Wpis z mikrobloga

Stawiam kasztany przeciw orzechom, że wiecie jak dużo plastiku trafia do mórz i oceanów? Spojler na dzień dobry - obecnie jest go najwięcej w historii świata. Ale czy znasz skutki obecności plastiku w oceanach? W jaki sposób naukowcy oszacowali, ile plastiku znajduje się w morzach? Jak plastik zabija zwierzęta? I w końcu, co Ty możesz zrobić, by zmniejszyć ilość plastiku w oceanach? Bo możesz (ot tak i to na dodatek jest naprawdę proste).

Mam nadzieję, że uda mi się Was zaciekawić, wówczas zachęcam do wykopywania

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nauka #nibywiesz #ekologia #natura #przyroda #swiat
adametto - Stawiam kasztany przeciw orzechom, że wiecie jak dużo plastiku trafia do m...
  • 61
@adametto: Przyznam że intryguje mnie ten mechanizm - zawsze wyrzucam plastik do śmieci i w efekcie mój plastik ląduje w oceanie? To może coś jest nie tak z odbiorcami śmieci? A może to problem z tymi co nie wyrzucają do śmietnika? Ale wtedy powinienem zużywać więcej bo przynajmniej trafi we właściwe miejsce a nie do tych co go zostawią w lesie/wrzucą do rzeki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maat_: Serio, teraz jest najwięcej plastiku. Natomiast jeżeli narzekam na zbyt dużą ilość plastiku, to nie dlatego, że Ty kupisz sobie czasem kawę na wynos, a na to że takie formy opakowań są teraz najpopularniejsze, a Ty jako konsument musisz się choć trochę nagiąć, żeby go uniknąć.

I owszem, to wielkie korporacje są temu bardziej winne, ale Ty też możesz dołożyć cegiełkę do ograniczenia emisji. Jak nikt nie będzie kupować ogórków
@Lucass3d: Jeżeli wrzucisz plastik do zbiornika na plastik, to wykonałeś w moim odczuciu właściwy ruch i tenże plastik do morza trafić nie powinien. Ale są tacy, co tak nie zrobią - na pewno gdy przejdziesz się np do lasu to zauważysz, że leżą jakieś opakowania od Prince Polo czy butelki plastikowe i wydawałoby się to trochę dziwne - bo skoro ktoś miał siły przynieść tam pełną butelkę, to z pustą powinno
@adametto: Jasne, pełno tego po lasach, jest to dla mnie niezrozumiałe i zawsze mnie wkurza bo nie wyobrażam sobie wyrzucić cokolwiek nie do śmietnika, nawet jeśli jestem daleko od cywilizacji nie zostawię nic po sobie w lesie. Fakt że nie zawsze wrzucam do pojemnika na plastik, czasem po prostu do najbliższego pojemnika na śmieci ale z niego do morza chyba też nie powinno trafić. Tylko dlaczego nie tłucze się w mediach
Ja poproszę o zestawienie SKĄD (kraje/grupy społeczne) plastik trafia nie do przetworzenia/utylizacji - a do morza. TO może rozjaśni moją niewiedzę - bo przyznaję: nie wiem, ale się domyślam.
@adametto: "leżą jakieś opakowania od Prince Polo czy butelki plastikowe i wydawałoby się to trochę dziwne - bo skoro ktoś miał siły przynieść tam pełną butelkę, to z pustą powinno mu być łatwiej wrócić nie? :) "
Mysle, ze nie: przeciez widac to w lasach i przy drogach i w gorach i jeziorach: nie ma pelnych butelek i nieotwartych batonikow -> nikt ich tam nie przynosi, a pojawiaja sie tylko puste.
@adametto: Matko jedyna, zajmuje się importem chcesz sobie ze mna porozmowac o tym jak te pseudoekosreko rządy euopy zachodniej dorżnęly ekologiczny rynek opakowan biodegradowalnych drewnianych na rzecz niemieckiego, francuskiego i holenderskiego przemyslu opakowan plastikowych? Dokladnie to samo robia teraz z drewnianymi europaletami. Chca je zastapic plastikowymi. Opowiadaj mi dalej brednie jaki ja jako konsument mam wielki wybor.
@adametto: Tyle się mówi o potrzebie rezygnacji z tworzyw sztucznych natomiast czym zastąpić:
-opakowania napojów (nie chodzi mi o wodę bo można ją czerpać z kranu)
-opakowania żywności (nie chodzi mi o foliowe worki tylko opakowania wędlin ,serów ,sosów itp)
-opakowania chemii jak np. kleje ,środki czyszczące
-obudowy urządzeń elektronicznych
-wszelkie folie zabezpieczające (np folia którą owija się kartony w magazynach ,folie bąbelkowe itp)
-taśmy klejące.
Lista produktów do których wykorzystuje
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adametto: ja tam wyrzucam plastik do worka na plastik. Co mam zrobić jeszcze? Pić wodę z kranu, która jest tak obrzydliwa, że boje się jej używać do zrobienia herbaty? Jakość wody w mojej okolicy jest mierna i wolę pić butelkowaną. Ale te butelki wrzucam do plastików, więc to jest problem ze mną?