Wpis z mikrobloga

#kupnomieszkania #nieruchomosci #negocjacje

Hej, chce kupić mieszkanie i zastanawia mnie jedna rzecz. Kiedy jest miejsce na negocjacje ceny?
Oglądałam już mieszkanie, ale pokazywał mi je agent biura sprzedaży, więc nie było możliwości negocjacji. Czy zrobić to przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej, przed, po czy może dopiero przy podpisaniu głównej umowy kupna?

I drugie pytanie, jak zacząć negocjacje, od czego?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź ;)
  • 11
@mirrabella:

1) Negocjujesz przed kupnem i podpisywaniem jakichkolwiek papierów. Po sporządzeniu umowy to już raczej trochę kłopotliwe. A jak nie masz kontaktu do właściciela, to mówisz po prostu pośrednikowi, że masz taką potrzebę i on ma przekazać twoją propozycję właścicielowi. Jeśli nie chce tego zrobić, zmień pośrednika.

2) Pamiętaj, że możesz negocjować też stawkę pośrednika (czyt. złodzieja) z biura sprzedaży. On też może zejść z prowizji.

3) Przygotuj solidne, racjonalne argumenty,
@mirrabella: Byłam w podobnej sytuacji. W zeszłym roku szukałam mieszkania, matka mi nagadała zeby się targować. Ja niedoświadczona zaproponowałam cenę chyba 10k mniejsza niż było wystawione mieszkanie. Ostatecznie mieszkanie zostało sprzedane za pierwotna cenę, ale nie mi xd (a było naprawdę spoko i szczerze mówiąc trochę żałowałam) swoje kupiłam już bez negocjacji. Bez gadania zgodziłam się na cenę właściciela xd