuj, w końcu to serwer... :)
Zamontuj też normalną kartę sieciową 1Gbit/s, bo jako domowy serwer, ten sprzęt nie wyrobi z transferami.
Wrzuć ze dwa duże dyski, żeby mirror się robił.
Dobry pomysł, nawet jak nie zaoszczędzisz to czegoś sie nauczysz. Możesz wyłączać i uruchamiać o każdej porze. Warto
@crazy_wolf: właśnie z łączem jest taki problem, że to co mam to jest max co można tutaj ogarnąć ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@pawelkoszalin2: Czym się karta zewnętrzna 1Gbit/s różni od tej 1Gbit/s w płycie głównej? W sumie temat, który pominąłem całkowicie >.< Ale czy istotny przy takim słabym łączu?
@Niukron: Miałem bardzą podobną sytuację - VPS od Ovh który był wolny, teraz mój poprzedni PC jako serwer z właściwie wszystkim. Jeśli lubisz takie rzeczy to jest to świetna zabawa :)

Na twoim miejscu w ogóle wywalił bym GPU, tak jak mówisz, i zasilacz najmniejszy jak się da. Serwery gier i tak korzystają głównie z CPU. Jeśli będziesz tego używał do zabawy i grania ze szwagrem to w żadne UPSy bym
@rejestracjaniedziala: uu panie ( ͡° ͜ʖ ͡°) tu widzę, że już serwerowy pcmasterrace ( ͡° ͜ʖ ͡°) ogólnie to nie przewidywałem niczego innego niż Debian na tym, zawsze do gier można użyć Protona co powinno się lepiej sprawdzić niż wirtualka.
Co do routera to muszę mieć coś co będzie rozsiewać wifi, a tego wbudowaną kartą ethernet nie załatwię ( ͡° ͜ʖ
@Niukron: Dokładnie jeszcze nie wiem ile prądu to ciągnie. Wg tego co liczyłem powinno to być ok. 90kwh miesięcznie przy maksymalnym obciążeniu. Ale serwer ogólnie się nudzi i średnie obciążenie mam ok. 1% CPU, a zasilacz 80+ Gold. Więc powinno być znacznie mniej. Przymierzam się do kupna kilku gniazdek inteligentnych z otwartym API, które będą m.in. mierzyły zużycie, to wtedy Zabbix dokładnie mi pokaże ile zużywam ( ͡° ͜ʖ