Wpis z mikrobloga

Stawiam kasztany przeciw orzechom, że wiecie jak dużo plastiku trafia do mórz i oceanów? Spojler na dzień dobry - obecnie jest go najwięcej w historii świata. Ale czy znasz skutki obecności plastiku w oceanach? W jaki sposób naukowcy oszacowali, ile plastiku znajduje się w morzach? Jak plastik zabija zwierzęta? I w końcu, co Ty możesz zrobić, by zmniejszyć ilość plastiku w oceanach? Bo możesz (ot tak i to na dodatek jest naprawdę proste).

Mam nadzieję, że uda mi się Was zaciekawić, wówczas zachęcam do wykopywania

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nauka #nibywiesz #ekologia #natura #przyroda #swiat
adametto - Stawiam kasztany przeciw orzechom, że wiecie jak dużo plastiku trafia do m...
  • 61
  • Odpowiedz
@adametto: kolejny spojler, produkujemy najwięcej drewna od zawsze! Jesteśmy zatem ekologiczną potęgą.
Trudno byłoby, żebyśmy nie produkowali czegoś najwięcej w tym momencie, jak konsumpcja wzrasta lawinowo razem z liczbą ludzi.

Rozumiem zarazem ekologiczne potrzeby, ze znajomą swego czasu zrobiliśmy woreczki na warzywa i owoce ze starej firany i porozdawaliśmy znajomym.

Ale do #!$%@? nędzy, ja mam płacić w sklepie za reklamówkę, a tymczasem owoce bio są pakowane w plastik. Rozumiem szczypiorek
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@adametto: zawsze gdy słyszę o WYELIMINOWANIU plastiku z życia to się uśmiecham pod nosem. XD nie da się. Po prostu nie da. To już nie jest nawet kwestia tego, że życie bez plastiku jest droższe i bardziej uciążliwe. To jest po prostu fizycznie niemożliwe.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@adametto: Od dawna nie oglądam już takich filmików, w dupie mam segregowanie i oszczędzanie czegokolwiek, winne są kraje jak indie czy inne Chiny. Trzeba zrozumieć że w nacisku na ekologię w życiu każdego szarego robaczki największy interes mają korpo co zaoszczędzą na opakowaniach czy sprzedadzą ekologiczne bajery za bajonskie sumy. A wy ekoswiry naciskajcie na rządy czy korpo a nie dajecie smutne żółwie i marnujecie swój czas
  • Odpowiedz
@Pimenista: koleś! za każdym razem jak pierzesz to mikro plastik się spiera. I idzie potem do wody.

Lecz dobra - w Europie nie wrzucamy plastiku do wody. Wiec co z nim robimy ?

Co robi taka Anglia ? Wysyła do biednych krajów np. do Polski gdzie się go pali etc

Obojętnie po której stronie się siedzi każdy widzi ze plastiku jest za dużo...

Poza tym tylko plastik z twardych butelek de
  • Odpowiedz
Europa jest cywilizowana - nie wrzuca go do morza tylko wysyła do biednych krajów w tym do Polski.

Tylko mały procent plastiku da sie i opłaca recyklingować.

W UK jest zakaz wrzucania plastikowych folii - siatek do koszy na recykling. Folia idzie do zmieszanych a potem: spalarnia, składowisko lub wysyłka do biednych krajów.

Jade z młodymi współlokatorami do Tesco, mówie czy biorą siatki ze sobą (akurat lezy pare w kuchni) a oni
  • Odpowiedz
TL&DW:

jak dużo plastiku trafia do mórz i oceanów?

Do 21mln ton (mikroplastik), czy jakoś tak.

skutki obecności mikro-plastiku w oceanach?

Jest, koniec skutków. Plankton się do tego przyczepia i przez to mikro-plastik tonie.

W jaki sposób naukowcy oszacowali, ile plastiku znajduje się w morzach?

Za hajs podatników.

Jak plastik zabija zwierzęta?

O żółwiach które jedzą torebki i ptakach które jedzą nakrętki, i plączą się w żyłkę.

I w końcu, co Ty
  • Odpowiedz
@SzycheU

-opakowania napojów (nie chodzi mi o wodę bo można ją czerpać z kranu)


Szkło, nie rozumiem argumentu kończącego się piasku, odzyskujmy z produktów

-opakowania żywności (nie chodzi mi o foliowe worki tylko opakowania wędlin ,serów ,sosów itp


Wędliny, sery - to największa patologia, 5 plasterków, 80 gramów produktu w pancernych plastikach w żabce i biedrze. Zacząłbym od calkowitego zakazu paczkowania w plastik gramatur ponizej 500gr i dowalenia srogiej akcyzy na pozostałe,
  • Odpowiedz
@maat_: > chcesz sobie ze mna porozmowac o tym jak te pseudoekosreko rządy euopy zachodniej dorżnęly ekologiczny rynek opakowan biodegradowalnych drewnianych na rzecz niemieckiego, francuskiego i holenderskiego przemyslu opakowan plastikowych? Dokladnie to samo robia teraz z drewnianymi europaletami. Chca je zastapic plastikowymi.

@maat_: o, to ciekawy temat, możesz rozwinąć albo dać jakiegoś linka żeby sobie poczytać?
  • Odpowiedz
Od dawna nie oglądam już takich filmików, w dupie mam segregowanie i oszczędzanie czegokolwiek, winne są kraje jak indie czy inne Chiny. Trzeba zrozumieć że w nacisku na ekologię w życiu każdego szarego robaczki największy interes mają korpo co zaoszczędzą na opakowaniach czy sprzedadzą ekologiczne bajery za bajonskie sumy


@Showse: No to też jesteś odpowiedzialny, tylko co najwyżej mniej. Jeśli mój sąsiad wyrzuci wywrotkę śmieci do lasu, a ja tylko butelkę
  • Odpowiedz
Próbowałem żyć bez plastiku, ale #!$%@? nie da rady, plastik jest #!$%@? wszędzie. Oczywiście nie biorę jak debil #!$%@? torebek foliowych, owoców zawiniętych, ale przy większości produktów to po prostu nei da rady. TO rządy powinny #!$%@?ć na wielkie korporacje, my nic nie możemy zrobić.
  • Odpowiedz
@Daburi: @Bajo-Jajo: @adametto: @redcrescent: @Pimenista:

Jak to świetnie pokazano w jednym z reportaży w rozmowie z naukowcem. Nowy "plastik" z fabryki jest kilka razy tańszy jak ten z recyklingu. Do tego recykling wymaga prądu, wody, segregacji i dobrej woli ludzi.

To da się zmienić nakłaniając producentów napojów do zmiany opakowania na szklane - jak to było kiedyś, ale to dodatkowe koszty, większa masa - więcej CO2.

Do
  • Odpowiedz