Wpis z mikrobloga

Mam problem z kolanem chyba łękotką i szukam lekarza z #slask #katowice który by się mną dobrze zajął. Rozumiem że pewnie na początek muszę zrobić USG kolana pewnie, także to zrobię u lekarza jakiegoś najbliższego ale chciałbym jak najlepszego specjalistę. Bo jeszcze mi to zechce wycinać a potem za 10 lat będę miał zmiany zwyrodnieniowe.
Ma ktoś jakiś dobry kontakt do lekarza który będzie na tyle zdolny aby nie dopuścić, do dalszego rozwoju choroby a nie działania objawowego jak każdy "specjalista"? Niestety są to moje pierwsze kroki w tych dziedzinach zdrowia i jestem totalnie ziekony.
Najlepiej fizjoterapeuta reumatolog ortopeda chirurg w jednym xd na razie ból nie jest trwały, na całe szczęście, ale dzisiaj to nawet przy stanięciu z ciężarem bardziej na jednej nodze i próbie podniesienia czegoś już dawałem radę ostro syknąć i się trzymać za kolano, także ni #!$%@?. Czuję też jak przeskakuje, blokuje się jakby było otoczone jakimś zastygajacym płynem, staram się nie obciążać.
A dla poczytania czemu zadaje pytanie na wykop zamiast wejść na znanylekarz
https://www.wykop.pl/wpis/55057267/#!$%@?-jaki-ten-kraj-jest-#!$%@?-masz-jakies-zmian/
#reumatologia #fizjoterapia #ortopedia #ortopeda #zdrowie #kolano może #silownia dla zasięgu
  • 12
  • Odpowiedz
fizjoterapeuta reumatolog ortopeda chirurg w jednym


@interpenetrate: Nie istnieją tacy

dobry kontakt do lekarza który będzie na tyle zdolny aby nie dopuścić, do dalszego rozwoju choroby a nie działania objawowego


@interpenetrate: To tym bardziej nie powinien to być ortopeda ;)
  • Odpowiedz
@interpenetrate: Moim zdaniem zaoszczędź pieniądze na usg i pierwszą wizytę u ortopedy (samo usg + wizyta to 200+200zl, czyli 2/3 kosztu mri) i zrob sobie za wczasu juz rezonans 3t z nim idz do ortopedy - bez tego ortopeda Tobie nic nie powie. Bo co - bez rezonansu - na pewno nie skieruje na artoskopie i powie, żeby zrobić rezonans i iść do fizjo.
A testy łąkotkowe/acl to każdy dobry fizjo
  • Odpowiedz
@interpenetrate: normalny to 1,5T, 3t jest dokladniejszy. Chyba nie ma roznicy w skierowaniach, z grupki na fb (kolano lakotka) slyszalem, ze wlasnie gdzies w katowicach jest spoko rezonans 3t i sie czeka tam 10 dni :) (Szczegolow nie znam, bo nie mieszkam w okolicach.) Tez pytanie czy chcesz to robic na nfz - bo zanim dostaniesz sie do ortopedy i on da Tobie skierowanie to minie sporo czasu.
  • Odpowiedz
@interpenetrate: nigdy nie slyszalem, zeby ktos robil tm w przypadku kolana. Wszedzie robia rezonans.
Przy okazji sie zainteresowalem i znalazlem takie badanie 1.5 vs 3:

Results

Each radiologist scored the 3.0 T studies higher than those obtained at 1.5 T in visualizing anatomical structures and abnormalities (p < 0.05). Using arthroscopy as a standard of reference, diagnosis of cartilage abnormalities was improved at 3.0 T with higher sensitivity (75.7% versus 70.6%), accuracy (88.2%
  • Odpowiedz
@eehhh: ten z którym się skontaktowałem w sprawie skierowania z wspominał, że w wypadku kolana to bez większego znaczenia, ale w przypadku chyba łokcia czy jakiegoś niniejszego stawu, wtedy bardziej wartościowy może okazać się skan 3t. Więc nie wiem co on gada. Ale i tak idę na 3t więc ;)
Dzięki za pomoc!
  • Odpowiedz