Wpis z mikrobloga

Z takich ciekawostek, to dzisiejsze SUVy z coupé tyłem mają sporo lepszy współczynnik oporu powietrza niż ich odpowiedniki z prostym dachem i to pomimo takiego samego przodu.


@DanielAquarius: To może nieintuicyjne, ale tył ma ogromny wpływ na opory powietrza. Nie bez powodu rzeczy projektowane z myślą o minimalizacji oporów wyglądają jak kask na obrazku poniżej, z wielkimi owiewkami dobudowanymi z tyłu - a nie odwrotnie. ( ͡° ͜ʖ
KEjAf - > Z takich ciekawostek, to dzisiejsze SUVy z coupé tyłem mają sporo lepszy ws...

źródło: comment_161071431793xIYd8dKOj6CTKsb7H7fB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
z myślą o minimalizacji oporów wyglądają jak kask na obrazku poniżej, z wielkimi owiewkami dobudowanymi z tyłu - a nie odwrotnie


@KEjAf: Gdyby ciężarówki czy autobusy miały taki kształt tyłu nadwozia, to pedalarze jadący kilka-kilkanaście metrów za nimi nie mieliby ciągu.
  • Odpowiedz
@StaryWedrowiec: Dokładnie, ale mają prosto ścięte nadwozie, przez co muszą zużywać sporo energii na ciągnięcie za sobą sporej ilości powietrza (łącznie z ewentualnie znajdującymi się w nim pedalarzami). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą, jeśli na przykład na autostradzie TIR jedzie na zderzaku innego TIRa, to obydwaj na tym korzystają aerodynamicznie. Ten z tyłu - oczywiście, bo ma zasłonięty od wiatru przód, ale ten z przodu
  • Odpowiedz
@StaryWedrowiec: OffTop: co w tym kaszlu dłubałeś? W takim wieku i w przy dostępnych wtedy narzędziach domyślam się że nie było to nic skomplikowanego. Obniżenie głowicy, wydech, dysze gaźnika, dolot, lekkie koło, sportowy wałek? Pytam, bo używam kaszla na codzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
OffTop: co w tym kaszlu dłubałeś? W takim wieku i w przy dostępnych wtedy narzędziach domyślam się że nie było to nic skomplikowanego. Obniżenie głowicy, wydech, dysze gaźnika, dolot, lekkie koło, sportowy wałek? Pytam, bo używam kaszla na codzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@DonRzoncy: Maluch był z 1983 roku i jeździł nim od nowości mój dziadek.

Jako, że wcześniej pracował na kolei i mu pociąg u----ł lewą nogę trochę poniżej kolana, używał on protezy, a w maluchu
  • Odpowiedz