Wpis z mikrobloga

prosta sytuacja, jedna osoba ma 100mln i zarobiła 1mln nic nie robiąc w sumie, druga osoba ma 5mln i zarobiła 2mln #!$%@?ąc. Wy chcecie orżnąć tego drugiego.


Po pierwsze, to że kogoś firma zarobiła 2 mln, to wcale nie znaczy że jego dochód jest 2 mln. Właśnie dlatego zachęcałem do przeczytania definicji, bo wydaje mi się, że twoje problemy są związane z nie rozumiem tematu.

Google zarabia miliardy, ale Właściciele google nie
@pat1ryk: nom, dokladnie ten sam problem zostaje. Ktoś kto wypłacał te zyski wcześniej ma już wielki kapitał prywatny, osoby które będą dorabiały się po wprowadzeniu tego podatku już będą musiały reinwestować albo bulić ogromne podatki. Ci co mieli ten hajs dalej go będą mieć, ci co dopiero chcą hajs zrobić będą mieli trudniej. Dodatkowo bedzie to zacheta żeby robić wałki na podatkach. Z jednej strony jest tu lament o nierównościach, z
@kremowka2137: ale wcześniej podatki np w USA były dużo wyższe niż teraz i to właśnie wtedy powstały te największe fortuny.

Jeśli masz firmę wartą 100 mln złotych, to nie płacisz od niej podatku, płacisz go tylko od swojej pensji w swojej firmie.

Znaczy że możesz bez problemu zwiększać wartość swojego majątku, nie wpadając w ostatni próg podatkowy.
@pat1ryk: jak masz firme wartą 100 milionów to pewnie stać cie na prawników i schematy podatkowe. Efektywny podatek bedzie niższy niz dla osoby mającej firme o wartości 10 milionów. I to jest problem który mam z tymi podatkami, zabetonowanie obecnego układu. Dodatkowo te progi będą obniżane z czasem do takiego pułapu ze przejście z klasy średniej do wyżej bedzie trudniejsze. A w naszym interesie jest zeby bogaci to nie był wąski
Dej mi jeden argument za tym, żeby zarabiającymu w Polsce 10k+ brutto #!$%@? więcej niż temu 6k brutto, chętnie posłucham.


@waginator: https://economics.mit.edu/files/6820

gdzie jest twoim zdaniem granica w wysokości opodatkowania, jak ją ustalić


@Jell-o: Musiałbym mieć dokładne dane z us, żeby to powiedzieć.

że bogaci mają płacić wyższe podatki.


@Jell-o: Bo należy postępować tak jak bogate kraje, gdy były one jeszcze biedne. ( ͡° ͜ʖ ͡°