Wpis z mikrobloga

Pracuje ktoś na #orlen? Bo ja chyba jestem za tępy.
Dodatku za nocki kierowniczka nie daje, bo "jej sie nie opłaca" - dziwne, że jej się wypłatę w ogóle opłaca dawać, ale okej umowa zlecenie, więc nie wiem jak to wygląda, chociaż wydaje mi się, że też powinien być.

A dzisiaj mój różowy pyta się kierowniczki co z podwyżką (18,40 brutto za godzinę), to jej odpowiedziała, że ich nie dotyczy minimalna krajowa, bo zarabiają więcej. Bo #!$%@?ą 180h miesięcznie, to ciężko, żeby zarabiali mniej niż najniższa. Na umowie ma 17pln brutto za godzinę pracy i ona powie, że zarabiają ponad najniższą.

Przecież teraz powinna dostać nową umowę i ze stawką 18,40 za god8zne pracy, tak czy nie?

I gdzie można się z tym udać, jeżeli próbuje wydymać pracowników?

#pytanie
  • 35
@butelkowazielen: @lupasss: @ptasiek2: no kurła, mnie aż się krew zagotowała jak mi przed chwilą moja to powiedziała, ja bym od razu się wykłócał.

Nie zarabiacie najniższej, bo zarabiacie więcej XD
Słyszałem, że kierownik dostaje pulę na wynagrodzenie, więc może sobie w takim wypadku zostawić te kilka stówek od głowy dla siebie, miesięcznie dodatkowo z 2k? W pytę jak dla mnie.
@quercy Przy pracy na umowie zlecenie nie przysługują żadne dodatki za pracę w nocy. Dopiero w umowie o pracę przysługuje 20% dodatek za każdą przepracowaną godzinę. Minimalna stawka na zleceniu na 2021 to 18,30 brutto - minimalna krajowa dotyczy także różowego więc "zarabianie więcej" to żaden powód.
@quercy: Umowa zlecenie nie może być stosowana przy pracy na stacji paliw, gdyż przy takiej umowie zleceniodawca nie może wymagać aby zleceniobiorca pracował w określonym przez zleceniodawcę przedziale godzinowym i miejscu.
@quercy: stacje paliw to od zawsze patola, umowy zlecenia, własne działalności, na czarno itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°) papiery pewnie tak rozpisane, że się wszystko zgadza. Można zgłosić do PIP, ale pewnie nic to nie da... poza tym, że różowa pożegna się z pracą... taki kraj ¯\_(ツ)_/¯
@quercy:
Dodatkowo z tego co kojarzę to ajent na Orlenie otrzymuje określona pulę pieniędzy na wynagrodzenie dla pracowników (i musi ją na to przeznaczyć). Możliwe, że zatrudnia kogoś z rodziny i tak wyprowadza pieniądze albo zatrudnia więcej pracowników i niż etatyzacja jaką mu Orlen przydzielił i dzięki temu lepiej się wam pracuje, bo jest was więcej, ale zarabiacie mniej, bo musicie "złożyć" się na tego pracownika.
@fafkolec: papiery papierami, ale jeżeli czarno na białym jest napisane "17 zl brutto za godzinę pracy", to chyba nie ma żadnego znaczenia co jest dalej napisane i powinno być od tego roku "18,30 brutto" czy tam ile teraz jest dokładnie.
@Arhoax:

Jeśli zatem umowa zlecenie faktycznie odpowiada kryteriom stosunku pracy tj. jeżeli osoba zobowiązała się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz zleceniodawcy (pracodawcy) i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca - zatrudnił tą osobę za wynagrodzeniem, to nie mamy w istocie do czynienia z umową cywilnoprawną, lecz umową kreującą stosunek pracy, podlegającą przepisom prawa pracy.


No także ten, nieistotne jak nazwiesz umowę, wszystkie
@quercy: skoro pracuje 180 godzin... to nadgodziny płatne na lewo? Czy dyga nadgodziny za darmo? ( ͡° ͜ʖ ͡°) o pracy na stacjach można napisać grube tomy... i tak dziwne, że nie ma umowy na 1/8 etatu... bo i tak bywa ¯\_(ツ)_/¯ w ogóle to własny orlen? czy franczyza?
@fafkolec o kurła, nie wiem jaki to Orlen. Kierowniczka ma swoją działalność

Czekamy na jej pierwszą wypłatę, zobaczymy co wykombinuje. Ponoć w systemie zmianowym kwartalnie się godziny rozlicza, więc to, ze w grudniu miała 180h to nie musi nic znaczyć
@quercy: grudzień był końcem kwartału, rozliczanie kwartalnie od grudnia do lutego? jasne ;) co do umowy... to prawnie powinna dostać aneks z podniesioną stawką godzinową... Twoja różowa podpisuje w ogóle jakąś listę jak przychodzi do pracy?
Wysokość wynagrodzenia zleceniobiorcy powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby za każdą godzinę wykonania zlecenia nie było ono niższe niż wysokość minimalnej stawki godzinowej. Zleceniobiorca może mieć roszczenie o wypłatę tej stawki, nawet jeżeli w umowie określono kwotę wynagrodzenia na niższym poziomie. W przypadku gdy zlecenie zostanie przyjęte do wykonania wspólnie przez kilka osób, stawka minimalna odnosić się będzie do każdej z nich.

@quercy: czyli z powyższego wynika, że