Wpis z mikrobloga

Dlaczego nowe auta oślepiają? LED, bi-xenon, co by to nie było, w nocy trzeba zasłaniać oczy i zwalniać, bo gówno widać. Na wąskich drogach poza miastowych to jest dramat, nie wiadomo, czy to długie, czy po prostu ktoś zamontował szperacze z duńskiego kutra. A jak pada deszcz? Najlepiej zostać w domu, bo istnieje spore ryzyko wypadku przez oślepienie. I najczęściej najgorsze oświetlenie mają te lepsze marki typu Audi (lepsze od Skody czy innego Fiata). Natomiast ja jadąc swoim C4 z 2004 roku - może się gapić prosto w reflektory w lusterku wstecznym i nie powoduje to żadnego oślepienia. Testowałem to z ciekawości. Komfort innych kierowców jest na najwyższym poziomie. Ja mam dobrze doświetloną drogę dzięki żarówkom Osram Nightbreaker, a inni kierowcy mogą spokojnie mnie mijać w każdych warunkach. Najbardziej, co mnie odstrasza w tych nowych autach, to właśnie oświetlenie.

No i te gówniane wyświetlacze na całej szerokości kabiny zamiast zegarów, no ale co kto woli.

Kilka pierwszych wyników w Google pod hasłem "dlaczego nowe auta oślepiają?" - widać, że jest to realny problem na drogach.

https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/301239908-Kierowcy-sie-skarza-oslepiaja-ich-inne-auta.html
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/niemal-kazdy-kierowca-przyznaje-ze-jest-oslepiany-na-drodze/b749g6b
https://autokult.pl/35439,ciemna-strona-nowoczesnych-swiatel-kierowcy-skarza-sie-na-oslepianie-na-drogach
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/445506,polscy-kierowcy-maja-fatalnie-ustawione-swiatla.html
http://www.brd24.pl/technologie/mroczny-aspekt-nowoczesnych-swiatel-samochodowych-szosty-kierowca-oslepiony/
https://moto.pl/MotoPL/7,88389,24396126,prawie-na-pewno-zostaniesz-oslepiony-wracajac-dzis-z-pracy.html

#samochody #motoryzacja
no i trochę #gorzkiezale
red7000 - Dlaczego nowe auta oślepiają? LED, bi-xenon, co by to nie było, w nocy trze...

źródło: comment_1609246456gFZtjQUwhW8rUnTisc7e5e.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
@red7000: piszesz że inne samochody Cię oślepiają a mirki każą Ci przejechać się furą która oślepia xD fajnie się jak jedziesz furą z laserami to super widzisz ale dobrze by było jakby osoba z naprzeciwka też coś widziała oprócz oślepiającego światła
  • Odpowiedz
Dlaczego nowe auta oślepiają? LED, bi-xenon, co by to nie było, w nocy trzeba zasłaniać oczy i zwalniać, bo gówno widać.


@red7000: przestań jeździć z szybą #!$%@?ą jak cygańskie dziecko, a będzie lepiej ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Jest tylko jedna możliwość żeby ktoś twierdził, że halogen zajbiście mu oświetlał drogę - nigdy nie jeździł samochodem z lepszym oświetleniem( )
  • Odpowiedz
Jest tylko jedna możliwość żeby ktoś twierdził, że halogen zajbiście mu oświetlał drogę


@raklez: pytanie tylko, co to jest "lepsze oświetlenie", bo bardzo często LEDy w biedaku są gorsze niż halogeny ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@red7000: Stawiam, że w dużej części oślepiają debile, którzy nie potrafią używać regulacji świateł (tej której używa się jak wieziesz grubą babę z tyłu, albo 4 worki cementu w bagażniku, albo na odwrót). Druga grupa to debile, którzy z premedytacją ustawiają wyżej po przeglądzie, bo lepiej widzą - #!$%@?, że oślepiają innych. Na oba typy znalazłoby się rozwiązanie. Jak to jest, że w eurokołchozie da się wymusić asystenta pasa ruchu,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@red7000: @bendzinks:
Lepsze auta mają matrycowe LEDy, a ich właściciele trzymają stałe włączone "długie", bo uważają, że automat im je wyłączy albo super wytnie ten kawałek gdzie jest inny samochód. Otóż gówno prawda. Jak jadę autostradą czy drogą ekspresową to z daleka napier#$@* długimi, a dopiero jak podjedzie bliżej, jasność zmniejsza się do znośnego poziomu. #!$%@?ące to jest. Wycinanie świateł działa z opóźnieniem i osoba z naprzeciwka jest
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
no i na koniec, ostatnio się kilka wykopków żaliło że oślepiają ich światła hamowania w aucie przed nimi ¯_(ツ)_/¯ więc może niektórzy mają problem z oczami jak ich takie coś razi


@saper13: kiedyś jechałem w obcym mieście w nocy i jak koleś przyhamował to nie zobaczyłem znaku, że mam już zjechać, bo się czerwono zrobiło jak za ciężarówką coca-coli
  • Odpowiedz
@red7000: ech wracałem ze świąt to dokładnie takie same mam przemyślenia, osobówki walą po oczach jak #!$%@? i jak jest wąska droga to wręcz nie widać pasa, a jakby jeszcze ktoś szedł poboczem to się możesz w kryminał władować bo nic nie zobaczysz. Jeszcze na naszych drogach gdzie #!$%@? non stop są dziury, remonty, ja bym #!$%@?ł mandatami na miejscu policji aż by się ogarnęli i zaczęli zwracać uwagę czy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@saper13: co do oślepiania światłami hamowania to sam się pod tym podpiszę. Może to nie jest zbyt częste ale ostatnio miałem nieprzyjemność jechać w korku za jakimś nowym audi i cieszę się że jedynie parę minut byłem zmuszony
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@bidzej a ty przestań udawać mądrego, bo nie wyszło xD

@raklez Halogeny dostatecznie doświetlają drogę, tak napisałem. Nigdzie nie twierdzę, że te nowe lampy oświetlają drogę gorzej od starych.
  • Odpowiedz
@red7000: Wpisem tym dziewictwo stracę...( ͡° ͜ʖ ͡°) Kiedyś producenci natężenie światła (nazwijmy to "sprawnością" lampy) uzyskiwali wielkością i kształtem odbłyśnika (+ soczewka na kloszu lampy), potem sam kształt odbłyśnika a gdy pojawiły się wydajniejsze źródła światła to zaczęli je wykorzystywać. Faktycznie jest jaśniej... Bielej tak jakby! Ale... Uważam, że mały, bardzo jasny punkt światła sprawia że czujesz się oślepiony bardziej niż przez duży punkt świetlny
  • Odpowiedz
@Pawlu10: I jeszcze muszę się wyrzygać co do tylnych lamp... Diodowych. No fajne! Jasne! Żarówki się wymienić nie da choć na szczęście mają większą żywotność. Ale uważam że 3 światło stopu jest idealnych sygnałem do zwrócenia uwagi kierowcy za nami. Nie trzeba go atakować armią fotonów. I jeszcze trzymanie wciśniętego pedału hamulca na światłach czy zamkniętym przejeździe kolejowym.... Osobiście podziwiam osoby którym to nie przeszkadza bo to samo jakby jechać
  • Odpowiedz
@red7000: I jeszcze gdzieś mi się kiedyś o uszy obiło (czy tam oczy) że ludzkie oko lepiej działa w ciepłych barwach. A im mocniejsze źródło światła tym barwa jest zimniejsza (chodzi o temp. barwową)
  • Odpowiedz