Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Tym wpisem się z Wami żegnam. Czuję, że przyszła na mnie pora ( ͡° ͜ʖ ͡°) i kończę działalność na wykopie. Dziękuję Wam za mile spędzony czas. Poznałam tu wspaniałych ludzi i zdobyłam przyjaciół. Swojej strony oczywiście nie zamykam :)) Nadal będę opisywać dzikie pszczoły Polski, tak jak to robiłam do tej pory (pamiętacie, ile ich jest?:))
Jeżeli chcecie być na bieżąco informowani o nowych artykułach, możecie zapisać się na stronie na subskrypcję poprzez e-mail, albo obserwować mój profil na Instagramie, Facebooku czy Twitterze.
I, jak zawsze, możecie się tam ze mną kontaktować, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące pszczół, domków, roślin i innych około żądłówkowych tematów :)

Ale, żeby nie było, że Was wołam do jakichś głupot, to zapraszam Was na spotkanie z murarką lucernową - kolejną dziką pszczołą (23/450). Więcej tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/osmia-caerulescens-murarka-lucernowa/ a w komentarzu dla odmiany nie będzie skrótu, ale zapowiedzi, co ciekawego będzie się działo na wykopie, gdy zakończę swój cykl życia mikroblogera :)))
Z pewnością nie będziecie się nudzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do tej pory poznaliśmy takie dzikie pszczoły, jak:
1. Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) - jedna z pierwszych wiosennych pszczół. Bardzo podobna z wyglądu do pszczoły miodnej
2. Koczownica lucernówka (Nomada fucata) – kleptopasożyt pszczolinki pospolitej. Dzika pszczoła, która nie buduje sama gniazd, tylko podrzuca swoje jajka innej pszczole
3. Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) - pszczoła wiosenna żyjąca w dużych skupiskach
4. Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) - pszczoła-kukułka podrzucająca jaja lepiarce wiosennej
5. [Samotka czerwonawa (Hylaeus variegatus)(http://dzicyzapylacze.pl/hylaeus-variegatus-samotka-czerwonawa/) - łysa pszczoła z maską
6. Dasypoda hirtipes (obrostka letnia) - pszczoła z włochatymi portkami
7. Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi) - pszczoła zamykająca gniazdo kamyczkami
8. Ścieska niedopaska (Coelioxys inermis) - pszczoła kukułka podrzucająca jajka miesierkom
9. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) - pszczoła związana ze żmijowcami
10. Murarka makowa (Hoplitis papaveris) - pszczoła wykładająca gniazdo płatkami maku
11. Miesierka niedopaska (Megachile versicolor) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
12. Miesierka różówka (Megachile centuncularis) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
13. Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) - pszczoła budująca gniazda w muszlach
14. Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa) - pszczoła zakładająca gniazda w złamanych łodygach
15. Mamrzyca północna (Epeolus variegatus) - pszczoła kukułka podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół (lepiarek)
16, 17. Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) - puchata pszczoła podobna do trzmiela i jej kleptopasozyt brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons).
18. Miesierka długowłosa (Megachile circumcincta) - pszczoła zakładająca gniazda w ziemi i wyściełająca je kawałkami wyciętych samodzielnie liści.
19. Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) - mała pszczoła zakładająca gniazdo w łodygach. Zamyka je samodzielnie wycinaną papką roślinną.
20. Murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides) - pszczoła budująca gniazda przylepiając je do głazów.
21. Murarka rzepakowa (Osmia brevicornis) - pszczoła zamykająca gniazda papką roślinną.
22. Żywicówka osowata (Anthidiellum strigatum) - pszczoła budująca z żywicy ciekawe struktury w kształcie butelki.

Pobierz M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Tym wpisem się z Wami żegnam. Czuję, że przyszła na mn...
źródło: comment_1610120933KT05s2LJeX4BKqYdyvKh2D.jpg
  • 103
niestety, nie zna Pani pełnego cyklu mikroblogera? Jeszcze nawet nie stworzyła Pani własnej afery, a gdzie powszechny hejt? Nie ma takiego usuwania konta.

()


@NieJedynaNaWykopie: Znam i dlatego się ewakuuję. Zostawiam Wam @Tulkandra ona też jest bordo. Myślę, że lepiej zniesie aferę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odezwij się w sezonie, co z Twoim domkiem, a jak będziesz chciała jakieś rośliny, to
@Megachilidae: Codziennie na głównej czy na mikroblogu ląduje setki smutnych wiadomości ze świata, ale żadne z nich nawet nawet w ułamku procenta nie wywołało u mnie takiego smutku jak informacja, że odchodzi. Zawsze chętnie czytałem o świecie, który był mi zupełnie nieznany. Mam nadzieję, że nadal będziesz robiła to co kochasz, a my wkrótce usłyszymy wiadomość np. o jakiejś książce o pszczołach czy wykładach z pszczołami w roli głównej.
Powodzenia.
:( myślisz, żeby kupić kolejną partię murarek? Może się w końcu jakieś zadomowią. Napiszę po roślinki :) na kontaktowy ze strony?


@NieJedynaNaWykopie: Osobiście nie jestem zwolenniczka kupowania pszczół. Uważam, że najważniejsze to skupić się na tym, żeby przygotować otoczenie przyjazne pszczołom i czekać. To kwestia satysfakcji.
Jest taka przecudowna książka "Żądła rządzą". To bestseller, który chwycił za serce miliony czytelników. Książka nie jest naukowa. To raczej taka historyjka, którą świetnie się
@aaadam91: Dzięki Adamie. To teraz wiesz, dlaczego było mi przykro, gdy przestałeś pisać o ptakach ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Najlepiej słucha się opowieści od kogoś, kto się tym pasjonuje i potrafi wyłuskać te drobiazgi, które powodują, że zaczyna kiełkować w nas zainteresowanie. A Ty potrafisz to świetnie robić w swojej dziedzinie.
@kfjatooshek: @pvintage: Problem ze mną jest taki, że jak coś robię to na maksa. I dlatego muszę zrobić sobie przerwę w mediach społecznościowych i wziąć się na maksa ze inne rzeczy :)) To kwestia wyciszenia, którego potrzebuję. Chcę skupić się na pszczołach, a nie promocji strony.
Nie usuwam konta. Pewnie kiedyś jeszcze wrócę.
Trochę mi głupio, że ten wpis taki wyszedł mi trochę atencyjny, bo nie o to mi chodziło.