Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Tym wpisem się z Wami żegnam. Czuję, że przyszła na mnie pora ( ͡° ͜ʖ ͡°) i kończę działalność na wykopie. Dziękuję Wam za mile spędzony czas. Poznałam tu wspaniałych ludzi i zdobyłam przyjaciół. Swojej strony oczywiście nie zamykam :)) Nadal będę opisywać dzikie pszczoły Polski, tak jak to robiłam do tej pory (pamiętacie, ile ich jest?:))
Jeżeli chcecie być na bieżąco informowani o nowych artykułach, możecie zapisać się na stronie na subskrypcję poprzez e-mail, albo obserwować mój profil na Instagramie, Facebooku czy Twitterze.
I, jak zawsze, możecie się tam ze mną kontaktować, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące pszczół, domków, roślin i innych około żądłówkowych tematów :)

Ale, żeby nie było, że Was wołam do jakichś głupot, to zapraszam Was na spotkanie z murarką lucernową - kolejną dziką pszczołą (23/450). Więcej tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/osmia-caerulescens-murarka-lucernowa/ a w komentarzu dla odmiany nie będzie skrótu, ale zapowiedzi, co ciekawego będzie się działo na wykopie, gdy zakończę swój cykl życia mikroblogera :)))
Z pewnością nie będziecie się nudzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do tej pory poznaliśmy takie dzikie pszczoły, jak:
1. Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) - jedna z pierwszych wiosennych pszczół. Bardzo podobna z wyglądu do pszczoły miodnej
2. Koczownica lucernówka (Nomada fucata) – kleptopasożyt pszczolinki pospolitej. Dzika pszczoła, która nie buduje sama gniazd, tylko podrzuca swoje jajka innej pszczole
3. Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) - pszczoła wiosenna żyjąca w dużych skupiskach
4. Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) - pszczoła-kukułka podrzucająca jaja lepiarce wiosennej
5. [Samotka czerwonawa (Hylaeus variegatus)(http://dzicyzapylacze.pl/hylaeus-variegatus-samotka-czerwonawa/) - łysa pszczoła z maską
6. Dasypoda hirtipes (obrostka letnia) - pszczoła z włochatymi portkami
7. Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi) - pszczoła zamykająca gniazdo kamyczkami
8. Ścieska niedopaska (Coelioxys inermis) - pszczoła kukułka podrzucająca jajka miesierkom
9. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) - pszczoła związana ze żmijowcami
10. Murarka makowa (Hoplitis papaveris) - pszczoła wykładająca gniazdo płatkami maku
11. Miesierka niedopaska (Megachile versicolor) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
12. Miesierka różówka (Megachile centuncularis) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
13. Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) - pszczoła budująca gniazda w muszlach
14. Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa) - pszczoła zakładająca gniazda w złamanych łodygach
15. Mamrzyca północna (Epeolus variegatus) - pszczoła kukułka podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół (lepiarek)
16, 17. Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) - puchata pszczoła podobna do trzmiela i jej kleptopasozyt brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons).
18. Miesierka długowłosa (Megachile circumcincta) - pszczoła zakładająca gniazda w ziemi i wyściełająca je kawałkami wyciętych samodzielnie liści.
19. Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) - mała pszczoła zakładająca gniazdo w łodygach. Zamyka je samodzielnie wycinaną papką roślinną.
20. Murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides) - pszczoła budująca gniazda przylepiając je do głazów.
21. Murarka rzepakowa (Osmia brevicornis) - pszczoła zamykająca gniazda papką roślinną.
22. Żywicówka osowata (Anthidiellum strigatum) - pszczoła budująca z żywicy ciekawe struktury w kształcie butelki.

Pobierz M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Tym wpisem się z Wami żegnam. Czuję, że przyszła na mn...
źródło: comment_1610120933KT05s2LJeX4BKqYdyvKh2D.jpg
  • 103
@Wejszlo: :))) Też nie spodziewałam się tego mema, a bardzo go lubię ;)
Pewnie bardziej spodziewałaś się, że przyjadę do Ciebie po ten schab w dobrej cenie z Kauflandu ;))
Buziaki Wejszlo. Wszystkiego dobrego, nie tylko cen schabu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Megachilidae szkoda że odchodzisz, robiłaś naprawdę dobrą robotę tutaj. Za każdym razem z chęcią przeglądałam twoje wpisy. W sumie to gdyby nie ty i @Tulkandra to nigdy bym się nie zainteresowała dzikimi pszczołami. Nie miałam pojęcia że jest ich aż tyle, że są tak różnorodne i nie ma się ich co bać. No i oczywiście dzięki za rzetelną dawkę wiedzy i dzielenie się swoją pasją ()
@erln: Dziękuję za dobre słowo erln. Tag #dzicyzapylacze nie umiera. Będzie tu działać z pewnością @Tulkandra prezentując pszczoły w wersji filmowej i rośliny dla pszczół. Powstał też tag #pszczeleparazyty stworzony przez @Radio-Warroza na którym będzie opisywana fauna towarzysząca pszczołom, a która jest niezwykle bogata i interesująca. Pisałam o niej trochę na łamach swojej strony i zawsze wzbudzała zainteresowanie. A Warroza jest szczególnym miłośnikiem i popularyzatorem ciemnej strony mocy, więc z pewnością
@nosacz_ninja: O, jakie to ładne nosaczu! Dziękuję :)
@m4kb0l:
Nie usuwam konta, bo było mi dobrze i nie narzekałam. W sumie wpadłam powiedzieć, że znikam z wykopu i nie będę wołać do wpisów, bo może są tu osoby, które to interesuje, to nie chciałabym, żeby im przepadły artykuły :))
Potrzebuję wytchnienia, bo skupiłam się na promocji, a nie to jest najważniejsze. Chcę się skupić na nauce, bo dzięki poszerzaniu wiedzy,
@Ipsy: Seria będzie trwała, więc nadal zapraszam do czytania na stronie:) Z pomocą przyjaciół zbieram też zdjęcia gatunków dzikich pszczół Polski i rozbudowuję bazę zdjęciową: https://dzicyzapylacze.pl/gatunki-pszczol-w-polsce/ Dostałam do publikacji zdjęcia, np. zadrzechni (tzw. czarnej pszczoły;), której jeszcze nie spotkałam: https://dzicyzapylacze.pl/xylocopa-zadrzechnia/ i nowego gatunku dla Polski: https://dzicyzapylacze.pl/lithurgus/
Dziękuję i wszystkiego dobrego Ipsy!