Wpis z mikrobloga

#allegro #zakupy #ecommerce #motoryzacja #samochody #gorzkiezale #problemypierwszegoswiata

@allegro_pl

Człowiek chciałby sobie zrobić mały prezent na święta i kupić nowe kołpaki do samochodu na felgi stalowe, akurat na zimę to od razu mu się wszystkiego odechciewa jak widzi, co aktualnie dzieje się na Allegro. Ciągle musi się denerwować na najbardziej januszowaty portal sprzedażowy jakikolwiek w Polsce powstał.

Otóż chciałem poprzeglądać różne wzory, grzecznie wchodzę na odpowiednią kategorię "Kołpaki", ustawiam filtry, tzn. kolor czarny lub czerwony, 1 szt lub 4 szt, z opcją smart, 16 calowe. Przeglądam, na pierwszej stronie jeszcze wszystko jest w porządku, ale tylko dlatego, że są to "rekomendowane" produkty. Rekomendowane mnie mało obchodzą, bo chciałbym zobaczyć wszystkie czarne z jakimś czerwonym dodatkiem. Zmieniam więc sortowanie, bo to ważne. Dla klienta ważna jest cena, drogie Allegro!

Wówczas rozpoczyna się festiwal żenady i januszowych opisów.

https://allegro.pl/kategoria/osprzet-i-akcesoria-kolpaki-257629?srednica-felgi=16%22&allegro-smart-standard=1&stan=nowe&offerTypeBuyNow=1&liczba-sztuk=1%20szt.&kolor=Czarny&kolor=Czerwony&kolor=Inny&price_to=25&p=5ℴ=qd&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-nodict-aut-1-0-1203

Od 2 do 7 podstrony widzę jeden i ten sam wzór, zmienia się tylko tytuł, mniej więcej:

Kołpak MERIDIAN BLACK 16 CZARNY do Skoda

Kołpak MERIDIAN BLACK 16 CZARNY do Suzuki

Kołpak MERIDIAN BLACK 16 CZARNY do Saab

Kołpak MERIDIAN BLACK 16 CZARNY do Gówna

Kołpak MERIDIAN BLACK 16 CZARNY do XXXXX

Wymienione wszystkie marki samochodów świata. Po co? Przecież to nie jest etui na telefon, kołpak o wymiarze 16 cali będzie pasował do 99% felg stalowych samochodów osobowych.

Taka sama sytuacja jest w każdej innej kategorii, gdzie sprzedawane są jakieś akcesoria, a dany przedmiot można dopasować do wielu modeli.

Ładowarka microUSB 5V SuperChanger 8.0 do Nokia
Ładowarka microUSB 5V SuperChanger 8.0 do Samsung

Amazon wejdź w końcu do tej Polski!
  • 15
@Serghio: ludzie w wyszukiwarkę wpisują kołpaki do skoda a sprzedający robią tytuły pod ludzi. Może nie jest ok, ale sprzedający chce sprzedać, jak nie on to ktoś inny sprzeda. Dopóki allegro na to pozwala to tak będzie.

Gorzej jest z allegro, ponieważ powinno coś z tym zrobić, ale chyba nie bardzo im na tym zależy dopóki dziengi się zgadzają. Szkoda, że tak jest.
@OrzechowyDzem: a po co usuwać, oferty należą do sprzedających.
Mają potężną bazę z unikalnych kodem jakim jest ean. Po nim mogą bez problemu identyfikować produkty i dawać dla usera unikalne oferty.

Dodać dodatkową opłatę za brak kodu ean albo zduplikowany ean przy produktach i większość januszy przestanie wystawiać milion ofert.

Inna sprawa, że dla allegro nie zależy na użytkownikach tylko na sprzedaży.
@joniu: Dodatkowo wydaje mi się, że przekombinowali też coś z tą wyszukiwarką. Wpisując w kategorii kołpaki "Red", nie widzę nic ciekawego, a przeglądając ręcznie zdarza się, że jednak są i mają nawet w tytule słowo "Red", a przy wyszukiwaniu tego wyniku jednak nie było.

Trochę mi to przypomina historię z Google, która też twierdzi, że ona wie lepiej czego chce. Korzystam z niej już tylko i wyłącznie z opcją "dokładne dopasowanie",
@Sl_w_k_1: Odnoście tej funkcji "dokładne dopasowanie", to o Google. Bardzo mi to ułatwia życie, przynajmniej w moim przypadku, gdzie nauczony jestem specyficznego sposobu wyszukiwania, jak zaczynałem przygodę z Internetem to masowo korzystało się jeszcze z Yahoo