Wpis z mikrobloga

Jaki laptop na grudzień 2020? Lista najciekawszych laptopów w grudniu w różnych przedziałach cenowych, wersja BETA, bo laptopy się pojawiają, znikają, a planuję jeszcze wyjątkowo przedziały 5000 zł i 6000 zł. Sytuacja jest dynamiczna, więc jak znajdę jakąś promocję to też ją postaram się dodać, ogólnie napisałem czego warto szukać i co może być przecenione jak teraz jest drożej itd.

do około 2500 zł tu nawet niezłe były Delle z ryzenami 4500U i 2 slotami na ram za około 2600 zł, może jeszcze wrócą w tym roku, na minus niemiecka klawiatura.
do około 3000 zł
do około 3500 zł
do około 4000 zł

Może się jeszcze komuś przyda:
- najciekawsze części do składania PC na końcówkę roku i pierwszy kwartał 2021, jak oczywiście gdzieś znajdziecie nowego RTXa czy Radeona w rozsądnych cenach z dostawą w przeciągu kilku tygodni.

Jeżeli chodzi o laptopy z procesorami AMD to problem jest taki, że 80% zarezerwowanych 7 nm mocy produkcyjnych u TSMC przez AMD jest przeznaczane na produkcje chipów do nowych konsol, na pewno do końca tego roku. W pozostałych 20% zmieścić się muszą desktopowe procesory Zen 2 i Zen 3, mobilne Zen 2, karty graficzne z rodziny Navi 1 i Navi 2.

Premiery nowych mobilnych kart graficznych Ampere, mobilnych procesorów Zen 3 i nowych układów od Intela jest częściowo szykowana na styczeń. Wtedy też będą się pojawiać pierwsze zapowiedzi nowych laptopów i tak pewnie do marca. Jednak szanse, że się takie komputery pojawią w Polsce wcześniej niż w drugim kwartale 2021 są niewielkie.
#pustulkowelaptopy
  • 496
@Pustulka: ten Legion 32 GB ramu, którego zalinkowalem dwa posty wyżej, na ile byś go wycenił (napisałeś, że nieopłacalny)?

Wiem, że nie jesteś jasnowidzem, ale jak przeczuwasz, o ile Legiony 5 4800h 1660Ti mogą stanieć?
@Kexu:
Pierwszego nie powinieneś brać przez kiepską matrycę, co do promocji to trudno powiedzieć zobacz na pepperze po ile były w styczniu, w zależności od konfiguracji z 1660Ti/2060 od 3200-4000 zł
@Pustulka: i tak będzie robił za stację roboczą, a zwykłej budy nie chcę, ponieważ czasami chciałbym być mobilny.

Właśnie zdziwiłem się, bo przeglądałem peppera wstecz i nie widziałem, aby był aż w tak niskiej cenie, co napisałeś. Jeszcze przejrzeć.

Dla potomnych: jak znajdę te okazje, to wrzucę tu linki.
@Pustulka: za 1k coś sensownego da się kupić z 2 ręki? byle procek w miarę nie był leciwy i dało się ewentualnie do 16gb ram rozszerzyć, mam stacjonarke wiec nie wiem czy jest sens wydawac wiecej kasy, skoro malo w podrozy uzywam kompa. mam jeszcze starego fujitsu z i5-3320m, 8gb ram i 240ssd i mysle czy np kupno jakiejs i7 pod ten socket z aliexpress ma sens czy nie warto? cena
@Illidank: Jak wymieniać to w przyszłości na coś z ryzenem 5800U czy 5800H np. w przyszłym roku, a jak chcesz coś brać obecnie za 1000 zł to nie ma sensu, już prędzej wymienić ram na 16GB i procesor na 4 rdzeniowca z obniżonym tdp. 3632QM, tylko być może zasilacz może być za słaby, ale jak tylko kodzisz na linuxie to być może 65W wystarczy.

Jeżeli chodzi o tą wymianę cpu to
@Pustulka: chciałbym napisać małą recenzje omena. Kupiłem z 1660ti, 16gb ram, ryzen 5 4800h. Super wszystko działa, ale... Nie można z niego korzystać. To już drugi model, który miałem, bo pierwszy oddałem. Mianowicie z wiatraków wyłania się straszny pisk. Po korzystaniu z tego komputera czuje się jakby ktoś mi #!$%@? flashbangiem. Matryca fajna, wszystko fajne, ale jednak wrażenia z korzystania no #!$%@?. Włączasz przeglądarkę, a tutaj wiatrak się odpala i pisk.
@Pustulka: 16gb ram znajomy mi odda po kosztach więc spoko, zamówiłem też 3740qm 45w vs 35w w mojej i5, ruszyć raczej ruszy bo w lenovo chyba podobne swapy robili, chłodzenie też myślę, że da sobie radę
@Pustulka: Nie wiem czy mnie oczy kiedyś zmyliły, ale mam wrażenie, że kiedyś napisałeś że Legiony 5 z bebchami 4600H wraz z GTX 1650 ma gorsze chłodzenie niż 4800h z 1660 Ti.
Nie wiemy czy to było Lenvo czy może jakiś HP.
W każdym razie pytanie jest takie, czy jest różnica w chłodzeniu w modelach jeśli są w nich różne podzespoły np. w konfiguracji tak jak wyżej napisałem.
@Kexu: Pisałem o Legionie, jeden heatpipe nad gpu jest szerszy i żeberka są miedziane
@Illidank: Jakbyś pracował na win7 czy win10 to mógłbyś się pobawić w xtu z UV czy zmianami w tdp, natomiast masz tam pewnie 65W zasilacz i pasowałoby byś zmienił go na chociaż 90W. Dobrze też przeczyść żeberka i środek wentylatora z kurzu oraz wymienić pastę na chociaż mx2 lub lepszą.
@Pustulka: przy wymianie na pewno przeczyszczę wszystko jak już i tak będę to rozbierał, mam kryonaut z wymiany chłodzenia w grafice, zasilacz tak 65W, zobaczę czy styknie a jak nie to zamówię 90W jak mówisz
@Pustulka: jest coś aktualnie na rynku wartego uwagi z 4800H lub U - ewentualnie z podobnym Intelem, grafika niepotrzebna, najchętniej coś lekkiego, przenośnego - z możliwością zapakowania przynajmniej 16, może 32GB ram?
14-15 cali
budżet do ~5-5,5k