Wpis z mikrobloga

Stawiam kasztany przeciw orzechom, że wiecie jak dużo plastiku trafia do mórz i oceanów? Spojler na dzień dobry - obecnie jest go najwięcej w historii świata. Ale czy znasz skutki obecności plastiku w oceanach? W jaki sposób naukowcy oszacowali, ile plastiku znajduje się w morzach? Jak plastik zabija zwierzęta? I w końcu, co Ty możesz zrobić, by zmniejszyć ilość plastiku w oceanach? Bo możesz (ot tak i to na dodatek jest naprawdę proste).

Mam nadzieję, że uda mi się Was zaciekawić, wówczas zachęcam do wykopywania

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nauka #nibywiesz #ekologia #natura #przyroda #swiat
adametto - Stawiam kasztany przeciw orzechom, że wiecie jak dużo plastiku trafia do m...
  • 61
  • Odpowiedz
Hurr durr Chińczycy wyrzucajo plastik do oceanu! Tylko Chiny wszystkim śmieciom winne!

Cały Zachód przez lata eksportrował swoje śmieci do Chin, żeby móc powiedzieć jacy to nie są eko, zrzucając z siebie odpowiedzialność za recykling. Od jakiegoś czasu Chiny zakazaly importu śmieci i kilka krajów Zachodu się zesrało.
  • Odpowiedz
@adametto: na zakupy zawsze zabieram ze sobą materiałowe torby, nie korzystam już z plastikowych reklamówek jednorazowych, ale to jest wciąż kropla w morzu potrzeb. Może nawet cała Europa zrezygnować z plastikowych słomek i reklamówek, ale to na niewiele się zda, gdyż przyczyna tego leży na drugim końcu świata. Pozwolę sobie zacytować: "dr Christian Schmidt wraz z kolegami wyliczył, że aż 88-95 proc. całego plastiku trafiającego do mórz i oceanów na Ziemi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Lucass3d:
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten plastik choćby z tego powodu, że to my (świat zachodni) stworzyliśmy obecny ład, technologię i sposób życia oparty na jednorazówkach i plastiku. Oni biorą z nas przykład, ale są 20-30 lat za nami. Dobrze pamiętam jak w latach 90-ych za dzieciaka ojciec wywoził śmieci do lasu, bo wszyscy tak robili i nie było żadnego systemu zbiórki śmieci czy jakiegokolwiek wysypiska. Oczywiście wywodziło się tylko to
  • Odpowiedz
@adametto: Jeśli chodzi o butelki z wody gazowanej polecam sodasteram, mam od jakichś 2 lat i udało się zejść z z 10 muszynianek tygodniowo do 0. Zasadnicza kwestia to rozejrzeć się po okolicy, kto po taniości może CO2 nabić. W Krk w GazCentrum przy zakopiance za nabój 0,5 kg liczy 10 zł i starcza on na miesiąc.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adametto: udaj sie do pierwszego lepszego zakladu wiekszego. Ja tyle smieci, tworzywa, plastiku itp. nie stworze i nie wykorzystam przez cale zycie ile zaklad w 1 dzien stworzy. Dla mnie obarczanie wina jednostki to istne nieporozumienie. Powinno sie walczyc wlasnie z korporacjami, przedsiebiorstwami.
  • Odpowiedz
95% plastiku trafia do morza z 20 rzek. Żadna z nich nie płynie w Europie ;-)


@P_i_o_t_R: Jednocześnie to bogate, konsumpcyjne kraje produkują najwięcej plastikowych śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W krajach Europy zachodniej i Stanach ludzie zmieniają telefony co pół roku, wyrzucają dobre ubrania bo wyszły z mody, kupują tony kosmetyków w plastikowych opakowaniach, oddają na złom 5 letnie samochody itp. Myślisz, że Hindus który zarabia 1$ wyrzuciłby coś
w.....a - >95% plastiku trafia do morza z 20 rzek. Żadna z nich nie płynie w Europie ...

źródło: comment_160756600983q8e1HeB7KDkczgWjgg9i.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@adametto: IMO najbardziej skuteczne będzie powstrzymanie się od kupowania ryb morskich. Sieci rybackie stanowią istotne źródło plastiku w morzu (wspominasz o tym w filmie). Zmniejszenie popytu zmniejszy połowy, a więc i ilość utraconych sieci. Ten wpływ jest minimalny, ale realny.
  • Odpowiedz
@P_i_o_t_R: Wyżej wrzuciłem ci grafikę pokazująca, że w Niemczech, Francji czy UK produkuje się kilka razy więcej plastikowych odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż w Chinach, Wietnamie czy Indonezji.

Myślisz, że ten cały europejski plastik to rozpływa się w powietrzu? Europejczycy oczywiście nie wrzucają śmieci do rzeki. Wywożą je najpierw do krajów biedniejszych, by tam je spalić lub zutylizować w rzece i mieć czyste ręce
  • Odpowiedz