Wpis z mikrobloga

@CiekawostkiHistoryczne:

Polska Rada Ministrów podjęła decyzję „o zmianie cen detalicznych całego szeregu wyrobów”, dlatego znacznie podrożało wiele podstawowych artykułów spożywczych. Decyzja ta, podjęta w okresie przedświątecznym, wywołała ogromne niezadowolenie społeczne, którego wyrazem stał się zapoczątkowany 14 grudnia tego roku protest robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Protest w ciągu następnych kilku dni ogarnął także inne miasta Wybrzeża i szybko przybrał formę gwałtownych walk ulicznych z oddziałami milicji, ­ ZOMO i wojska.

Zdesperowany i nie panujący nad sytuacją Gomułka podjął 15 grudnia „decyzję w sprawie użycia broni przez oddziały porządkowe i wojsko”. Decyzja Gomułki doprowadziła do wielu tragedii, m.in. 16 grudnia w Gdańsku, 17 grudnia w Gdyni oraz 17 i 18 grudnia w Szczecinie. Łącznie podczas protestów robotniczych na Wybrzeżu zginęły, według oficjalnych danych, 44 osoby, a 1164 odniosły rany.

Wydarzenia grudniowe, zwane też Polskim Grudniem ’70, doprowadziły do upadku ekipy Gomułki, który podczas obradującego 20 grudnia 1970 VII Plenum KC PZPR utracił funkcję I sekretarza na rzecz przywódcy grupy ­ technokratów Edwarda Gierka. Trzy dni później Piotr Jaroszewicz zastąpił Józefa Cyrankiewicza (­ Żelazny Józef) na stanowisku premiera, jednak ogłoszoną 12 grudnia podwyżkę cen anulowano dopiero 15 lutego 1971, po kilkudniowym strajku łódzkich włókniarek (notka autorstwa dr. hab. Zdzisława Zblewskiego). #historia #ciekawostkihistoryczne #prl #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_160777509691cw0kQGZN5NZjBYPYONOv.jpg
  • 15
Wejdz na glowna jak jest cokolwiek o Niemczech. Pokaz baraństwa jakby wojna sie wczoraj skończyła a nie 75 lat temu. ¯_(ツ)_/¯


@Strahl: może dlatego że niektórzy zamordowani na wojne żyli by nadal, żyją naoczni świadkowie. Zaraz święta znowu z wujkami będę śmiał się przy stole z żartu: pojedźmy na wakacje do de, obrazy dziadka Józka już tam są ( ͡° ͜ʖ ͡°)
może dlatego że niektórzy zamordowani na wojne żyli by nadal, żyją naoczni świadkowie. Zaraz święta znowu z wujkami będę śmiał się przy stole z żartu: pojedźmy na wakacje do de, obrazy dziadka Józka już tam są ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Premier_Tux: to jest nastawienie w stylu: kibice klubu pilkarskiego z miasteczka X w trakie bójki zabili kobica z miasta Y dlatego teraz miasto Y idzie zabojac ludzi
a podobno p0lacy to taki madry naród.


@nosze_ortalion: podobno to elity tego narodu zostały #!$%@? w lasach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja nie żyje nienawiścią, wypominam tylko fakt. Mam rodzinę w de , mam tam też znajomych również rodowitych. Dlatego też z całą świadomością napisze że żyje tak samo a może lepiej niż typowy Niemiec. A wiesz kiedy zazdrościłem ostatnio? W szkole jak moja mama umarła a
@Premier_Tux: xD oho... uderz w stół a nożyce się odezwa.
Pisalem o spokojnym życiu i zmartwieniach typowego Niemca a p0lak już musiał się zesrać i napisać, ze jest bogaty i ze na Malediwach był dwa razy! Jaka bieda umysłowa! Bo to ze ci się powodzi to fajnie spoko ;) wiesz co na to ja i reszta świata? Mamy na to kompletnie #!$%@? i jedyne osoby które to może interesować to twoja
Ach, jak się ma 15 lat to nawet 5 lat wstecz jest zamierzchłą przeszłością. Potem człowiek dorasta i zaczyna rozumieć, że 75 lat wcale nie jest tak daleko, że wciąż żyją naoczni świadkowie z obu stron, i ci naoczni świadkowie wychowują kolejne pokolenia zgodnie ze swoim światopoglądem - w obu stronach konfliktu. Morderstwa i okrucieństwo pozostawia trwały ślad w świadomości narodów, pamiętacie Krzyżaków? No właśnie. Może gdybyśmy dostali reparacje byłoby łatwiej zapomnieć,